Εντυπωσιακή η Ξάνθη

Κέρδισε την Αναγέννηση Καρδίτσας με 5-2

Δημοσίευση: 07 Φεβ 2022 20:10

Η Ξάνθη ήταν σαρωτική με την Αναγέννηση Καρδίτσας και επέστρεψε στα «τρίποντα» με εκκωφαντικό τρόπο.

Οι Ακρίτες που αγνοούσαν τη νίκη για πέντε διαδοχικά ματς, επικράτησαν με 5-2 της ΑΣΑ για τη 17η αγωνιστική και σταμάτησαν την… κατηφόρα τους.
Με δύο γκολ του Μούργου η Βέροια επικράτησε 2-0 εκτός έδρας της Καβάλας και πλέον είναι στην κορυφή του Βόρειου Ομίλου έχοντας 36 βαθμούς.
Ανατρέποντας το εις βάρος του σκορ, ο Απόλλων Πόντου πέρασε νικηφόρα από την Ηγουμενίτσα, κερδίζοντας με 2-1 τον Θεσπρωτό. Οι γηπεδούχοι του Χουάν Ραμόν Ρότσα άνοιξαν το σκορ στο 23ο λεπτό με κεφαλιά του Σπύρου Βασιλάκη. Στο 61’ οι «ροσονέρι» κέρδισαν πέναλτι, ο Βασίλης Κίναλης απέκρουσε αρχικά την εκτέλεση του Ούλριχ Ενομό, αλλά στην επαναφορά ο Καμερουνέζος ισοφάρισε. Δύο λεπτά αργότερα, ο Ρούνεϊ Βακεμβάι με σουτ ολοκλήρωσε την ανατροπή για τους Θεσσαλονικείς.
Υπόθεση ενός οκταλέπτου ήταν για τον Ηρακλή το παιχνίδι στην Αριδαία κόντρα στον τοπικό Αλμωπό. Οι «κυανόλευκοι» επιβλήθηκαν με 2-0, χάρη σε γκολ που σημειώθηκαν στο 52ο και 59ο λεπτό, από τους Ματίας Τόμας και Γιάννη Μπαστακό. Οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν με δέκα παίκτες το ματς, λόγω αποβολής του Δημήτρη Ασλαμπάλογλου στο 76’ με δεύτερη κίτρινη κάρτα.
Τα αποτελέσματα της 17ης αγωνιστικής του Α’ Ομίλου του πρωταθλήματος της Super League 2 και η βαθμολογία:

Β’ ΟΜΙΛΟΣ
Έπειτα από επτά διαδοχικές επιτυχίες, η Καλλιθέα στραβοπάτησε, καθώς αναδείχθηκε ισόπαλη δίχως τέρματα στα Περιβόλια με τα Χανιά, σε αναμέτρηση για τη 17η αγωνιστική του Β’ Ομίλου του πρωταθλήματος της Super League 2. Ακόμη κι έτσι, όμως, η ομάδα του Λεωνίδα Βόκολου έπιασε τον Λεβαδειακό στην κορυφή, έχοντας και δυο αγώνες λιγότερους.
Ήττα-σοκ γνώρισε η Καλαμάτα και μάλιστα εντός έδρας. Η Κηφισιά, χάρη σε ένα εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Ρικάρντο Βαζ στο 80ό λεπτό, πήρε τη νίκη και στέρησε από τη «μαύρη θύελλα» να βρεθεί στο -1 από τους δύο πρωτοπόρους.
Το Αιγάλεω άφησε δύο βαθμούς στη Ρόδο καθώς αναδείχθηκε ισόπαλο με σκορ 1-1 με τον τοπικό Διαγόρα. Άτυχοι οι γηπεδούχοι στο πρώτο μέρος, καθώς είχαν δοκάρι με τον Γιάννη Μπαστιάνο στο ημίωρο. Ο Τάσος Δημητριάδης με σουτ στο 51ο λεπτό, έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του Απόστολου Χαραλαμπίδη, αλλά στο 77’ ο Άγγελος Καρατάσιος ισοφάρισε για τον Διαγόρα.
Στη Σπάρτη, ο Ηρόδοτος επικράτησε με 3-1 του Αστέρα Βλαχιώτη, με τις δύο ομάδες να παραμένουν πολύ χαμηλά στον βαθμολογικό πίνακα. Ο Θεοχάρης Ποζατζίδης ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής για τον σύλλογο από την Κρήτη, καθώς σημείωσε και τα τρία γκολ, στο 16’, στο 44’ και στο 56’. Το γκολ της τιμής για τον Αστέρα πέτυχε ο Τζόναθαν Φλένσμποργκ στο 90’.
Βαθιά βαθμολογική ανάσα πήρε ο Καραϊσκάκης που επικράτησε με 2-1 της Ρόδου στο γήπεδο των Αγίων Αναργύρων, σε ένα δραματικό παιχνίδι. Οι Αρτινοί ευτύχησαν να προηγηθούν στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου με τον Ντοναλντόνι Ενγκουμετσέου και να κρατήσουν το υπέρ τους σκορ μέχρι το πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων. Στο σημείο εκείνο ισοφάρισαν οι Ρόδιοι με τον Γιώργο Δελαπόρτα, αλλά πριν κοπάσουν οι πανηγυρισμοί, ο Ντοναλντόνι, με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.
Τα αποτελέσματα της 17ης αγωνιστικής του Β’ Ομίλου του πρωταθλήματος της Super League 2 και η βαθμολογία:
Παναθηναϊκός Β’-Επισκοπή    1-2
Εργοτέλης-Λεβαδειακός    1-0
Καραϊσκάκης Αρτας-Ρόδος    2-1
Αστέρας Βλαχιώτη-ΠΑΣΑ Ηρόδοτος    1-3
Χανιά-Καλλιθέα    0-0