«Ανετη» νίκη για τον Αχιλλέα

ΚΕΡΔΙΣΕ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΟ ΓΟΝΝΩΝ ΜΕ ΣΚΟΡ 4-0 - ΟΛΑ ΤΑ ΓΚΟΛ ΣΗΜΕΙΩΘΗΚΑΝ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ - ΔΙΠΛΟ ΔΟΚΑΡΙ ΕΙΧΑΝ ΟΙ ΦΙΛΟΞΕΝΟΥΜΕΝΟΙ ΣΤΟ 43’

Δημοσίευση: 15 Οκτ 2020 20:00

ΦΑΡΣΑΛΑ (Γραφείο «Ε»)
Του Γ. Γκαντέλου
Εύκολο απόγευμα είχε η ομάδα του Αχιλλέα Φαρσάλων στον εξ αναβολής αγώνα που διεξήχθη στο γήπεδο του Ναρθακίου, απέναντι στην ομάδα του Ολύμπου Γόννων, επικρατώντας με 4-0, για το πρωτάθλημα της Α’ ΕΠΣΛ De-Tox.

Το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ήταν αναγνωριστικό για τις δύο ομάδες, με τους «κιτρινόμαυρους» να έχουν την υπεροχή των κινήσεως της αναμέτρησης, χωρίς να απειλήσουν τους αντιπάλους, πλην κάποιων ενεργειών παικτών τους.
Τη μεγαλύτερη ευκαιρία την έχασαν οι φιλοξενούμενοι στο 43’, όταν ο Ζαϊρέ πάτησε περιοχή, έκανε το σουτ και η μπάλα σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι του Κουσιά. Στην επαναφορά ο ίδιος παίκτης «είδε» την μπάλα να σταματά και στο δεξί κάθετο δοκάρι και να φεύγει άουτ, ενώ ένα λεπτό αργότερα όταν ο Μπάνος βρέθηκε απέναντι από τον Κουσιά έστειλε και πάλι την μπάλα άουτ.
Στην επανάληψη στο 49’ ο Πλιάγκας θα κάνει τη σέντρα από τον χώρο του κέντρου, ο Παπακωνσταντίνου με σπριντ θα φύγει στην κόντρα περνώντας τον αντίπαλο αμυντικό και με πλασέ θα ανοίξει το σκορ κάνοντας το 1-0.
Στο 61’ ο Αχιλλέας πέτυχε και δεύτερο τέρμα με τον Τζέκα να κερδίζει πέναλτι μετά από μία διεκδίκηση σε μια φάση στην οποία οι άνθρωποι των Γόννων διαμαρτυρήθηκαν για την υπόδειξη. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Πλιάγκας, ο οποίος πέτυχε το 2-0.
Στο 78’ ο Αλέξης Κομισόπουλος θα ανατραπεί από τον Παπαζήση μέσα στην περιοχή με τον κ. Μπουρουζίκα να δείχνει και πάλι την άσπρη βούλα. Ο Τζέκα εκτέλεσε το πέναλτι εύστοχα και ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0.
Το τελικό 4-0 σημείωσε ο Παπακωνσταντίνου στο 83’ βλέποντας τον Παπαζήση εκτός εστίας και με ψηλοκρεμαστό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και παράλληλα πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο κ. Μπουρουζίκας, ο οποίος είχε βοηθούς τους κ.κ. Καρακώστα και Ρουπέλα.

ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΦΑΡΣΑΛΩΝ (Χρήστος Καπελιάνης): Κουσιάς, Κατσανάκης (46’ Τσούλης Δ.), Καρέντζος (62’ Τλούπας), Μπερσιάνης, Τσούλης Θ., Γανός, (80’ Αγγελόπουλος), Κορδαλής, Πλιάγκας (62’ Βούλγαρης), Αναγνώστης (71’ Κομισόπουλος Αλ.), Τζέκα, Παπακωνσταντίνου.
ΟΛΥΜΠΟΣ ΓΟΝΝΩΝ: (Δημήτρης Κωστής): Παπαζήσης, Ζαϊρές (77’ Υμεράι), Τζήκας Δ., Τζήκας Σ., Γκουγκουλιάς, Σερίφης (82’ Κολτσίδας), Μπουμπούλης Θ., Μπούμπουλης Ε., Λιόγκας, Παρασκευούδης (82’ Κανταρινός Θ.), Μπάνος (53’ Φραχόλι).

Αλλαγή έναρξης αγώνων που αρχίζουν στις 16:00

Η Επιτροπή Πρωταθλημάτων της ΕΠΝΣΛ υπενθυμίζει στα σωματεία ότι από το προσεχές Σαββατοκύριακο (17-18.10.20) η ώρα έναρξης των αναμετρήσεων σε όλες τις κατηγορίες, έχει ορισθεί στις 16.00.