Πιο καλή η …μοναξιά για τον Ηρακλή Λάρισας

*Με γκολ του Παπαδόπουλου στο 90'κέρδισε τη Νέα Αρτάκη 1-0 *Φιγουράρει στην κορυφή του 3ου Ομίλου της Γ' Εθνικής κατηγορίας

Δημοσίευση: 24 Ιαν 2022 20:30

Χάρη σε ένα γκολ που σημείωσε στην εκπνοή της αναμέτρησης ο Χρήστος Παπαδόπουλος, που πέρασε ως αλλαγή στο παιχνίδι στο 85', ο Ηρακλής Λάρισας πέτυχε μια σημαντική νίκη στο AEL FC ARENA, κερδίζοντας τη Νέα Αρτάκη με 1-0.

Μια επιτυχία που οδήγησε τη λαρισινή ομάδα μόνη στην κορυφή της βαθμολογίας, καθώς αναβλήθηκε το ματς Α.Ο. Υπάτου-Ατρομήτου Παλαμά, λόγω της κακοκαιρίας.
Το παιχνίδι διεξήχθη στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Γ' Εθνικής (3ος Όμιλος) και μπορεί να είχε λίγες φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες, όμως υπήρξε ενδιαφέρον μέχρι το τελευταίο λεπτό της συνάντησης.
Η Νέα Αρτάκη είχε την πρώτη καλή στιγμή στο 23' με τον Στάρις να κάνει το σουτ και τον Παπαγιάννη να διώχνει με τις γροθιές. Τρία λεπτά μετά ο Παπαδάκης έκανε τη σέντρα από δεξιά, ο Μεγάλος από κοντά έκανε το σουτ που πέρασε άουτ.
Ο Ηρακλής είχε την πρώτη του καλή προσπάθεια στο 30', με σουτ του Κουτσούκη, που πέρασε λίγο πάνω απ' τα γκολπόστ των φιλοξενουμένων. Στο 36' εκτέλεσε φάουλ ο Γκίκα κι η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά και έχασαν μία τεράστια ευκαιρία στο 46', με τον Γκαλίτσιο απέναντι από το τέρμα να μην μπορεί να προωθήσει την μπάλα στα δίχτυα.
Στο 65' σουτ του Ζαχαρόπουλου πέρασε άουτ και στο 68' νέο σουτ του Ζυγκερίδη απέκρουσε ο πολύ καλός χθες γκολκίπερ Παπαγιάννης.
Στο 86' σε σουτ του Κακαβίτση μπλόκαρε την μπάλα ο Ντουμάνης και στο 90' από πάσα του Χρήστου Αλεξίου μέσα στην περιοχή ο Χρήστος Παπαδόπουλος με ιδανικό τελείωμα έκανε το 1-0 μέσα σε αποθέωση.
Η τύχη που γύρισε την πλάτη στον Ηρακλή και του στέρησε τον βαθμό της ισοπαλίας στον αγώνα με τον Α.Ο. Υπάτου, στο ίδιο γήπεδο όπου δέχθηκε γκολ στο 90', χθες του επέστρεψε ό,τι του στέρησε σε εκείνη την αναμέτρηση και η λαρισινή ομάδα με ανεβασμένη ψυχολογία θα μεταβεί στον Παλαμά την ερχόμενη Κυριακή, για να διεκδικήσει τη νίκη κόντρα στον τοπικό Ατρόμητο.
Διαιτητής ήταν ο κ. Τσιγαρίδας, που είχε συνεργάτες τους Φαρμάκη και Γάκο, όλοι από την Ένωση Φθιώτιδας.
ΗΡΑΚΛΗΣ ΛΑΡΙΣΑΣ (Χρήστος Χατζηλιάδης-Θάνος Τριανταφυλλόπουλος): Παπαγιάννης, Μπαλαμώτης, Κουτσούκης (92' λ.τ. Τάρτας), Γκαλίτσιος, Δοδοντσάκης, Αγρόδημος, Ναρίνογλου (45' Μπρακαμόντε), Μπάμης (85' Παπαδόπουλος), Αλεξίου, Χασομέρης, Γκίκα (63' Κακαβίτσης).
ΑΡΤΑΚΗ (Μίλτος Γκόφας): Ντουμάνης, Στασινόπουλος, Στράρις, Τσούπρος, Καραμπάς, Κωνσταντίνου, Παπαδάκης, Ζαχαρόπουλος, Ζυγκερίδης, Ντράγκαν, Μεγάλος (76' Χατζηστάμου).
Ηρακλής Λάρισας-Νέα Αρτάκη 1-0
Φήκη-Π.Ο.Ε. 3-0