Απίστευτη ανατροπή και νίκη 4-3 για τη «Γιούβε»

Δημοσίευση: 10 Ιαν 2022 20:47

Το ματς της χρονιάς κι ένα από τα καλύτερα των τελευταίων ετών στη Serie A επεφύλαξαν η Γιουβέντους και η Ρόμα στο «Ολίμπικο» στο ντέρμπι της 21ης αγωνιστικής, με τους «μπιανκονέρι» να πραγματοποιούν μία απίστευτη ανατροπή μέσα σε 8 λεπτά,

«επιστρέφοντας» από το σε βάρος τους 1-3, ως το θριαμβευτικό 4-3 που τους έφερε στο -3 απ’ την 4η θέση και την έξοδο στο Champions League. «Ήρωας» για τη «βέκια σινιόρα» ο γκολκίπερ της (και πρώην παίκτης της Ρόμα), Βόιτσεχ Σέζνι, ο οποίος απέκρουσε πέναλτι του Πελεγκρίνι στο 83’ κι έκανε άλλη μία απίστευτη απόκρουση σε σουτ του Μαγιοράλ στο 88’.
Η Ρόμα προηγήθηκε με τον Έιμπραχαμ, όμως η Γιουβέντους (αν κι έχασε με τραυματισμό τον Κιέζα) ισοφάρισε στο 18’ με τον Ντιμπάλα. Η ομάδα της Ρώμης ξεκίνησε εντυπωσιακά το δεύτερο ημίχρονο, ανεβάζοντας το σκορ στο 3-1 ως το 53’ χάρη σε δύο γκολ των Μιχιταριάν και Πελεγκρίνι, όμως η Γιουβέντους δεν παρέδωσε τα... όπλα.
Με μία απίστευτη αντεπίθεση και τρομερή αποτελεσματικότητα έφτασε σε μία απίθανη ανατροπή, με σκόρερ τους Λοκατέλι, Κουλουσέφσκι και Ντε Σίλιο, σημειώνοντας την πρώτη νίκη της για το 2022.