Ο Φερστάπεν κατέκτησε την πρωτιά

* Στο γκραν πρι του Αμπου Ντάμπι

Δημοσίευση: 14 Δεκ 2020 20:05

Ο Μαξ Φερστάπεν ξεκίνησε και τερμάτισε πρώτος στο γκραν πρι του Αμπου Ντάμπι, στον 17ο και τελευταίο αγώνα της χρονιάς στη Φόρμουλα Ένα. Ο 23χρονος Ολλανδός οδηγός της Red Bull αναδείχθηκε πρώτος στην πίστα «Yas Marina» του Aμπου Ντάμπι, κατακτώντας

έτσι τη δεύτερη φετινή και δέκατη συνολικά στην καριέρα του νίκη. Επίσης, έβαλε τέλος στις συνεχείς επιτυχίες της Mercedes στα τελευταία έξι γκραν πρι. Ο Βάλτερι Μπότας της Mercedes τερμάτισε δεύτερος και στην τρίτη θέση ήταν ο παγκόσμιος πρωταθλητής, επίσης της Mercedes, Λιούις Χάμιλτον, ο οποίος ξεπέρασε τον κορονοϊό. Ο Φερστάπεν είναι τρίτος στη βαθμολογία των οδηγών με 214 βαθμούς, πίσω από τον δεύτερο Φινλανδό Βάλτερι Μπότας με 223 και τον παγκόσμιο πρωταθλητή Λιούις Χάμιλτον με 347 βαθμούς. Επιτυχία αποτελεί και η 3η θέση στη βαθμολογία των κατασκευαστών για τη McLaren-Renault με 202 βαθμούς, κι ενώ η πρωταθλήτρια Mercedes συνέλεξε 573 βαθμούς, η 2η Red Bull Honda συγκέντρωσε 319 βαθμούς.
Στο αγωνιστικό μέρος του 17ου και τελευταίου αγώνα της σεζόν, ο Φερστάπεν διατηρούσε την πρωτοπορία από την εκκίνηση, με τους οδηγούς της Mercedes Μπότας και Χάμιλτον να τον ακολουθούν. Στον 10ο γύρο ο Μεξικανός Σέρχιο Πέρες εγκατέλειψε λόγω προβλήματος στο μονοθέσιό του.
Όσοι εκκίνησαν με μαλακή γόμα στα λάστιχά τους είχαν την ευκαιρία να μπουν για αλλαγή ελαστικών, αλλά οι ισορροπίες δεν άλλαξαν στην κορυφή, με τον Φερστάπεν να διευρύνει τη διαφορά του από τον Φινλανδό της Mercedes, Βάλτερι Μπότας έως και έντεκα δευτερόλεπτα. Ο Χάμιλτον δεν απείλησε τον Μπότας με τη μεταξύ τους διαφορά να κυμαίνεται στα δύο με τρία δευτερόλεπτα. Την πεντάδα συμπλήρωσε ο Άλμπον και ο Νόρις, με τους Σάινθ και Ρικιάρντο να τερματίζουν στην 6η και 7η θέση αντίστοιχα. Μάλιστα, ο Αυστραλός της Renault είχε σκαρφαλώσει έως την 4η θέση, καθώς πραγματοποίησε το πρώτο του πιτ στοπ στον 40ό γύρο.
Η βαθμολογούμενη πρώτη δεκάδα:
1. Μαξ Φερστάπεν (Ολλανδία, Red Bull) 1 ώρα 36:28.645
2. Βάλτερι Μπότας (Φινλανδία/Mercedes) +15.389
3. Λιούις Χάμιλτον (Βρετανία/Mercedes) +18.415
4. Αλεξάντερ Άλμπον (Ταϊλάνδη/Red Bull-Honda)
5. Λάντο Νόρις (Μ. Βρετανία/McLaren-Renault)
6. Κάρλος Σάινθ Τζ. (Ισπανία/McLaren-Renault)
7. Ντενιέλ Ρικιάρντο (Αυστραλία/Renault)
8. Πιερ Γκασλί (Γαλλία/AlphaTauri Honda)
9. Εστεμπάν Οκόν (Γαλλία/Renault)
10. Λανς Στρολ (Καναδάς/Racing Point-Mercedes) *Η κατάταξη στη βαθμολογία των 10 πρώτων οδηγών μετά τον 17ο και τελευταίο αγώνα της χρονιάς: