Ο Φιλαθλητικός κέρδισε το λαρισινό ντέρμπι

Επικράτησε της ΕΑΛ με 3-1 σετ στην Α2 Εθνική του βόλεϊ γυναικών

Δημοσίευση: 16 Δεκ 2019 22:14

Ο Φιλαθλητικός αναδείχθηκε νικητής στο λαρισινό ντέρμπι της 9ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος βόλεϊ γυναικών της Α2 Εθνικής, καθώς επικράτησε της ΕΑΛ στο Κλειστό της Νεάπολης με 3-1 σετ. Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τις φιλοξενούμενες, που νίκησαν

εύκολα με 25-13 και έδειξαν ότι είχαν τον πρώτο λόγο για τη νίκη. Η συνέχεια, ωστόσο, δεν ήταν το ίδιο ικανοποιητική για την ΕΑΛ, η οποία φάνηκε καταβεβλημένη από την υπερπροσπάθεια στα συνεχόμενα παιχνίδια των τελευταίων ημερών. Από την άλλη πλευρά ο Φιλαθλητικός ανέβασε την απόδοσή του, βελτίωσε την υποδοχή και κατάφερε να ισοφαρίσει σε 1-1 (25-21), ενώ στη συνέχεια πέρασε μπροστά με 2-1, κερδίζοντας το τρίτο σετ με 25-18. Το τέταρτο σετ εξελίχθηκε σε ντέρμπι με το σκορ να εναλλάσσεται, χωρίς κάποια ομάδα να παίρνει προβάδισμα ασφαλείας μέχρι τους 20 πόντους. Ο Φιλαθλητικός προηγήθηκε 22-20 και στη συνέχεια 24-21, η ΕΑΛ απείλησε μειώνοντας σε 24-23, αλλά τελικά οι γηπεδούχες πήραν τη νίκη με 25-23, κάνοντας το 3-1 στα σετ. Σε γενικές γραμμές έγινε ένα πολύ ωραίο παιχνίδι, το οποίο κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον των φιλάθλων μέχρι το τέλος και επιβεβαίωσε ότι το επίπεδο του λαρισινού γυναικείου βόλεϊ παραμένει πολύ υψηλό. Τα σετ: 13-25, 25-21, 25-18, 25-23 ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ (Δ. Ιόφτσεφ): Βαϊοπούλου, Γαργάλα, Κουτρουμπή Ειρ., Κουτρουμπή Αδρ., Μπέη, Νταφοπούλου, Μπάλα (Λ), Καραγιάννη, Ντόνα, Ξάνθη, Αλέξη, Ζιώγα, Σεκλιζιώτη, Στατήρη. ΕΑΛ (Γ. Χρυσομαλλίδης): Παπαστεργίου, Γεροβασιλείου, Αλβίζιου, Μαρκούλη, Τάση, Δαμιανίδου, Μανδραβέλη (Λ), Τρίμα (Λ), Κουτσιαρή, Ζαφειρίου, Βελεσιώτη, Καφφέ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ Νίκη-Ακαδ. Πεύκων 0-3 (17-25, 14-25, 15-25) Καβάλα- Ασκληπιός 3-1 (25-19, 25-17, 23-25, 25-15) Γιάννενα- Νέα Γενεά 1-3 (25-22, 17-25, 18-25, 15-25) Φιλαθλητικός-ΕΑΛ 3-1 (13-25, 25-21, 25-18, 25-23) ΜΕΝΤ-Σταυρούπολη 3-0 (25-17, 25-11, 25-17) ΑΣ Ελπίς-Φοίνικας 3-0 (25-18, 25-18, 25-17) Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ Ακαδ. Πεύκων 26 ΑΣ Ελπίς 21 ΕΑΛ 20 ΜΕΝΤ 18 Καβάλα 17 Φιλαθλητικός 17 Νέα Γενεά 14 Σταυρούπολη 9 Γιάννενα 8 Ασκληπιός 8 ΓΣΓ Νίκη 4 Φοίνικας 0 Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΕΑΛ-Καβάλα Νέα Γενεά-Φιλαθλητικός Ασκληπιός-ΓΣΓ Νίκη ΜΕΝΤ-ΑΣ Ελπίς Φοίνικας-Γιάννενα Σταυρούπολη-Ακαδ. Πεύκων