Α’ ΟΜΙΛΟΣ:

«Πεντάρα» και ξανά στην κορυφή η Ξάνθη

Δημοσίευση: 20 Δεκ 2021 20:12

Πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, η Ξάνθη επιβλήθηκε με 5-0 του ΑΟΤ στο “Ξάνθη Arena” και επέστρεψε στην κορυφή του Α’ Ομίλου του πρωταθλήματος της Super League, μετά και το πέρας της 9ης αγωνιστικής.

Η ομάδα του Νίκου Κεχαγιά πέτυχε τρία γκολ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Άνοιξε το σκορ με τον Βαγγέλη Πλατέλλα στο 37’, με τον Μπεσάρ Ιμπραΐμι να διπλασιάζει τα τέρματα των γηπεδούχων στο 42’ και τον Ηλία Τσέλιο να ανεβάζει τον δείκτη του σκορ στο 3-0 στο επόμενο λεπτό.
Με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα ο Ιμπραΐμι έκανε το 4-0, για να βάλει το... κερασάκι στην τούρτα στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης ο Βιθέντε Γκόμεζ. Ήταν η έβδομη διαδοχική νίκη για την Ξάνθη που, παράλληλα, διατηρεί απαραβίαστη την εστία της στη διάρκεια αυτού του νικηφόρου σερί.
Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 9ης αγωνιστικής του Α’ Ομίλου του πρωταθλήματος της Super League 2 και η βαθμολογία:

Προελαύνει η Καλαμάτα, γκέλα για την ΑΕΚ Β’

Την ευκαιρία να ανέβει μαζί με τον Λεβαδειακό στην κορυφή του Β’ Ομίλου της Super League 2 έχασε η ΑΕΚ Β’ που αναδείχθηκε ισόπαλη με σκορ 2-2 με τον Ο.Φ. Ιεράπετρας.
Η ομάδα του Σωκράτη Οφρυδόπουλου προηγήθηκε νωρίς με τον Ευθύμη Χριστόπουλο (10’), αλλά οι φιλοξενούμενοι έφεραν τα πάνω κάτω με τους Νίκολας Άντερεγκεν (25’) και Νόα Τορίμπιο (42’). Έμειναν, όμως, με δέκα παίκτες στο 66’ λόγω αποβολής του Ράφαελ Μπλανκ με δεύτερη κίτρινη κάρτα και το... πλήρωσαν, αφού η ΑΕΚ Β’ ισοφάρισε με τον Χρήστο Γιούση στο 82’.
Κανένα πρόβλημα δεν είχε η Καλαμάτα να φιλοδωρήσει με πέντε γκολ την ουραγό Ζάκυνθο. Η “Μαύρη Θύελλα” έφτασε στην ευρεία νίκη με τα γκολ των Γιάννη Λουκίνα (24’), Νίκου Αναστασόπουλου (50’), Μπάμπη Παυλίδη (55’), Φελίπε Έμπερτ (69’) και Μάρκο Μαρκόφσκι (90’+2’).
Το Αιγάλεω έχασε την ευκαιρία να μειώσει τη διαφορά από την κορυφή, καθώς έμεινε στο 1-1 με την Επισκοπή στην Κρήτη. Προηγήθηκαν με τον Τιμιμπέρ Εμπό στο 71’ οι γηπεδούχοι για να ισοφαρίσει έξι λεπτά αργότερα ο Αλέξανδρος Αρναρέλλης για το Αιγάλεω.
Με γκολ του Θανάση Παπάζογλου στο 65ο λεπτό, η Ρόδος εκμεταλλεύτηκε την έδρα της και υπερκέρασε το εμπόδιο του Ηρόδοτου, ενώ Εργοτέλης και Αστέρας Βλαχιώτη αναδείχθηκαν ισόπαλοι δίχως τέρματα στο Παγκρήτιο.
Κάτι αντίστοιχο συνέβη και στους Αγίους Αναργύρους, με τον Καραϊσκάκη Άρτας και τον Διαγόρα Ρόδου να μένουν στο 0-0. Με γκολ του Γιάννη Οικονομίδη λίγο μετά το ημίωρο, τέλος, η Κηφισιά επέστρεψε στις επιτυχίες επικρατώντας με 1-0 της Καλλιθέας.
Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 9ης αγωνιστικής του Β’ Ομίλου του πρωταθλήματος της Super League 2 και η βαθμολογία:
Παναθηναϊκός Β’ – Χανιά     0-1
Ρόδος – ΠΑΣΑ Ηρόδοτος     1-0
Επισκοπή – Αιγάλεω     1-1
ΑΕΚ Β’ – Ο.Φ. Ιεράπετρας     2-2
Καλαμάτα – ΑΠΣ Ζάκυνθος     5-0
Καραϊσκάκης Aρτας – Διαγόρας     0-0
Κηφισιά – Καλλιθέα     1-0
Εργοτέλης – Αστέρας Βλαχιώτη     0-0