Η Πόρτο επέστρεψε στην κορυφή

* ΚΕΡΔΙΖΟΝΤΑΣ ΤΗ ΜΑΡΙΤΙΜΟ ΜΕ 1-0

Δημοσίευση: 12 Ιουν 2020 20:20

Το γκολ που σημείωσε ο Ζεσούς Μανουέλ Κορόνα, μόλις στο έκτο λεπτό της αναμέτρησης, αποδείχθηκε αρκετό για την Πόρτο, προκειμένου να νικήσει τη Μαρίτιμο με 1-0 στο «Ντραγκάο» και να βρεθεί μόνη στην κορυφή της βαθμολογίας μετά από 26 αγωνιστικές στην Πορτογαλία. Αξίζει να σημειωθεί ότι η Πόρτο τελείωσε τον αγώνα με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Τέλες στο 85ο λεπτό, με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Παράλληλα, με τον Οδυσσέα Βλαχοδήμο, για ακόμη μία φορά, ανάμεσα στα δοκάρια της και τον Ανδρέα Σάμαρη εκτός αποστολής, η Μπενφίκα δεν κατάφερε να νικήσει στην έδρα της Πορτιμονένσε, καθώς παρά το γεγονός ότι προηγήθηκε με 2-0, άφησε δύο πολύτιμους βαθμούς, αφού οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 2-2.

ΜΟΙΡΑΣΙΑ ΣΤΟ «ΝΑΣΙΟΝΑΛ ΝΤΟ ΓΙΑΜΟΡ»
Η Γκιμαράες πέτυχε δύο γκολ, αλλά η αναμέτρηση με την Μπελενένσες τελείωσε ισόπαλη με σκορ 1-1, στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής της Primeira Liga. Με το αυτογκόλ του Σάσκο στο 29’ οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα, ωστόσο, 10 λεπτά αργότερα ο Τεϊσέιρα διαμόρφωσε το τελικό 1-1.
Τα αποτελέσματα και η κατάσταση στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας έχουν ως εξής:
Ζιλ Βισέντε-Φαμαλικάο 1-3
Σετούμπαλ-Σάντα Κλάρα 2-2
Πορτιμονένσε-Μπενφίκα 2-2
Πόρτο-Μαρίτιμο 1-0
Μπελενένσες-Γκιμαράες 1-1