Α.Σ. TAEKWONDO ΛΑΡΙΣΑΣ

Τρία μετάλλια στο πανελλήνιο Πρωτάθλημα παίδων-κορασίδων

*ΚΑΤΕΚΤΗΣΕ ΔΥΟ ΧΡΥΣΑ ΚΑΙ ΕΝΑ ΧΑΛΚΙΝΟ ΜΕΤΑΛΛΙΟ *2η ΘΕΣΗ ΣΤΗΝ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΣΥΛΛΟΓΩΝ

Δημοσίευση: 09 Νοε 2022 20:20

Δύο χρυσά μετάλλια και ένα χάλκινο κατέκτησε ο Α.Σ. TAEKWONDO Λάρισας με τους Ιακωβάκη Χριστιάνα, Χαρόβα Κωνσταντίνα (χρυσά) και Ζμπήτα Γιώργο (χάλκινο) στο πανελλήνιο Πρωτάθλημα TAEKWONDO παίδων-κορασίδων, που διεξήχθη στη Χαλκίδα, όπου έλαβαν μέρος 850 αθλητές/-τριες από 152 συλλόγους από όλη την Ελλάδα. Ο λαρισινός σύλλογος συμμετείχε με πέντε αθλητές/-τριες και κατέκτησε τη 2η θέση στη γενική κατάταξη, με 2 χρυσά, 1 χάλκινο και μία πέμπτη θέση.

Οι πρωταθλήτριες Ιακωβάκη Χριστιάνα και Χαρόβα Κωνσταντίνα με την είσοδό τους ως μέλη της Εθνικής Ομάδας εξασφάλισαν τη συμμετοχή τους για το Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στη Μάλτα, καθώς και τη μοριοδότησή τους για Ανώτερα και Ανώτατα Εκπαιδευτικά Ιδρύματα της χώρας μας.
Αναλυτικά τα αποτελέσματα έχουν ως εξής:
ΧΡΥΣΟ ΜΕΤΑΛΛΙΟ
Ιακωβάκη Χριστιάνα (στην κατηγορία -55kg)
Χαρόβα Κωνσταντίνα (στην κατηγορία -59kg)
ΧΑΛΚΙΝΟ ΜΕΤΑΛΛΙΟ
Ζμπήτας Γεώργιος
και μία πέμπτη θέση με τον Σούπα Γεώργιο. Πολύ καλή παρουσία είχε και ο Λάζαρος-Μάριος Γκουτζουρέλας.

ΚΑΙ ΣΕ ΔΙΑΣΥΛΛΟΓΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ
Ο Α.Σ.TAEKWONDO Λάρισας συμμετείχε και στο Διασυλλογικό Πρωτάθλημα Πανελλήνιας Συμμετοχής (γεννηθέντες 2011), όπου κατέκτησε την 3η θέση με ένα χρυσό μετάλλιο με τη Σούπα Ευαγγελία-Ευδοξία, δύο αργυρά με τις Ιακωβάκη Ραφαέλα-Ειρήνη και Λέγκα Σταματίνα και ένα χάλκινο με τον Παπαδούλη Ιάσονα.
Το Διοικητικό Συμβούλιο ευχαριστεί τον προπονητή του Συλλόγου, κ. Απόστολο Ιακωβάκη, 7 DAN, και τον προπονητή, Αθανάσιο Τριανταφύλλου, 3 DAN, για την εξαιρετική δουλειά τους.
Επόμενος στόχος… διακρίσεων για τους/τις Λαρισαίους/-ες αθλητές/-τριες είναι το Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Cadet, στις 24-28 Νοεμβρίου, στη Μάλτα.