Δημοσίευση: 08 Σεπ 2021 20:25

ΕΛΑΣΣΟΝΑ (Γραφείο «Ε»)
Του Γιάννη Μουκίδη
Φωτογραφίες: Ανδρέας Νικούλης
Νέο νικηφόρο φιλικό τεστ για τον Π.Ο. Ελασσόνας, που επικράτησε της δυνατής και φιλόδοξης ομάδας του Α.Ο. Αστέρα Καρδίτσας (ομάδα της Α’ Ε.Π.Σ. Καρδίτσας) με 3-1.

Μετά από ένα «άσφαιρο» πρώτο ημίχρονο, η ομάδα του Βαγγέλη Μόρα προηγήθηκε στο 57’ με δυνατό σουτ του Τόλιου, που έγραψε το 1-0. Στο 63’ σε χέρι του Τσάτσου στην περιοχή, ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι υπέρ των φιλοξενουμένων, που εκτέλεσε με επιτυχία ο Τσιρογιάννης ισοφαρίζοντας σε 1-1. Στο 68’, μετά από ωραία συνεργασία των Ελασσονιτών, ο Γκουντρουμπής με δυνατό σουτ έκανε το 2-1.
Στο 83’, σε χέρι αμυντικού των φιλοξενουμένων καταλογίστηκε πέναλτι υπέρ του Π.Ο.Ε., που εκτέλεσε ο Μουξιός ...αλλά ο γκολκίπερ του Αστέρα έπεσε στη δεξιά του γωνία και απέκρουσε.
Τέλος, λίγο πριν το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή, ο νεοεισελθών νεαρός Μπανούσης, που εκμεταλλεύτηκε γρήγορη εκτέλεση φάουλ από τον Μουξιό, με έξυπνο πλασέ έγραψε το τελικό 3-1.
Ο χθεσινός Π.Ο.Ε., με τον νου στον κυριακάτικο αγώνα του Κυπέλλου Ελλάδας, όπου θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τον Παναγρινιακό, έδειξε καλό αγωνιστικό πρόσωπο και άρεσε με την απόδοσή του. Οι Καρδιτσιώτες, που θέλουν να πρωταγωνιστήσουν στον γειτονικό Νομό, παρουσίασαν μια δυνατή ομάδα.
Τον αγώνα διαιτήτευσαν οι κ. Αντωνίου, Μπουρονίκος, Πάλλας.
Π.Ο. ΕΛΑΣΣΟΝΑΣ (Βαγγέλης Μόρας): Γκουτζουρέλας, Νταμπώσης, Καραμούλας, Τσάτσος, Κουκούλης, Περτζιόνι, Κοντοθανάσης, Μουστάκας, Τόλιος, Μουλτσιάς, Γκουντρουμπής.
Στο β’ ημίχρονο αγωνίστηκαν και οι: Μουξιός, Καραγκούνης, Κακάμης, Αρσένης, Μπανούσης, Δόλγυρας.
Α.Ο. ΑΣΤΕΡΑΣ (Νίκος Καρακώστας): Γεωργαντζάς, Μάττας, Μπαντής, Ζάρρας, Καραγκώνης, Μπιτέλης, Βαγγελάκος, Ντόβας, Τσιρογιάννης, Τσιάκος, Τζέκος.
Στο β’ ημίχρονο χρησιμοποιήθηκαν και οι: Αλεξίου, Μυριώτης, Κοντοβάς, Καλύβας, Μερεντίτης, Ρόβας, Σιαφάκας.

Παναγρινιακός-Π.Ο.Ε.

ΕΓΙΝΕ Η ΚΛΗΡΩΣΗ ΤΗΣ Β’ ΦΑΣΗΣ ΤΟΥ ΚΥΠΕΛΛΟΥ

Η κλήρωση για τη 2η φάση στο Κύπελλο Ελλάδας πραγματοποιήθηκε χθες στα γραφεία της ΕΠΟ. Στην κληρωτίδα μπήκαν 40 ομάδες, οι οποίες είχαν χωριστεί σε δύο ομίλους με γεωγραφικά κριτήρια και προέκυψαν 20 ζευγάρια. Οι αγώνες, που είναι νοκ άουτ, θα διεξαχθούν στις 11-12 Σεπτεμβρίου.
Για τον 1ο όμιλο που μετέχει η ομάδα του ΠΟΕ μετά και την πρόκριση που πήρε απέναντι στην Κοζάνη θα αντιμετωπίσει στη β’ φάση του θεσμού τον Παναγρινιακό που απέκλεισε στη διαδικασία των πέναλτι τον Ηρακλή Λάρισας στην προηγούμενη φάση του θεσμού.