EUROPA CONFERENCE LEAGUE

Νίκη-πρόκριση θέλουν Παναθηναϊκός και Αρης

*ΣΤΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ ΡΕΒΑΝΣ ΜΕ ΣΛΑΒΙΑ ΠΡΑΓΑΣ ΚΑΙ ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ

Δημοσίευση: 11 Αυγ 2022 21:35

Την πρόκριση στα playoffs του Europa Conference League διεκδικούν σήμερα Παναθηναϊκός και Άρης, οι οποίοι καλούνται (20:30 και 21:00, αντίστοιχα), μπροστά στους φιλάθλους τους, να ανατρέψουν τις εις βάρος τους ήττες με το ίδιο σκορ (2-0), που γνώρισαν σε Πράγα -απέναντι στη Σλάβια οι «πράσινοι»- και Τελ Αβίβ -με Μακάμπι οι «κιτρινόμαυροι»-, αντίστοιχα.

Παιχνίδια πολύ δύσκολα και για τους δύο, τα οποία αναμένονται με ιδιαίτερο ενδιαφέρον στη ρεβάνς για τον 3ο προκριματικό γύρο της διοργάνωσης.
Χωρίς προβλήματα ολοκλήρωσε χθες ο Παναθηναϊκός την προετοιμασία του.
Το πρόγραμμα προπόνησης των «πράσινων» περιελάμβανε προθέρμανση, «κορόιδο», παιχνίδι στο μισό γήπεδο και τακτική.
Μετά το τέλος της προπόνησης ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς ανακοίνωσε την 25μελή αποστολή του αγώνα. Στη λίστα συμπεριλήφθηκαν οι Μπρινιόλι, Λοντίγκιν, Ξενόπουλος, Βαγιαννίδης, Χουάνκαρ, Ρουμπέν, Σένκεφελντ, Αλεξανδρόπουλος, Ιωαννίδης, Σπόραρ, Καρλίτος, Γκάνεα, Σάντσες, Τσέριν, Κουρμπέλης, Αϊτόρ, Μάγκνουσον, Σιδεράς, Κώτσιρας, Σάρλια, Πούγγουρας, Σαρδέλης, Φρόκου, Ηλιάδης και Καμπετσής. Ο Σεμπαστιάν Παλάσιος είναι τιμωρημένος, μετά την αποβολή του στον πρώτο αγώνα με τη Σλάβια και δεν έχει δικαίωμα να αγωνιστεί.

ΠΡΟΚΡΙΘΗΚΕ ΣΤΑ PLAY OFF ΠΑΡΑ ΤΗΝ ΗΤΤΑ Η ΧΑΪΝΤΟΥΚ
Η Χάιντουκ Σπλιτ τα ...χρειάστηκε στο Γκιμαράες από το γρήγορο γκολ του Άντερσον στο 5ο λεπτό, όμως η πορτογαλική Βιτόρια δεν μπόρεσε να βρει δεύτερο τέρμα στα λεπτά που απέμειναν για να στείλει τον αγώνα -τουλάχιστον- στην παράταση. Το τελικό 1-0 «σφράγισε» τις προσπάθειες των δύο ομάδων, με τους Κροάτες να παίρνουν εντέλει το «εισιτήριο» για τα play off του Europa Conference League, με συνολικό σκορ 3-2.
Στον επόμενο γύρο βεβαίως, η Χάιντουκ έχει πολύ δύσκολη αποστολή, καθώς θα κληθεί να αντιμετωπίσει τη νικήτρια του Europa League του 2021, Βιγιαρεάλ. Η Γκιμαράες ολοκλήρωσε τον αγώνα με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Σίλβα με δεύτερη κίτρινη στο 77ο λεπτό.
Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων ρεβάνς για τον 3ο προκριματικό γύρο του Europa Conference League (σε παρένθεση τα αποτελέσματα των πρώτων αγώνων) έχουν ως εξής:
Γκζίρα Γιουν.-Βόλφσμπεργκερ    0-4    (0-0)
Β36 Τόρσχαβν-Βίμποργκ    1-2    (0-3)
Γκιμαράες-Χάιντουκ    1-0    (1-3)