ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΛΟΥΗ ΤΣΑΤΟΥΜΑ ΣΤΟ ΜΗΚΟΣ

Νέο μετάλλιο για την Ελλάδα

Δημοσίευση: 17 Αυγ 2014 23:42 | Τελευταία ενημέρωση: 04 Σεπ 2015 16:32

Το δεύτερο μετάλλιο, ασημένιο κι αυτό, στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα στίβου της Ζυρίχης και 21ο στην ιστορία της διοργάνωσης, κατέκτησε η Ελλάδα, αυτή τη φορά με τον Λούη Τσάτουμα. Η δικαίωση για τον 32χρονο αθλητή του Μεσσηνιακού, που επί σειρά ετών αγωνίζεται σε πολύ υψηλό επίπεδο, αλλά δεν είχε καταφέρει να ανέβει σε βάθρο διοργάνωσης του ανοιχτού στίβου, ήρθε φέτος, καθώς με άλμα στα 8.15 μέτρα, που πέτυχε με την πρώτη προσπάθεια, πήρε την 2η θέση στον τελικό του μήκους. Νικητής ήταν ο Βρετανός Ολυμπιονίκης του Λονδίνου Γκρεγκ Ράδερφορντ με 8.29, ενώ το χάλκινο μετάλλιο πήρε ο Γάλλος Καφετιέν Γκομί με 8.14.

Η 2η προσπάθεια του Έλληνα πρωταθλητή ήταν στα 7.82, η 3η άκυρη, η 4η στα 7.83, η 5η στα 7.86 και η 6η στα 7.72.