Εχασε ο Ηρακλής, αλλά ακόμη ελπίζει

Η ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ ΚΕΡΔΙΣΕ 3-0 ΚΑΙ ΑΝΕΒΗΚΕ ΣΤΗ SUPER LEAGUE 2

Δημοσίευση: 02 Ιουν 2022 20:15

Φιλότιμα προσπάθησε χθες στο γήπεδο της Αγυιάς ο Ηρακλής Λάρισας, αλλά έχασε από την ανώτερη Παναχαϊκή με 3-0, για την 5η αγωνιστική του ειδικού πρωταθλήματος των πρώτων της Γ’ εθνικής κατηγορίας.

Οι Αχαιοί που έκαναν το 4x3 έφτασαν στους 12 βαθμούς και πανηγύρισαν με τους φιλάθλους τους την άνοδο στη Super League 2.
Ο Τσακμάκης άνοιξε το σκορ στο 24ο λεπτό με κεφαλιά, ο Κέρι έκανε το 2-0 στο 71ο λεπτό, με τον Αλεξόπουλο να διαμορφώνει το αποτέλεσμα τρία λεπτά αργότερα, στο 74ο λεπτό.
Παρά την ήττα οι «κυανόλευκοι» μαθηματικά διατηρούν ακόμη ελπίδες για άνοδο, εάν κερδίσουν την ερχόμενη Κυριακή 5 Ιουνίου στο AEL FC ARENA τον Αγροτικό Αστέρα και την τελευταία αγωνιστική, το Σάββατο 11 Ιουνίου, στην Αθήνα, την Ηλιούπολη.
Διαιτητής: Ρούτσης (Κορινθίας).
Βοηθοί: Σπηλιώτης, Κλεπετσάνης (Κορινθίας).
Κίτρινες: Σμίλτος, Καρακλάιτς – Κούλπας.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Σούλης Παπαδόπουλος): Κολοβούρης, Στεργίδης, Τσακμάκης, Στασινόπουλος (89’ Μικές), Σμίλτος, Κωνσταντακόπουλος (89’ Λούσκος), Κέρι, Καρακλάιτς (86’ Γούλας), Μπουρλάκης (56’ Χαντί), Τεγούσης (86’ Λιμάτσι), Αλεξόπουλος.
ΗΡΑΚΛΗΣ ΛΑΡΙΣΑΣ (Χρήστος Χατζηλιάδης – Θάνος Τριανταφυλλόπουλος): Χάμος, Παπαγεωργίου (76’ Λώττας), Δοδοντσάκης, Γκαλίτσιος (71’ Χρηστίδης), Καμπέρης, Αγρόδημος, Μπάμης (71’ Κούλπας), Ζαφειρίου (76’ Μπαλαμιώτης), Γκίκα, Αλεξίου (58’ Κακαβίτσης), Παπαδόπουλος.

Μακεδονικός-Αγροτικός Αστέρας    1-0
(14’ Μπρατσιάνι)
*ΠΑΟ Ρουφ-Προοδευτική    0-2
(42’ Κρητικός πεν., 90’+5’ Τσιάβος)
*Παναχαϊκή-Ηρακλής Λάρισας    3-0
(24’ Τσακμάκης, 71’ Κέρι, 74’ Αλεξόπουλος)

7. Ηλιούπολη     2-5    1
*Με αστερίσκο (*) οι ομάδες που δεν έχουν κάνει το ρεπό τους.

ΤΙ ΠΡΟΒΛΕΠΕΤΑΙ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΙΣΟΒΑΘΜΙΑΣ ΣΤΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ ΜΠΑΡΑΖ
Στην τελική ευθεία έχουν μπει τα μπαράζ πρωταθλητών της Γ’ Εθνικής για την άνοδο στη Super League 2 και κάτι που απασχολεί τις ομάδες και ίσως προκύψει ως θέμα στη συνέχεια είναι οι ισοβαθμίες.
Στην προκήρυξη δεν υπάρχει κάτι για τις ισοβαθμίες, αλλά υπάρχει διευκρίνιση από τη νομική υπηρεσία της ΕΠΟ, μιας και πρόκειται για μίνι πρωτάθλημα ενός γύρου και δεν γίνονται διπλά παιχνίδια ανάμεσα στις ομάδες.
Αυτό θα έχει ως αποτέλεσμα σε περιπτώσεις ισοβαθμίας στο τέλος των μπαράζ να μην ισχύουν τα αποτελέσματα των μεταξύ τους αγώνων, αλλά η διαφορά τερμάτων όλων των αγώνων. Αν και ο ΚΑΠ προβλέπει σε περιπτώσεις ισοβαθμιών το τι έγινε στους μεταξύ τους αγώνες, επειδή δεν υπάρχει δεύτερος γύρος, αυτό δεν ισχύει.
Έτσι σε περίπτωση ισοβαθμιών θα μετρήσουν τα γκολ σε όλους τους αγώνες. Το αμέσως επόμενο κριτήριο είναι η καλύτερη επίθεση και μετά η καλύτερη άμυνα.