Συναρπαστική πρόκριση με ανατροπή ο Οικονόμος

*ΝΙΚΗΣΕ ΧΘΕΣ ΣΤΗ ΝΕΑΠΟΛΗ ΤΟΝ ΗΡΑΚΛΗ ΛΑΡΙΣΑΣ ΜΕ 2-1 ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΣΤΑ ΗΜΙΤΕΛΙΚΑ ΤΟΥ ΚΥΠΕΛΛΟΥ ΕΠΣΛ *ΜΕΣΑ ΣΕ 2 ΛΕΠΤΑ (81’-83’) ΟΙ ΦΙΛΟΞΕΝΟΥΜΕΝΟΙ ΕΦΕΡΑΝ ΤΑ ΠΑΝΩ-ΚΑΤΩ

Δημοσίευση: 06 Μαρ 2020 22:41

Άκρως συναρπαστική σε εξέλιξη ήταν η χθεσινή αναμέτρηση στο γήπεδο Νεάπολης ανάμεσα στον Ηρακλή Λάρισας και τον Οικονόμο Τσαριτσάνης με την οποία ολοκληρώθηκε η φάση των «8» του θεσμού. Η ομάδα του Νίκου Φώλλα κατάφερε μέσα σε δύο λεπτά

(81’-83’) να αλλάξει το σκηνικό του αγώνα και να μετατρέψει το εις βάρος της 1-0 σε 2-1, κερδίζοντας την πρόκριση στα ημιτελικά της διοργάνωσης, όπου θα τεθεί αντιμέτωπη με τον Αετό Μακρυχωρίου (ο πρώτος αγώνας θα διεξαχθεί στο Μακρυχώρι, ωστόσο ακόμα δεν έχει οριστεί η ημερομηνία). Ψυχρολουσία για την ομάδα του Ηρακλή Λάρισας που αν και έδειχνε ότι ήλεγχε τον ρυθμό του αγώνα και ήταν πιο επιθετική, υποχρεώθηκε στη δεύτερη κατά σειρά φετινή ήττα στη φυσική της έδρα τη Νεάπολη. Οι γηπεδούχοι πλήρωσαν ακριβά το γεγονός ότι δεν μπόρεσαν να πετύχουν δεύτερο τέρμα και να σιγουρέψουν το αποτέλεσμα, παρά την πίεση που άσκησαν στον αντίπαλό τους. Ο ΑΓΩΝΑΣ Με την έναρξη της χθεσινής αναμέτρησης ο Ηρακλής μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, είχε επιθετικούς προσανατολισμούς στην προσπάθειά του να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα. Από την άλλη πλευρά, ο Οικονόμος προσπάθησε κυρίως να διαφυλάξει τα νώτα του χωρίς να απειλήσει τον αντίπαλό του. Το μεγαλύτερο διάστημα του πρώτου μέρους κύλησε χωρίς τη μεγάλη φάση, αφού οι όποιες προσπάθειες των παικτών του Ηρακλή δεν μπορούσαν να διασπάσουν την οργανωμένη άμυνα του Οικονόμου. Όλα αυτά μέχρι το 40ό λεπτό, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Χρηστίδη από πλάγια αριστερά, ο Μανιώτης πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας και την έστειλε στα δίχτυα γράφοντας έτσι το 1-0, με το οποίο έληξε το α’ ημίχρονο. Στην επανάληψη το σκηνικό του αγώνα διαφοροποιήθηκε. Ναι μεν ο Ηρακλής συνέχισε να έχει την κυκλοφορία της μπάλας και να πιέζει (δημιουργώντας μία πολύ καλή στιγμή στο 54’ με το δυνατό σουτ του Ψωμολιά), ωστόσο ο Οικονόμος είχε ένα πολύ καλό 15λεπτο (55’-70’) στο οποίο απείλησε με τους Καραλούλη (58’), Γκαμπέτα (62’, 64’-ακυρώθηκε γκολ ως οφσάιντ) και Τόλιο (67’), δείχνοντας ότι δεν μπορούσε να συμβιβαστεί με το εις βάρος του 1-0. Στο 73’ ο Ηρακλής έφτασε πολύ κοντά στο δεύτερο γκολ, όταν μετά από φάουλ του Νάστα, ο Μανιώτης προσπάθησε να στείλει εκ νέου την μπάλα στα δίχτυα, αλλά ο Νούσιας με εντυπωσιακή επέμβαση αποσόβησε τον κίνδυνο, για να φτάσουμε στο καθοριστικό δίλεπτο της αναμέτρησης στο οποίο κρίθηκαν τα πάντα. Στο 81’ μετά από συνδυασμένη επιθετική προσπάθεια των παικτών του Οικονόμου, ο Τόλιος πάσαρε στον Γκαμπέτα, ο τελευταίος έστρωσε την μπάλα στον Μπάμη που με σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή ισοφάρισε σε 1-1. Πριν καλά-καλά συνειδητοποιήσουν οι γηπεδούχοι το τι συνέβη, στο 83’ μετά από έξοχη προσπάθεια και παράλληλη σέντρα του Κοντοθανάση από τα αριστερά, ο Τόλιος με δυνατό πλασέ πάνω στην κίνηση παραβίασε για δεύτερη φορά την εστία του Ηρακλή, γράφοντας το 1-2 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς. Στα εναπομείναντα λεπτά ο Ηρακλής κυνήγησε την ισοφάριση χωρίς αποτέλεσμα και ως εκ τούτου το 1-2 διατηρήθηκε μέχρι το τέλος, με τον Οικονόμο να σφραγίζει το εισιτήριο της πρόκρισης στους «4» του θεσμού. Στις καθυστερήσεις του αγώνα αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα ο Ψωμολιάς για χτύπημα εκτός φάσης σε αντίπαλο. Πολύ καλή η διαιτησία του κ. Τζήλου και των βοηθών του κ. Καρακώστα και Στάικου. ΗΡΑΚΛΗΣ ΛΑΡΙΣΑΣ (Χρ. Χατζηλιάδης-Θ. Τριανταφυλλόπουλος): Παπαγιάννης, Κρίτσας (17’ λ.τ. Αθανασιάς, 55’ λ.τ. Ναρίνογλου), Γιαννακόπουλος, Ψωμολιάς, Τάρτας (85’ Μουξιός), Νεμπεγλέρας, Νάστας, Μανιώτης, Χρηστίδης (68’ Γκιουρσάνης), Ζαφειρίου, Κακαβίτσης. ΟΙΚΟΝΟΜΟΣ ΤΣΑΡΙΤΣΑΝΗΣ (Ν. Φώλλας): Νούσιας, Δραγατσίκης, Ντούφας (79’ λ.τ. Δραχαλίβας), Γαλάνης, Μάρκο, Μπάμης, Γκαμπέτας, Καραλούλης (66’ Μουλτσιάς), Κοντοθανάσης, Τόλιος (90’+2’ Τσούντσουρας), Μπαλογιάννης. ΣΤΙΣ 11/3 ΤΟ ΜΑΤΣ ΦΑΛΑΝΙΑΚΟΣ-ΠΟΕ Εν τω μεταξύ ορίστηκε ο πρώτος ημιτελικός ανάμεσα στον Φαλανιακό και τον ΠΟ Ελασσόνας, ο οποίος θα διεξαχθεί στις 11 Μαρτίου ημέρα Τετάρτη και ώρα 15:00 στο γήπεδο Φαλάνης. Υπενθυμίζεται ότι οι φετινοί αγώνες της ημιτελικής φάσης του κυπέλλου ΕΠΣΛ είναι διπλοί.