Νίκη-πρόκριση διά χειρός... Τσέτη

ΜΕ ΤΡΙΠΟΝΤΟ ΣΤΟ 1’’ ΔΙΑΜΟΡΦΩΣΕ ΤΟ ΤΕΛΙΚΟ 46-45 ΓΙΑ ΤΗΝ 110 Π.Μ. ΕΠΙ ΤΗΣ 113 Π.Μ. ΣΤΟ ΚΥΠΕΛΛΟ ΜΠΑΣΚΕΤ ΠΟΛΕΜΙΚΗΣ ΑΕΡΟΠΟΡΙΑΣ

Δημοσίευση: 04 Μαρ 2022 21:26

Χάρη στο τρίποντο του Αλέξανδρου Τσέτη 1’’ πριν το τέλος, η 110 Π.Μ. πήρε τη νίκη και μαζί την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Πολεμικής Αεροπορίας 2022, κερδίζοντας χθες στο κλειστό του Αλκαζάρ την 113 Π.Μ. με 46-45.

Το παιχνίδι εξελίχθηκε σε ντέρμπι με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ, ωστόσο αυτό που τελικά μέτρησε ήταν η ψυχραιμία, την οποία επέδειξε η ομάδα της 110 Π.Μ. και ειδικότερα ο Τσέτης, που πήρε το μεγάλο ρίσκο στο φινάλε και δικαιώθηκε. Με «κρύο αίμα» από τα 6.75 μ. και υπό γωνία 45 μοιρών αποδείχτηκε εύστοχος, διαμορφώνοντας το τελικό 46-45. Η 113 Π.Μ. στην τελευταία της προσπάθεια με τον Μισσιώνη ήταν άστοχη κι έτσι η ομάδα του Γ. Εγγλέζου πήρε την πολυπόθητη πρόκριση στους «4» της διοργάνωσης.
ΝΤΕΡΜΠΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ
Το ματς έδειξε από την αρχή ότι θα εξελίσσόταν σε ντέρμπι για γερά νεύρα, ενώ τα στοιχεία που κυριάρχησαν ήταν οι σφιχτές άμυνες, αλλά και οι πολλές άστοχες επιθέσεις (γι’ αυτό και το σκορ κυμάνθηκε σε χαμηλά επίπεδα).
Οι φιλοξενούμενοι αξιοποίησαν στο πρώτο δεκάλεπτο κάποια καλά σουτ από τα 6.75 μ. και πήραν ένα οριακό προβάδισμα με 15-12.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο η 110 Π.Μ. με ένα σερί 8-0 πέρασε μπροστά στο σκορ με 21-15 (στο 18’:30’’) για να τελειώσει το ημίχρονο με 21-18.
Το τρίτο δεκάλεπτο η 113 Π.Μ. ξεκίνησε πολύ δυνατά και χάρη στα καλά ποσοστά ευστοχίας από τα 6.75 μ. κατάφερε με ένα σερί 8-0 να φτάσει στο +5 (21-26, στο 22’), ωστόσο ο Τσέτης με σουτ τριών πόντων ισοφάρισε σε 30-30 (στο 27’) για να τελειώσει η περίοδος με 30-33 και οριακό προβάδισμα για τους φιλοξενούμενους.
Άσχημο ήταν το ξεκίνημα της 110 Π.Μ. και στο τέταρτο δεκάλεπτο αφού η 113 Π.Μ. με δύο τρίποντα των Θεολόγη και Μισσιώνη πήγε στο +7 (32-39, στο 33’) που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά στο παιχνίδι. Η αντίδραση της 110 Π.Μ. δεν άργησε να έρθει και με ένα τρίποντο του Τσέτη και ένα δίποντο του Αρετόπουλου οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά με 40-39 (στο 36’:30’’) για να δώσει όμως ξανά το προβάδισμα στην 113 Π.Μ. ο Ακριτίδης στην αμέσως επόμενη επίθεση (40-42).
Από κει και πέρα το ματς εξελίχθηκε σε ρουλέτα τριπόντων με τον Παπαστολόπουλο να γράφει το 43-42 (1’:18’’ πριν το τέλος) και τον Θεολόγη να κάνει το 43-45 στο 39’.
Ο Αλέξανδρος Τσέτης ωστόσο δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και με εύστοχο σουτ τριών πόντων 1’’ πριν το τέλος έφερε τα πάνω κάτω και την 110 Π.Μ. αγκαλιά με την πρόκριση γράφοντας το 46-45. Στον ελάχιστο χρόνο που απέμεινε η 113 Π.Μ. έκανε την τελευταία της προσπάθεια με τον Μισσιώνη, ο οποίος ήταν άστοχος από το low post για να διατηρηθεί έτσι το 46-45 και να πανηγυρίσει την πρόκριση η 110 Π.Μ.
Το αγώνα διηύθυναν ο κ. Καρακώστας και η κ. Βόντσα.
Τα δεκάλεπτα: 12-15, 21-18, 30-33, 46-45.
110 Π.Μ. (Γ. Εγγλέζος): Ριζούλης 2, Γκατζώνας 2, Παπαστολόπουλος 9(2), Μπιζιάκης 3, Πιτσαρής 2, Νταχμίρης, Παπαϊωάννου, Τσέτης 14(2), Αρετόπουλος 8, Κοτσώνας 6.
113 Π.Μ. (Ι. Κασούμης): Παναγόπουλος, Θεολόγης 12(4), Μαρκίδης 5(1), Χρηστακίδης, Μισσιώνης 10(2), Πανταζής, Κατριβάνος 13(2), Ακριτίδης 5.