Ανατροπή απέναντι σε 9 παίκτες η Μπενφίκα

*ΤΑ ΒΡΗΚΕ ΣΚΟΥΡΑ ΚΟΝΤΡΑ ΣΤΗ ΡΙΟ ΑΒΕ (1-2)

Δημοσίευση: 19 Ιουν 2020 21:10

Η Μπενφίκα τα βρήκε σκούρα απέναντι στη Ρίο Άβε και χρειάστηκε να κάνει την ανατροπή για να επικρατήσει με 2-1 και να «πιάσει» την Πόρτο στην κορυφή.

Οι «αετοί» για την 27η αγωνιστική του πρωταθλήματος είχαν ένα ιδιαίτερα δύσκολο παιχνίδι κι αυτό φάνηκε στον αγωνιστικό χώρο. Η Ρίο Άβε προηγήθηκε στο 26’ με τον Ταρεμί. Στην επανάληψη, όμως, έμεινε με 10 παίκτες στο 62’, λόγω αποβολής του Μουρσάτι. Δύο λεπτά αργότερα ο Σεφέροβιτς ισοφάρισε. Στο 73’ ο Νούνο Σάντος αντίκρισε την κόκκινη κάρτα και οι γηπεδούχοι έμειναν με 9 παίκτες! Στο 87’ το γκολ του Βεγκλ λύτρωσε την Μπενφίκα που πήρε τη νίκη με 1-2. Ο Βλαχοδήμος αγωνίστηκε κάτω από τα δοκάρια των «αετών», ενώ ο Σάμαρης μπήκε αλλαγή στο 90’.
Σε αγώνες για την 27η αγωνιστική της Primeira Liga σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:
Μαρίτιμο-Ζιλ Βισέντε 2-1
Σάντα Κλάρα-Πορτιμονένσε 1-1
Ντεπορτίβο Αβες-Πόρτο 0-0
Πάσος Φερέιρα-Μπελενένσες 2-1
Ρίο Άβε-Μπενφίκα 1-2
Μποαβίστα-Σετούμπαλ 3-1