Πρωταθλητής Ευρώπης ο Χρήστου

*Κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο στα 50μ. ύπτιο Μεγάλη επιτυχία για την ελληνική κολύμβηση, στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Ρώμης *«Ενα όνειρο που κυνηγάω χρόνια» δήλωσε για την επιτυχία του

Δημοσίευση: 16 Αυγ 2022 9:10

Ο Απόστολος Χρήστου έγινε ο τρίτος Έλληνας κολυμβητής που αναδεικνύεται πρωταθλητής Ευρώπης, καθώς σε έναν σπουδαίο τελικό στα 50μ. ύπτιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Ρώμης, επικράτησε στην τελευταία χεριά κόντρα στον Ιταλό Τόμας Τσέκον.

Έτσι, ο Έλληνας πρωταθλητής με χρόνο 24.36 κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο, σημειώνοντας μάλιστα και νέο πανελλήνιο ρεκόρ. Το προηγούμενο το διατηρούσε ο ίδιος με 24.39 από τον ημιτελικό του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος της Βουδαπέστης, στις 24 Ιουνίου.
Ο Χρήστου, πέτυχε τον μεγάλο του στόχο, μετά από τρία διαδοχικά χάλκινα μετάλλια στα 100μ. ύπτιο. Έγινε μάλιστα ο δεύτερος Έλληνας, μετά τον Άρη Γρηγοριάδη (2008 στο Αϊντχόφεν), που κερδίζει τον ευρωπαϊκό τίτλο στα 50μ. ύπτιο. Ο παλαίμαχος Θεσσαλονικιός κολυμβητής του Άρη είχε πάρει χρυσό και στα 100μ. ύπτιο το 2012, ενώ ο Ανδρέας Βαζαίος είχε αναδειχθεί πρωταθλητής Ευρώπης το 2016, στα 200μ. μικτή ατομική.
Ο Τσέκον, ο οποίος μέχρι την τελευταία χεριά φαινόταν να έχει το «πάνω χέρι» στην κούρσα, τερμάτισε δεύτερος σε 24.40 και πλέον περιμένει τα 100μ. (που αρχίζουν αύριο, ο τελικός την Τετάρτη) για να πάρει... ρεβάνς από τον Έλληνα πρωταθλητή. Την τρίτη θέση πήρε ο Γερμανός Ολε Μπράουνσβαϊχ με 24.68.
Σε πελάγη ευτυχίας έπλεε ο Απόστολος Χρήστου, μετά την κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου στα 50μ. ύπτιο, στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα υγρού στίβου της Ρώμης. Ο Χρήστου αυτή τη φορά έβγαλε τον αληθινό εαυτό του στον τελικό και πέτυχε αυτό που δεν κατάφερνε καιρό, όπως εξήγησε και ο ίδιος.
«Είναι ένα όνειρο που κυνηγάω χρόνια. Το 2016 ήταν ο πρώτος ημιτελικός σε Ευρωπαϊκό ανδρών και τώρα ήρθε το χρυσό. Ήταν τρομερή ατμόσφαιρα πριν μπούμε και ήταν πολύ ωραίος αγώνας. Τον ευχαριστήθηκα. Όλα έγιναν μόνα τους. Ήταν παρόμοιος αγώνας με τον χθεσινό στα ημιτελικά. Πήγαινα για πανελλήνιο ρεκόρ και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Περίμενα πολλά χρόνια για να ακούσω τον Εθνικό Ύμνο» δήλωσε ο Απόστολος Χρήστου.
Εν συνεχεία αφιέρωσε το χρυσό μετάλλιο που κατέκτησε στον προπονητή του, Παναγιώτη Βελέντζα, λέγοντας: «Είναι το καλύτερο δώρο για όλα αυτά τα χρόνια που είναι δίπλα μου. Έχω στήριξη από μία ομάδα ανθρώπων και σε όλους αξίζουν πολλά συγχαρητήρια για όσα έχουν πετύχει».
Συνεχίζει με... φόρα για τα 100 μ. Υπτιο ο Χρήστου
Μετά το χρυσό μετάλλιο στα 50 μ. ύπτιο, ο Απόστολος Χρήστου συνεχίζει τις προσπάθειές του στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα υγρού στίβου της Ρώμης με τα 100 μ. ύπτιο. Με την ψυχολογία στο ζενίθ, ο κολυμβητής του Παναγιώτη Βελέντζα θα επιδιώξει να ανέβει για τέταρτη διαδοχική διοργάνωση στο βάθρο, ευελπιστώντας και σε κάτι καλύτερο από την τρίτη θέση του Λονδίνου, της Γλασκώβης και της Βουδαπέστης. Ξεκινά άλλωστε με τον δεύτερο χρόνο (52.09), πίσω μόνο από τον Ιταλό πρωταθλητή κόσμου και κάτοχο πλέον του παγκοσμίου ρεκόρ (51.60), Τόμας Τσέκον. Τον Ιταλό τον νίκησε στα 50 μ., αλλά σίγουρα στα 100 μ. τα προγνωστικά δεν είναι με το μέρος του.
Ο Χρήστου θα αγωνιστεί σήμερα το πρωί στην 4η προκριματική σειρά, στη διαδρομή 4. Στην 5η και τελευταία σειρά, μαζί με τον Τσέκον, θα «πέσει» στη διαδρομή 2 και ο Βαγγέλης Μακρυγιάννης, ο οποίος με 54.06 έχει τη 13η επίδοση και έχει βάσιμες ελπίδες πρόκρισης στα ημιτελικά. Στη 2η σειρά (διαδρομή 8) θα αγωνιστεί ο Θοδωρής Ανδρεόπουλος, ο οποίος με 55.75 έχει τον 38ο χρόνο.
Σήμερα όμως είναι και η μέρα που ξεκινούν στα καλά τους αγωνίσματα ο Κριστιάν Γκολομέεβ και ο Ανδρέας Βαζαίος. Ο Γκολομέεβ διεκδικεί ένα τρίτο σερί μετάλλιο στα 50μ. ελεύθερο, όπου μπαίνει με τον τέταρτο χρόνο (21.60) και θα μετάσχει στην 7η σειρά, στη διαδρομή 5. Στο ίδιο αγώνισμα υπάρχουν άλλες τρεις ελληνικές συμμετοχές: ο Οδυσσέας Μελαδίνης (22.39, 30η επίδοση) θα «πέσει» στην 6η σειρά, στη διαδρομή 9, ενώ μαζί στην 4η σειρά θα αγωνιστούν ο Στέργιος Μπίλας (διαδρομή 3, 22.62, 43η επίδοση) και ο Χρήστος Παπαδόπουλος (διαδρομή 7, 22.73, 46η επίδοση).
Ο Βαζαίος μπαίνει στη μάχη των 200μ. μικτή ατομική, αγώνισμα στο οποίο είχε αναδειχθεί πρωταθλητής Ευρώπης το 2016, ενώ είναι κάτοχος του αντίστοιχου τίτλου στην 25άρα πισίνα. Ο αθλητής του Αλέξανδρου Νικολόπουλου έχει ως πρώτο στόχο την πρόκριση στον αυριανό τελικό και θα αγωνιστεί στην 1η προκριματική σειρά, στη διαδρομή 5. Έχει συνολικά τον 6ο χρόνο ανάμεσα στους συμμετέχοντες με 1:58.35. Στη διαδρομή 2 της ίδιας σειράς θα αγωνιστεί ο Δανιήλ Γιουρτζίδης, ο οποίος με 2:02.14 έχει τη 15η επίδοση και μπορεί να διεκδικήσει θέση στα ημιτελικά.

ΤΟ ΣΗΜΕΡΙΝΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
10:00 50 μ. ελεύθερο Α (Προκριματικοί) —Γκολομεέβ, Μελαδίνης, Μπίλας, Παπαδόπουλος—
10:17 200 μ. πεταλούδα Γ (Προκριματικοί)
10:30 100 μ. ύπτιο Α (Προκριματικοί) —Χρήστου, Μακρυγιάννης Ανδρεόπουλος—
10:45 50 μ. πρόσθιο Γ (Προκριματικοί) —Δρασίδου, Κοντογεώργου—
10:54 200 μ. μικτή ατομική Α (Προκριματικοί) —Βαζαίος, Γιουρτζίδης—
10:58 4Χ200 μ. ελεύθερο mixed Α-Γ (Προκριματικοί)
19:00 200 μ. πεταλούδα Α (ΤΕΛΙΚΟΣ)
19:07 50 μ. ελεύθερο Γ (ΤΕΛΙΚΟΣ)
19:12 50 μ. πρόσθιο Α (ΤΕΛΙΚΟΣ)