Πρωταθλητής Λάρισας στους παίδες ο Ν. Κεραυνός

*ΝΙΚΗΣΕ ΣΤΟΝ ΧΘΕΣΙΝΟ ΤΕΛΙΚΟ ΤΟΝ ΣΠΑΡΤΑΚΟ ΜΕ 70-45 *Ο ΑΓΩΝΑΣ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΜΕ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ ΚΑΙ ΔΙΕΚΟΠΗ ΠΡΟΣΩΡΙΝΑ ΣΤΟ 10ΛΕΠΤΟ ΛΟΓΩ ΜΕΓΑΛΟΥ ΑΡΙΘΜΟΥ ΦΙΛΑΘΛΩΝ

Δημοσίευση: 09 Ιουλ 2021 20:01

Συνεχίζοντας την παράδοση ο Ν. Κεραυνός αναδείχθηκε πρωταθλητής Λάρισας στο μπάσκετ στην κατηγορία των παίδων καθώς επικράτησε στον χθεσινό τελικό του Σπάρτακου με 70-45. Ο αγώνας διεξήχθη στο κλειστό του Αλκαζάρ και ξεκίνησε με 15λεπτη καθυστέρηση λόγω υπερβολικού αριθμού φιλάθλων στις κερκίδες, ενώ για τον ίδιο λόγο διεκόπη στο 10λεπο καθώς παρατηρήθηκε είσοδος φιλάθλων εκ νέου. Και στις δύο περιπτώσεις κλήθηκε η αστυνομία προκειμένου να απομακρυνθούν οι φίλαθλοι και να ολοκληρωθεί ο αγώνας σύμφωνα με τα όσα προβλέπει το υγειονομικό πρωτόκολλο.
Ο Ν. Κεραυνός θα αντιμετωπίσει στον τελικό Θεσσαλίας τον νικητή της αναμέτρησης Νίκη Βόλου-Αίολος Τρικάλων που θα διεξαχθεί αύριο Σάββατο στις 17:30 στο κλειστό του Αλκαζάρ.
Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
Ο Ν. Κεραυνός πήρε το προβάδισμα στο σκορ από το πρώτο δεκάλεπτο (26-13), «χτίζοντας» σταδιακά διαφορά ασφαλείας. Παίζοντας με πάθος και πιεστική άμυνα, έκλεψε μπάλες, βγήκε στον αιφνιδιασμό, ήλεγξε το ριμπάουντ και παράλληλα είχε πολύ καλά ποσοστά ευστοχίας στα σουτ.
Η διακοπή δεν επηρέασε την απόδοση των παικτών του Ν. Κεραυνού που συνέχισαν έτσι και στο δεύτερο δεκάλεπτο κλείνοντας το ημίχρονο στο +18 (45-27).
Η διαφορά εκτοξεύτηκε ακόμα περισσότερο στην τρίτη περίοδο (62-38) με αποτέλεσμα το τέταρτο δεκάλεπτο να έχει περισσότερο διαδικαστικό χαρακτήρα.
Τα δεκάλεπτα: 13-26, 27-45, 38-62, 45-70.
Διαιτητές: Παζώλης, Γεωργούλης (Δότας Ζ.)
ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ (Βαρδακούλης): Ζέρβας 11, Αναστασιάδης 4, Παπαϊωάννου 1, Λεβέντης , Κλεφτάκης 7, Γιτσόπουλος, Παπαναστασίου, Γούλας, Σκρέκας, Χαλκιάς 7(1), Σδόγγος 2, Πανάγος 13(1).
Ν.ΚΕΡΑΥΝΟΣ (Παππάς-Πάκας): Δρυστέλλας 2, Νταμπούρας, Αντωνόπουλος 6(1), Πλιάτσικας, Πάσχος 9(1), Δαραβίρας 4, Γιακούλας 20, Μάννης 9(1), Αργυρούλης 20, Δραγατσίκης , Μπόρσης Σ.
ΟΡΙΣΜΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΩΝ-ΚΡΙΤΩΝ
Οι διαιτητές και οι κριτές στους αγώνες των αναπτυξιακών πρωταθλημάτων της ΕΣΚΑΘ που θα διεξαχθούν τις επόμενες ημέρες είναι οι εξής: