Πέρασε με Μάνταλο από τη Νεάπολη η ΑΕΚ

*ΝΙΚΗΣΕ ΜΕ 1-0 ΤΟΝ ΙΩΝΙΚΟ *ΙΣΟΠΑΛΟΙ 1-1 ΟΦΗ ΚΑΙ ΑΡΗΣ

Δημοσίευση: 17 Δεκ 2021 20:00

Η ΑΕΚ επέστρεψε στις νίκες, καθώς επικράτησε 1-0 του Ιωνικού στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Super League. Το ματς έγινε στο γήπεδο της Νεάπολης και το μοναδικό γκολ σημείωσε ο Πέτρος Μάνταλος στο 21ο λεπτό με πλασέ πάνω στην κίνηση μετά από συρτή μεταβίβαση του Μισελέν.

ΙΩΝΙΚΟΣ (Δημήτρης Σπάνος): Χουτεσιώτης, Βαφέας, Τσιγκρίνσκι, Σάντσες, Γκοτσούλιας (65’ Ματσούκας), Βαλεριάνος, Ντάλτσιο, Κάνιας, Κιάκος (65’ Μάναλης), Άοσμαν, Λένις.
ΑΕΚ (Αργύρης Γιαννίκης): Τσιντώτας, Μισελέν, Βράνιες, Τζαβέλλας, Χατζισαφί, Λε Ταλέκ (70’ Κάκχοφ), Σιμάνσκι, Μάνταλος (70’ Λιβάι Γκαρσία), Άμραμπατ (83’ Γέβτιτς), Τσούμπερ (90’+3’ Μήτογλου), Αραούχο (83’ Ανσαριφάρντ).
ΣΤΟ 90’ Ο ΓΚΑΜΑ ΕΣΩΣΕ ΤΟΝ ΒΑΘΜΟ
Το εύστοχο πέναλτι του Μπρούνο Γκάμα στο 90ό λεπτό, ήταν αυτό που κράτησε όρθιο τον Άρη στο παιχνίδι απέναντι στον ΟΦΗ στο «Θεόδωρος Βαρδινογιάννης». Οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες με σκορ 1-1, σε αναμέτρηση για τη 14η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League, κι ενώ οι Κρητικοί είχαν ανοίξει το σκορ στο 15ο λεπτό με τον Τριαντάφυλλο Πασαλίδη.
ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Επασί, Πασαλίδης (64’ Γιαννούλης), Μαρινάκης, Λάμπρου (83’ Στάικος), Βούρος, Γκαγέγκος, Τοράλ (71’ Καμάου), Μεγιάδο, Καστάινιος (71’ Φαν Ντάινεν), Ντε Γκουζμάν, Μπαλογιάννης.
ΑΡΗΣ (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Σάκιτς, Γκάνεα (46’ Λούμορ), Λέισμαν, Μπράμπετς, Τζέγκο (81’ Ματίγια), Εντιαγέ (22’ Μαντσίνι), Σάσα, Γκάμα, Ματέο (39’ Ιτούρμπε), Καμαρά (80’ Μάνος).
ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ
Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 14ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Super League:
Αστέρας Τρίπολης - Παναιτωλικός 1-0
(90’ Κρεσπί)
ΠΑΣ Γιάννινα - ΠΑΟΚ 0-4
(31’, 63’ Κούρτιτς, 68’ Αουγκούστο, 89’ Άκπομ)
Λαμία - Βόλος 2-2
(59’ Αραμπούλι, 61’ Μπεχαράνο - 32’, 54’ Φαν Φέερτ)
14. Απόλλων Σμύρνης 7-23 7
*Ο Άρης έχει τιμωρηθεί με αφαίρεση έξι (6) βαθμών.
9 ΓΚΟΛ: Καρλίτος (ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ)
8 ΓΚΟΛ: Φαν Φέερτ (ΒΟΛΟΣ), Ελ Αραμπί (ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ)
7 ΓΚΟΛ: Κούρτιτς (ΠΑΟΚ)
6 ΓΚΟΛ: Αραούχο (ΑΕΚ)
5 ΓΚΟΛ: Τσούμπερ (ΑΕΚ), Κουλούρης (ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ), Άοσμαν (ΙΩΝΙΚΟΣ), Εραμούσπε (ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ)

ΠΡΟΣΤΙΜΑ ΣΕ ΤΕΣΣΕΡΙΣ ΠΑΕ
Με πρόστιμα τιμωρήθηκαν και οι τέσσερις ΠΑΕ της Super League, που είχαν κληθεί σε απολογία με φάση τα φύλλα αγώνα της 13ης αγωνιστικής. Συγκεκριμένα, το Πρωτοβάθμιο Μονομελές Πειθαρχικό Όργανο της διοργανώτριας αρχής επέβαλε χρηματική ποινή 10.000 ευρώ στον Ολυμπιακό (για τον αγώνα με τον Άρη), 10.250 ευρώ στον Παναθηναϊκό (για το παιχνίδι με τον Ατρόμητο), 2.000 ευρώ στον Παναιτωλικό (για το ματς με τον Ιωνικό) και 1.000 ευρώ στον ΠΑΣ Γιάννινα (για την αναμέτρηση με τον Βόλο).