Διπλό κέρδος για την ΑΕΛ

*Νίκη επί του Θεσπρωτού με γκολ του Κούστα στο 87’ και χρόνος συμμετοχής στα νέα παιδιά (Μιλτιάδης, Τσουμάνης, Νίνο, Σουλούκος) *Από ένα δοκάρι οι δύο ομάδες στο πρώτο μέρος

Δημοσίευση: 04 Απρ 2022 21:44

Ρεπορτάζ: Σωτ. Κέλλας
Φωτ.: Κων. Τσάντζος
Η ΑΕΛ χθες πέτυχε διπλή νίκη στο Αλκαζάρ, καθώς κέρδισε τον Θεσπρωτό με 1-0 χάρη σε τέρμα του Κούστα στο 87’ (πετυχημένη η έμπνευση του τεχνικού Παναγιώτη Γκουτσίδη), αλλά πήραν ευκαιρία και νέα παιδιά όπως ο Σουλούκος (με μια απόκρουση εκπληκτική στο 23’), ο

Μιλτιάδης (θετικός σε όλο το παιχνίδι), ο Τσουμάνης (όταν δεν σκοράρει όπως χθες είναι είδηση) και ο Νίνο που έχει πολύ καλά διαστήματα.
Παράλληλα, η λαρισινή ομάδα μείωσε τη διαφορά από τη Βέροια στους οκτώ βαθμούς και μαθηματικά ελπίζει σε άνοδο. Αυτό όμως που έδειξε είναι ότι δεν χαρίζεται σε κανέναν αντίπαλο και προσπαθεί να παίρνει νίκες, ώστε να κρατάει ψηλά τη σημαία της αξιοπιστίας.
Χθες, η ΑΕΛ παρατάχθηκε με μια σύνθεση ανάγκης, αφού στα σέντερ μπακ έπαιξαν ο Μπέρτος με τον Μαξιμένκο λόγω των τραυματισμών που έχουν οι Γκοτζαμανίδης, Ηλιάδης, Θεολόγου.
Επίσης πήρε ευκαιρία ως αριστερό μπακ ο Μαϊδανός που πήγε πολύ καλά.
Γενικά η ΑΕΛ αυτήν την περίοδο έχει την ευκαιρία να εδραιωθεί στη δεύτερη θέση κάτι που θεωρείται σίγουρο και παράλληλα αν συμβεί κάποιο θαύμα να διεκδικήσει κάτι καλύτερο. Αλλά και κάποιοι νέοι ποδοσφαιριστές να μείνουν ως παρακαταθήκη στους «βυσσινί».
Ο Θεσπρωτός έχει έναν σοβαρό προπονητή, τον Ρότσα, που είναι πόλος έλξης για πολλούς θαυμαστές τους, κυρίως ως παίκτη του Παναθηναϊκού, ενώ στη συγκεκριμένη ομάδα παίζουν ο Νίκος Διγκόζης (γιος του κυπελλούχου ποδοσφαιριστή της ΑΕΛ Άγγελου) και ο Αλέξανδρος Πάνος (αδελφός του πρώην παίκτη της ΑΕΛ, Κώστα).
Ο τεχνικός της ΑΕΛ Παναγιώτης Γκουτσίδης άλλαξε αρκετούς παίκτες (κάποιους αναγκαστικά), όχι όμως σχήμα, αφού συνέχισε να παίζει με 4-3-3 έχοντας κάτω από τα δοκάρια τον Σουλούκο, στην άμυνα τους Θ. Παπαγεωργίου (δεξιά), Μπέρτο, Μαξιμένκο (σέντερ μπακ), Μαϊδανό (αριστερά), στη μεσαία γραμμή τους: Ραμίρεζ, Γιάκο, Μιλτιάδη και στην επίθεση τους: Μαυριά (αριστερά), Τσουμάνη, Νίνο (δεξιά).
Στη συνέχεια έπαιξε ο Μιλτιάδης δεξιά και ο Νίνο στη μεσαία γραμμή.
Η ΑΕΛ μπήκε με ενθουσιασμό στον αγωνιστικό χώρο και άρχισε να πιέζει τους αντιπάλους. Την πρώτη μεγάλη ευκαιρία έχασε ο Θεσπρωτός, ταυτόχρονα όμως έδειξε τη μεγάλη του κλάση ο νεαρός τερματοφύλακας Στέφανος Σουλούκος, ο ποίος απέκρουσε εξ’ επαφής κεφαλιά του Μπονίγια με τη βοήθεια του δοκαριού.
Η ομάδα του Θεσπρωτού έχασε και δεύτερη ευκαιρία με τον Γεωργούση, αλλά από κει και πέρα τα ηνία πήρε η λαρισινή ομάδα, ενώ στο 40’ ο Μιλτιάδης σημάδεψε το δοκάρι.
Στο δεύτερο μέρος η ΑΕΛ από την αρχή φάνηκε να θέλει τη νίκη και μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, αλλά ο Θεσπρωτός έχει ικανό τερματοφύλακα και το απέδειξε στη φάση του 54’ που απέκρουσε σουτ του Νίνο και κεφαλιά του Τσουμάνη.
Ο Γκουτσίδης αποφάσισε να φρεσκάρει την ομάδα έριξε στον αγώνα μεγαλύτερη εμπειρία και βρήκε λύση στο γκολ από τον Κούστα στο 87’ ύστερα από σέντρα του Μαϊδανού...
Βέβαια, ο Γκουτσίδης χρειάστηκε να αλλάξει το σύστημα σε 4-4-2 έχοντας δύο παίκτες μπροστά, τον Κούστα που μπήκε ως αλλαγή και τον Όγκμποε.
Η ΑΕΛ μείωσε τη διαφορά στους οκτώ βαθμούς από τη Βέροια, όμως δύσκολα προλαβαίνει....
ΦΑΣΕΙΣ...ΓΚΟΛ
2’: Σουτ του Στεργίου από το ύψος της μεγάλης περιοχής, η μπάλα παίρνει ύψος και μπλοκάρει ο Σουλούκος.
14’: Ο Νίνο σουτάρει από πλάγια μέσα στη μεγάλη περιοχή, αλλά μπλοκάρει ο Παππάς.
16’: Σουτ του Μαυριά έξω από τη μεγάλη περιοχή, η μπάλα κοντράρει σε αμυνόμενο των φιλοξενούμενων και καταλήγει κόρνερ.
24’: Ο Μπονίγια μόνος αμαρκάριστος από το ύψος της μικρής περιοχής πιάνει κεφαλιά, αλλά αποκρούει ο Σουλούκος με τη βοήθεια του δοκαριού και η μπάλα καταλήγει κόρνερ, όμως ο διαιτητής δείχνει άουτ.
34’: Τετ-α-τετ o Γεωργούσης με τον Σουλούκο, αλλά το σουτ που κάνει καταλήγει άουτ.
37’: Ο Μαυριάς σουτάρει από το ύψος της μεγάλης περιοχής, αλλά η μπάλα καταλήγει άουτ.
40’: Υπέροχο σουτ του Μιλτιάδη από το ύψος της μεγάλης περιοχής και η μπάλα καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι.
54’: Σουτ του Νίνο από το ύψος της μεγάλης περιοχής αποκρούει εντυπωσιακά ο Παππάς σε κόρνερ. Το εκτελεί ο Νίνο και ο Τσουμάνης από το ύψος της μικρής περιοχής πιάνει κεφαλιά, αλλά αποκρούει εκ νέου ο Παππάς.
69’: Σέντρα από δεξιά του Κολομπίνο, ο Όγκμποε πιάνει κεφαλιά, αλλά στέλνει την μπάλα άουτ.
74’: Εκτέλεση φάουλ από τον Ραμίρεζ, στέλνει την μπάλα άουτ.
77’: Σουτ του Σαραντίδη από το ύψος της μεγάλης περιοχής, μπλοκάρει ο Σουλούκος.
87’: Ο Μαϊδανός από αριστερά κάνει σέντρα και ο Κούστα με πλασέ κάνει το 1-0.
90’+1’: Σουτ του Κούστα μέσα από τη μεγάλη περιοχή, μπλοκάρει ο Παππάς.
90’+2’: Διαγώνιο σουτ του Γλυνού μέσα από τη μεγάλη περιοχή, η μπάλα καταλήγει άουτ.
Από την ΑΕΛ καλύτερος ήταν ο Σουλούκος για τη μεγάλη απόκρουση στο 24’. Η ΑΕΛ έχει καλούς τερματοφύλακες... Ο Θανάσης Παπαγεωργίου καλός αμυντικά και ο Μαϊδανός καλύτερος επιθετικά. Ο Μπέρτος πολύ καλός ως σέντερ μπακ, ενώ ο Μαξιμένκο δεν ήταν άσχημος. Ο Ραμίρεζ δεν φάνηκε, ενώ ο Γιάκος μετά από καιρό αγωνίστηκε στην αρχική ενδεκάδα και του λείπουν παιχνίδια . Ο Νίνο καλός κατά διαστήματα ενώ ο Μιλτιάδης πολύ καλός, από τους κορυφαίους του αγώνα.
Ο Μαυριάς φάνηκε στο πρώτο μέρος, ενώ ο Τσουμάνης μέσα στις φάσεις. Από τις αλλαγές βοήθησε ο Κολομπίνο, ενώ ο Κούστα πέτυχε το γκολ. Οι υπόλοιποι παρά τη διάθεση που είχαν δεν μπόρεσαν να προσφέρουν αυτά που ήθελαν ή αυτά που έδειξαν σε άλλα παιχνίδια.
***
Από τον Θεσπρωτό καλύτερος ο Παππάς και ακολούθησαν οι: Μπονίγια, Ντι Αλέσιο, Γώγος και θετικός ο Ζιώγας.
Ο διαιτητής Χρήστος Βεργέτης, από τον Σύνδεσμο Αρκαδίας, τα πήγε αρκετά καλά σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, ενώ έδειξε κίτρινες κάρτες στους: Κ. Παπαγεωργίου, Ραμίρεζ, Μαρτίνεζ, Γεωργούση, Μπονίγια.
Σωστοί στις υποδείξεις οι δύο βοηθοί Δημήτρης Σαμοΐλης (Αθηνών) και Παντελής Σπυρόπουλος (Ανατολικής Αττικής).
ΑΕΛ (Γκουτσίδης): Σουλούκος, Θ. Παπαγεωργίου, Μπέρτος, Μαξιμένκο, Μαϊδανός, Ραμίρεζ (78’ Κούστα), Νίνο (55’ Κ. Παπαγεωργίου), Γιάκος (61’ Κολομπίνο), Μιλτιάδης, Μαυριάς (55’ Γλυνός), Τσουμάνης (55’ Όγκμποε).
Θεσπρωτός (Ρότσα): Παππάς, Γώγος, Ντι Αλέσιο, Στεργίου (80’ Διγκόζης), Γκανσιέρ, Πουφλής (66’ Ραμίρεζ), Κωνσταντίνου, Λύγκας (80’ Μαρτίνεζ), Ρομέρο (66’ Ζιώγας), Γεωργούσης (55’ Σαραντίδης), Μπονίγια.
Τα αποτελέσματα της 28ης αγωνιστικής του Α’ Ομίλου του πρωταθλήματος της Super League 2:
Ολυμπιακός ΣΦΠ Β’-Πιερικός    3-0
Ολυμπιακός Βόλου-Νίκη Βόλου    1-2
ΠΑΟΚ Β’-Αλμωπός Αριδαίας    0-1
ΠΟΤ Ηρακλής-Απόλλων Πόντου    0-3
Πανσερραϊκός-Αναγέννηση Καρδίτσας    2-1
Απόλλων Λάρισας-ΑΟ Ξάνθη    0-0