Εύκολο αλλά πολύτιμο «τρίποντο» για τον Π.Ο.Ε.

Επικράτησε με 4-0 της Αταλάντης

Δημοσίευση: 20 Δεκ 2021 20:10

Παρουσιάζοντας ένα πολύ καλό αγωνιστικό «πρόσωπο» σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, η ομάδα του Π.Ο. Ελασσόνας επικράτησε άνετα της Αταλάντης με το ευρύ 4-0, κάτω από έναν «ήλιο με δόντια», με το θερμόμετρο να δείχνει μόλις 2 βαθμούς Κελσίου... με «φόντο» τον κατάλευκο Όλυμπο.

Οι Ελασσονίτες έδειξαν από πολύ νωρίς τις διαθέσεις τους για ένα «τρίποντο» χωρίς προβλήματα και τα κατάφεραν, αφού στο πρώτο δεκάλεπτο βρέθηκαν να σκοράρουν δύο φορές.
Η ομάδα του Βαγγέλη Μόρα διατήρησε τον έλεγχο του αγώνα σε όλη τη διάρκειά του και έχασε αρκετές ευκαιρίες για να αυξήσει το σκορ, ικανοποιώντας τους φίλους της με την απόδοσή της.
Ο έμπειρος «πορτιέρο» του Π.Ο.Ε. Γούπος χρειάστηκε να πει «όχι» στις όποιες απειλητικές διαθέσεις των φιλοξενουμένων, που ήταν ελάχιστες.
Οι φιλοξενούμενοι, που παραμένουν στο τελευταίο «σκαλί» της βαθμολογίας, αγωνίστηκαν φιλότιμα, προσπάθησαν και παρουσίασαν, ιδίως στις αρχές του β’ ημιχρόνου, ένα καλό αγωνιστικό πρόσωπο.
Φάσεις - γκολ
5’: Με το «καλημέρα», ο Π.Ο.Ε. ανοίγει το σκορ, όταν ο Γκουντρουμπής προχωρά επικίνδυνα προς την εστία της Αταλάντης και την κατάλληλη στιγμή πασάρει προς τον Ματούλα, που με κοντινό σουτ γράφει το 1-0.
10’: Νέος κίνδυνος για τους φιλοξενούμενους, με τον δραστήριο Γκουντρουμπή να δίνει την μπάλα στον Καραγκούνη, που με σουτ κάνει το 2-0.
21’: Σουτ του Τόλιου από καλή θέση φεύγει άουτ.
23’: Προσπάθεια της Αταλάντης, με το επικίνδυνο σουτ του Πατσαρούχα να φεύγει μόλις άουτ από το δεξί δοκάρι του Γούπου.
24’: Οι γηπεδούχοι επιμένουν και συνεχίζουν να πιέζουν.
Ο Καραμούλας δίνει την μπάλα στον Γκουντρουμπή, που επιχειρεί σουτ, υποχρεώνοντας τον γκολκίπερ Ανδρούτσο να αποκρούσει σωτήρια.
42’: Νέα ευκαιρία για τον Π.Ο.Ε., όταν το σουτ του Ματούλα αποκρούεται από τον Ανδρούτσο.
53’: Πιέζει η Αταλάντη για να μειώσει το σκορ. Το δυνατό σουτ του Ντάμπου φεύγει ψηλά άουτ.
56’: Νέο σουτ του Δουβαρά από τη δεξιά πλευρά φεύγει άουτ.
67’: Κεφαλιά του Γκουντρουμπή από καλή θέση δεν βρίσκει «στόχο» και φεύγει άουτ.
69’: Οι φιλοξενούμενοι συνεχίζουν να προσπαθούν για κάτι θετικό. Η μπάλα στα πόδια του Μαρκάκη, που από καλή θέση σουτάρει δυνατά, αλλά ο έμπειρος Ελασσονίτης τερματοφύλακας με εξαιρετική επέμβαση (...ίσως «κλειδί» για την εξέλιξη του αγώνα) «κλειδώνει» την εστία του.
70’: Ανατροπή του Γκουντρουμπή στην περιοχή από τον Ανδρούτσο. Ο διαιτητής καταλογίζει το πέναλτι, που εκτελεί με επιτυχία ο ίδιος, γράφοντας το 3-0 .
74’: Δυνατό σουτ έξω από την περιοχή του καλά «πλασαρισμένου» Τόλιου φεύγει άουτ.
80’: «Καλοζυγισμένη» σέντρα του «φρέσκου» Κουκούλη βρίσκει τον Φουρκιώτη, που με κεφαλιά ανεβάζει τον «δείκτη» του σκορ στο 4-0 για την ομάδα του Βαγγέλη Μόρα.
Χωρίς προβλήματα η διαιτησία των κ. Μπούτσικου, Φακανά (Μακεδονίας), Μερτζεμέκη (Σάμου).
Π.Ο. ΕΛΑΣΣΟΝΑΣ (Βαγγέλης Μόρας): Γούπος, Καραμούλας, Νταμπώσης, Λαγός, Φουρκιώτης, Κοντοθανάσης (79’ Αρσένης), Καραγκούνης (79’ Ιγγλέζος), Καραλούλης (66’ Μουστάκας), Γκουντρουμπής, Ματούλας (66’ Γκαμπέτας), Τόλιος (79’ Κουκούλης).
Α.Π.Ο. ΑΤΑΛΑΝΤΗ (Δημ. Ασημάκης): Ανδρούτσος, Κουδουνάς (46’ Μπαρτζουλιάνος), Σακκάς, Μπουσδράς, Μαρκάκης, Γκούρλας (72’ Παπαζαχόπουλος), Καραγιάννης, Κυριλλίδης (64’ Τσάτσος), Δουβαράς, Ντάμπος, Πατσαρούχας.