ΕΠΙ ΤΗΣ ΣΕΝΕΓΑΛΗΣ ΜΕ 81-46

Εύκολη νίκη της Αργεντινής

Δημοσίευση: 04 Σεπ 2014 0:42 | Τελευταία ενημέρωση: 04 Σεπ 2015 16:57

Μετά την... τραγωδία από την Κροατία και την αγχωτική νίκη επί των Φιλιππίνων η Αργεντινή ξέσπασε πάνω στη Σενεγάλη και με την τρίτη νίκη της στον Β' όμιλο του Παγκοσμίου Κυπέλλου εξασφάλισε την πρόκριση της στους «16» της διοργάνωσης. Ο Λουίς Σκόλα και η... παρέα του δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης στη Σενεγάλη και φτάνοντας στη νίκη με 81-46 υποχρέωσαν τους αντιπάλους στη δεύτερη ήττα τους, η οποία όμως ήταν αδιάφορη καθώς έχουν προκριθεί στην επόμενη φάση.

Ο πάουερ φόργουορντ των Ιντιάνα Πέισερς ήταν και σήμερα απολαυστικός και τελείωσε τον αγώνα με 22 πόντους και 14 ριμπάουντ, ενώ άξιοι συμπαραστάτες του Σκόλα ήταν οι Χέρμαν και Πριτζιόνι με 11 και 10 πόντους αντίστοιχα. Από τη Σενεγάλη ξεχώρισε ο Ντιένγκ με 11.

Η Αργεντινή φρόντισε από το πρώτο ημίχρονο να «καθαρίσει» τον αγώνα και με εξοντωτική άμυνα στο δεύτερο δεκάλεπτο, διάστημα κατά το οποίο περιόρισε τους αντιπάλους στους 9 πόντους, πήρε το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +17 (41-24). Χωρίς να κατεβάσει ταχύτητα και με απόλυτη κυριαρχία στα ριμπάουντ (41-29 με 14 επιθετικά), ρεσιτάλ από τα 6.75 (12 τρίποντα) και στη δημιουργία (20 έναντι 7 ασίστ) η Αργεντινή μετέτρεψε σε τυπική διαδικασία το υπόλοιπο του αγώνα και έφτασε άνετα στο τελικό 81-46.

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 24-41, 38-53, 46-81

Οι συνθέσεις:

ΣΕΝΕΓΑΛΗ (Σιχ Σαρ): Νιάνγκ 2, Νταλμέιδα 9, Τόμας, ΕνΝτογιέ Μαμαντού, Ντιόπ 4, Ν'Ντογιέ Μαλεγέ 2, Φαγέ 2, Ν'Ντουρ 6 (1), ΕνΝτιαγέ 6, Ντιένγκ 11, Μπάντζι 4.

ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ: Σκόλα 22, Γκαλίτσι 2, Μάτα 8 (2), Καμπάτσο 4, Πριτζόνι 10 (2), Λαπροβιτόλα 8 (2), Ντέλια 3, Γκουτιέρες 8 (2), Χέρμαν 11 (3), Νοτσιόνι 3 (1), Μπορτολίν 2, Σαφάρ.