Κατέρρευσε στο... 4ο δεκάλεπτο

ΒΑΡΙΑ ΗΤΤΑ ΧΘΕΣ ΣΤΗ ΡΟΔΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΕ ΛΑΡΙΣΑ ΜΕ 93-75 ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΟΛΟΣΣΟ

Δημοσίευση: 30 Ιαν 2022 16:00

Βαριά ήττα με 93-75 από τον Κολοσσό υπέστη χθες στη Ρόδο η ΚΑΕ Λάρισα σε αγώνα για τη 14η αγωνιστική της Basket League. Αυτή ήταν η πρώτη νίκη για τους γηπεδούχους μετά από δύο διαδοχικές ήττες (ΠΑΟΚ/Ολυμπιακό) που βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 8-5 και επέστρεψαν στην πρώτη τετράδα του πρωταθλήματος, ενώ αντίθετα για τη λαρισινή ομάδα ήταν η πρώτη ήττα μετά από σερί τριών νικών και έπεσε στο 4-8.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Μαργαρίτης με 23 πόντους, με τον Φλόιντ να προσθέτει 22, ενώ για τη Λάρισα ο Μούντι είχε 17 πόντους και ο Χάντσον 16 πόντους.
Τα δεκάλεπτα: 21-16, 43-38, 65-66, 93-75.
Ο Κολοσσός ξεκίνησε την αναμέτρηση με ρυθμό στην επίθεση και κατάφερε να προηγηθεί με πέντε πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (21-16).
Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ΚΑΕ Λάρισα βελτιώθηκε και κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στο 13’ με 24-23, χάρη σε επιμέρους σκορ 8-2. Οι γηπεδούχοι πάντως ήταν πιο συγκεντρωμένοι και έκλεισαν το ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 43-38.
Η ΚΑΕ Λάρισα ήταν πολύ καλύτερη στο τρίτο δεκάλεπτο και με ηγέτη τον Μούντι, που είχε 5/9 τρίποντα, κατάφερε να πάρει προβάδισμα με 63-58 στο 29’ για να κλείσει το δεκάλεπτο οριακά μπροστά στο σκορ με 66-65.
Η τελευταία περίοδος όμως άνηκε ολοκληρωτικά στον Κολοσσό, που ξεκίνησε με επιμέρους σκορ 21-3 παίρνοντας προβάδισμα με 86-69. Η Λάρισα δεν είχε τις απαιτούμενες δυνάμεις για νέα ανατροπή και οι Ροδίτες έφτασαν στη νίκη με το τελικό 93-75.
ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Ηλίας Καντζούρης): Μομίροφ, Γουίλιαμς 16 (2), Τιλί 13 (1), Χατζηδάκης 2, Ποτ 5, Πράπας, Καμπούρης, Μαργαρίτης 23 (3), Μπιλλής 5 (1), Μίλερ 7, Φλόιντ 22 (3), Σλαφτσάκης.
ΚΑΕ ΛΑΡΙΣΑ (Φώτης Τακιανός): Χάντσον 16 (1), Κρουμπάλι 13, Τσαϊρέλης 13, Γκριν 2, Μούντι 17 (5), Σπυρόπουλος 4, Μπέρζινς 3, Ζάρας 7 (1), Καράμπελας, Παπαντωνίου.