ΠΟΕ: Κέρδισε το ντέρμπι και ανέβηκε στην κορυφή

Με 2-0 η ομάδα της Ελασσόνας επιβλήθηκε του Μακρυχωρίου - Συγκάτοικος στο ρετιρέ ο Φαλανιακός - Μεγάλο «διπλό» στην Αγιά για τον Αχιλλέα Φ.

Δημοσίευση: 25 Νοε 2019 22:23

Ο ΠΟΕ ήταν ο μεγάλος νικητής της 11ης αγωνιστική της «DE-TOX»-Α’ ΕΠΣΛ, καθώς επικράτησε του Αετού Μακρυχωρίου με 2-0 και αναρριχήθηκε στην κορυφή.

Συγκάτοικος στο «ρετιρέ» ο Φαλανιακός, που δεν δυσκολεύτηκε απέναντι στο Βλαχογιάννι (5-1), ενώ πολύ σημαντική νίκη πέτυχε ο Αχιλλέας Φαρσάλων μέσα στην Αγιά με 2-1.
Η χθεσινή αγωνιστική ήταν ικανοποιητική για Αμπελιά, Σμόλικα, Μαυροβούνι και Αβέρωφ, που πήραν τους τρεις βαθμούς, ενώ μόνο ένα παιχνίδι έληξε ισόπαλο.

ΚΑΘΑΡΗ ΝΙΚΗ ΤΟΥ Π.Ο.Ε.
Ένας πολύ καλός Π.Ο. Ελασσόνας επικράτησε δίκαια του δυνατού Αετού Μακρυχωρίου με 2-0, σε αγώνα που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον 500 περίπου φιλάθλων που βρέθηκαν στις κερκίδες, παρά τον βροχερό καιρό.
Το ντέρμπι της κατηγορίας, που έγινε μέσα σε αθλητικά πλαίσια, είχε δυνατές και καθαρές μονομαχίες, αρκετές φάσεις (…αρκετή δουλειά για τους δύο πορτιέρο), συνεχή κυκλοφορία της μπάλας και μάλλον αποζημίωσε τον κόσμο.
Φάσεις – γκολ
16’: Εκτέλεση φάουλ από τον Κολοβό και ο Κουμπούρας με κεφαλιά υποχρεώνει τον Γούπο να διώξει σε κόρνερ.
31’: Δυνατό σουτ του Χάμου φεύγει μόλις άουτ από το αριστερό δοκάρι του Σταμέλου.
34’: Από τα αριστερά, εκτέλεση φάουλ από τον Καραγκούνη βρίσκει τον προωθημένο Περτζιόνι, που με καρφωτή κεφαλιά στέλνει την μπάλα στα δίκτυα, αφού πρώτα χτύπησε στο δεξί δοκάρι της εστίας των φιλοξενουμένων, γράφοντας το 1-0, μέσα σε πανηγυρισμούς.
45’: Από επικίνδυνη θέση, ο Χάμος εκτελεί φάουλ, με τον γκολκίπερ Σταμέλο να αποκρούει σε κόρνερ.
49’: Σουτ του Λαζαρίδη υποχρεώνει ξανά τον Σταμέλο να αποκρούσει σε κόρνερ.
64’: Επίθεση των φιλοξενουμένων, ο Κολοβός δίνει στον Κωστόπουλο, που από καλή θέση πλασάρει για να μπλοκάρει ο Γούπος.
68’: Εκτέλεση φάουλ από τον Κατσαμάκα από καλή θέση και ο Γούπος αποκρούει σωτήρια σε κόρνερ.
77’: Μετά από κόρνερ, επικίνδυνη κεφαλιά από τον Κολοβό φεύγει μόλις άουτ από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Π.Ο.Ε.
84’: Από καλή θέση, ο Χάμος εκτελεί φάουλ και η μπάλα φεύγει μόλις άουτ από το οριζόντιο δοκάρι του Σταμέλου.
85’: Ανατροπή του Ματούλα από τον Σιάτρα, σε εμφανή θέση για να πετύχει ο αρχηγός του ΠΟΕ τέρμα, υποχρεώνει τον διαιτητή Τζήλο να του δείξει κόκκινη κάρτα.
86’: Νέα επίθεση του ΠΟΕ, με τον Καραγκούνη να ανατρέπεται μέσα στην περιοχή. Το καθαρό πέναλτι εκτελεί ο Χάμος και γράφει το τελικό 2-0 .
Δίκαια η διαιτησία των κ. Τζήλου, Αναστασίου, Γκαρέλη.
Π.Ο. ΕΛΑΣΣΟΝΑΣ (Ζ. Ζιάγκας): Γούπος, Λαγός, Νταμπώσης, Σουγλής, Περτζιόνι, Αθανασούλης, Χάμος, Καραγκούνης (87’ Μπούσιας), Μπαρλαγιάννης Ν. (89’ Παναγιώτου Α.), Ματούλας, Λαζαρίδης (69’ Πετάνι).
ΑΕΤΟΣ ΜΑΚΡΥΧΩΡΙΟΥ (Κ. Κατσάρας): Σταμέλος, Γκαμπέτας, Μπέτσιος (53’ Φορτομάρης), Σιάτρας, Κουμπούρας, Μητρούσκας (46’ Μπόντε), Κολοβός, Μάντζαρης (74’ Κλούρας), Κατσαμάκας, Ντιντής, Κωστόπουλος (66’ Μπενεχούτσος).
ΓΙΑΝΝΗΣ ΜΟΥΚΙΔΗΣ

ΔΙΑΔΙΚΑΣΤΙΚΗ ΥΠΟΘΕΣΗ
Χωρίς να συναντήσει ιδιαίτερη δυσκολία ο Φαλανιακός πέρασε από το γήπεδο Μεσοχωρίου, στο παιχνίδι με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 11ης αγωνιστικής, κερδίζοντας τη Δόξα Βλαχογιαννίου με 5-1. Για τους φιλοξενούμενους, που ξαναμπήκαν στο «ρετιρέ», σκόραραν οι Λεσάι (17’, 21’), Β. Λυγούρας (55’), Φουσίκας (61’) και Μπλέντι (89’), ενώ για τους τυπικά γηπεδούχους είχε μειώσει προσωρινά σε 1-2 ο Ράχης (29’).
Τον αγώνα διηύθυνε ο κ. Αγγελούλης, με βοηθούς τους κ. Μάνο και Παπαγεωργίου.
ΔΟΞΑ ΒΛΑΧΟΓΙΑΝΝΙΟΥ (Ν. Φακίτσας): Βουγιουρδής, Παληγιάννης, Γκουρομπίνος Μ., Κολιός, Φράντζας, Πέτρου, Κωνσταντινίδης, Γκουρομπίνος Δ. (79’ Σαΐτης), Ράχης, Τσιάρας (79’ Τασιούλης), Αλεξίου (84’ Λάκης).
ΦΑΛΑΝΙΑΚΟΣ (Τ. Μπεριτζάς-Κ. Παπαρίζος): Μάλτζαρης, Παππάς, Μαχαίρας (58’ Πανταζής Ηλ.), Κολοβός, Φλώρος, Λυγούρας Β., Πανταζής Γ. (58’ Σούλι), Αντωνόπουλος (69’ Καρυώτης), Φουσίκας (69’ Μπλέντι), Λεσάι, Ιωαννίδης

ΝΕΑ ΝΙΚΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΧΙΛΛΕΑ Φ.
Νίκη που του δίνει τρεις πολύτιμους βαθμούς, αλλά και σημαντική ψυχολογική στήριξη για τη δύσκολη συνέχεια πέτυχε μέσα στην Αγιά ο Αχιλλέας Φαρσάλων με 2-1 επί του τοπικού Δωτιέα. Μετά από ένα ημίχρονο χωρίς γκολ, ο Αχιλλέας άνοιξε το σκορ στο 51’ με τον Κομισόπουλο, όμως ο Δωτιέας απάντησε αμέσως (53’) με τον Τσιρογιάννη. Τελικά ο Μ. Πετράκης στο 61’ ήταν αυτός που έγραψε το 1-2, με τον Αχιλλέα Φαρσάλων να φτάνει έτσι στη νίκη.
Τον αγώνα διηύθυνε ο κ. Μπουμαρσόπουλος, με βοηθούς τους κ. Σκυβαλίδα και Κοσμάνο.
ΔΩΤΙΕΑΣ ΑΓΙΑΣ (Ι. Βαΐτσης): Μπρέλλας, Μάντσε (82’ Μπαρούτζας), Παπαγιαννούλης (90’ Γιαννουλέας), Κόκκινος, Γούτος, Ντελής (70’ Γιώργης), Τσατσαλίδης, Τσιρογιάννης, Μαλάκος, Καρβούνης (79’ Φουκαλάς), Κορλός
ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΦΑΡΣΑΛΩΝ (Χρ. Καπελιάνης)): Παρθένης Σ., Κατσανάκης (90’ Γκούνης), Τσούλης Θ., Μπερσιάνης, Πετράκης Χρ., Κομισόπουλος, Παπακωνσταντίνου (72’ Αναγνώστης), Τλούπας (40’ λ.τ. Τσούλης Δ.), Καναβός (58’ Πετράκης Μ.), Παρθένης Λ., Γαγάρας.

ΞΕΣΠΑΣΕ Ο ΣΜΟΛΙΚΑΣ
Επιτέλους νίκη μετά από πέντε αγωνιστικές για τον Σμόλικα που επιβλήθηκε της ΑΕ Κιλελέρ με το ευρύ 4-1. Οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασιστικά στο παιχνίδι και πήραν από πολύ νωρίς προβάδισμα ασφαλείας, χάρη στα γκολ των Μπέτση (3’) και Μπόντε (9’). Ο Μπέτσης στο 53’ σφράγισε ουσιαστικά τη νίκη του Σμόλικα γράφοντας το 3-0, ο Τζέκα μείωσε σε 3-1 (55’) και ο Μπόντε διαμόρφωσε το τελικό 4-1 (76’).
Διαιτητής του αγώνα ήταν ο κ. Αγγελούλης, με βοηθούς τους κ. Τσένο και Ν. Κοτούμπα.
ΣΜΟΛΙΚΑΣ ΦΑΛΑΝΗΣ (Β. Μπακογιάννης): Γραβάνης, Γκατζιούρας, Σκούπρας, Κολοβός, Ζαμπέτας, Λάλλος (76’ Χασιώτης), Τσιρογιάννης, Μολάς (85’ Τσούντσουρας), Μπέτσης, Μπόντε, Κακαζούκης (81’ Σισμάνης)
ΑΕ ΚΙΛΕΛΕΡ (Αχ. Τσιβόπουλος): Παναγιωτόπουλος (30’ λ.τ. Καρακυρίτσης), Ντελόπουλος (79’ Μητροδήμος), Ζιόμπουρας, Χατζής Γ., Γουρνάρης, Φορτομάρης (46’ Κολοβός), Τσέλα, Κουτσιαρής, Τζέκα, Χατζής Κ., Παπαχρήστος.

«2 ΣΤΑ 2» ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΜΠΕΛΙΑ
Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για τον Ολυμπιακό Αμπελιάς, αυτή τη φορά επί του Τυρνάβου με 3-1. Ο Γκαραλιάκος ήταν ο πρωταγωνιστής του α’ μέρους, καθώς άνοιξε το σκορ στο 13’, οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο 44’ με τον Βερύκοκο, όμως στις καθυστερήσεις ο Γκαραλιάκος έβαλε εκ νέου σε θέση οδηγού την ομάδα του, γράφοντας το 2-1.
Τη νίκη της Αμπελιάς σφράγισε στο 83’ ο Καλούσης, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 3-1.
Τον αγώνα διηύθυνε ο κ. Δημεράς, με βοηθούς τον κ. Πάλλα και την κ. Γκανάτσιου.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΑΜΠΕΛΙΑΣ (Θ. Εμμανουήλ-Ε. Μπρισίμης): Κουκούτσης, Σταθάκος, Αγγέλης, Δάσσιος, Ποτούσογλου, Περδίκης, Κορδαλής, Καλούσης, Σελήνης, Γκαραλιάκος (88’ Ηλιούδης), Παρασκευούδης (28’ λ.τ. Πλιάγκας).
ΤΥΡΝΑΒΟΣ 2005 (Γ. Παπαντωνίου): Φαρμάκας, Λιάκος, Πατσής, Παπαδόπουλος, Αυλογιάρης, Γανός (82’ Ντονούδης), Κατσαρός (26’ λ.τ. Μπάκος Κ.), Πατσιωτός, Λόλας (71’ Πίρε), Βερύκοκος, Πρισακάρου.

«ΚΑΘΑΡΙΣΕ» Ο ΒΟΥΚΟΥΤΟΣ
Με δύο γκολ του Βούκουτου (15’, 54’) το Μαυροβούνι έκαμψε την αντίσταση της Δόξας Αργυροπουλίου (2-0) και βγήκε έξω από τη ζώνη των πλέι άουτ.
Διαιτητής του αγώνα ήταν ο κ. Πατέτσος, με βοηθούς τους κ. Αρχοντή και Σκάρπα.
ΑΟ ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟΥ (Ι. Σιάρκος): Μαγαζιώτης, Μπάγκας Δ., Σάπιος (62’ Ακριβόπουλος), Μπάγκας Κ. (79’ Σπανός), Μαντζαφούλης, Μούμος, Μπαντζέλας Β., Μπαντζέλας Ν. Βούκουτος, Χατζηλιάδης, Γαρουφαλιάς
ΔΟΞΑ ΑΡΓΥΡΟΠΟΥΛΙΟΥ (Κ. Τσιάκος): Μπαχτσιβάνος Σ/Α, Μπαχτσιβανος Σ/Χ (80’ Λεσάι), Καλόγηρος, Σακοράφας Χ. (62’ Πέρκας), Νικολακούλης, Φουρτούνας, Τσιάγκος, Βογιατζής, Μπαντής, Καρακίτσιος, Νταμπαλέτσιος

ΙΣΟΠΑΛΙΑ ΣΤΟ ΜΕΣΟΧΩΡΙ
Χωρίς νικητή έληξε το παιχνίδι στο Μεσοχώρι ανάμεσα στον Δαμασιακό και τη Λάρισα 2012. Οι τυπικά γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Γελαλή (57’) για να ισοφαρίσουν οι φιλοξενούμενοι με τον Δημόπουλο (88’). Αξίζει να σημειωθεί ότι η Λάρισα 2012 έπαιζε με παίκτη λιγότερο από το 71’ λόγω αποβολής του Ν. Φλώρου.
Τον αγώνα διηύθυνε ο κ. Βασιλός, με βοηθούς τους κ. Καραμπούλα και Δ. Τέγο.
ΔΑΜΑΣΙΑΚΟΣ (Αλ. Παγκαρλιώτας): Νικολακούλης, Γεωργατζιάς, Πούτας, Ιωαννίδης, Καρακάνος, Δούκας, Λέτσιος, Μουσιάρης, Λούτσος, Τσιάλτας (76’ Μπακαΐμης), Ραπτοτάσιος (53’ Γελαλής)
ΛΑΡΙΣΑ 2012 (Δ. Καπετανόπουλος): Ιορδανίδης Ν., Δημόπουλος, Φλώρος Α., Φλώρος Π. (54’ Κίτσας), Φλώρος Ν., Κίτσος Π., Στρατινάκης, Ελιζόπουλος (75’ Γκουτζαμπασούλης), Κίτσος Δ., Ιορδανίδης Δ., Τσιτσόπουλος.

ΠΟΛΥΤΙΜΟ ΤΡΙΠΟΝΤΟ
Τρεις πολύτιμους βαθμούς στην προσπάθειά του να ξεφύγει από τη ζώνη των πλέι άουτ πρόσθεσε στο ενεργητικό του ο ΠΑΟΛ Αβέρωφ κερδίζοντας με 3-1 τον Αμπελωνιακό.
Το παιχνίδι είχε αμφίρροπο α’ μέρος, καθώς οι γηπεδούχοι ναι μεν προηγήθηκαν με τον Αλατά (22’), ωστόσο οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με τον Αχ. Αλεξόπουλο δύο λεπτά αργότερα. Στην επανάληψη όμως ο ΠΑΟΛ Αβέρωφ με δύο γκολ των Μιλέα (73’) και Λιλολάρι (82’) σφράγισε την πολύτιμη νίκη.
Διαιτητής του αγώνα ήταν ο κ. Χήτος, με βοηθούς τους κ. Καρακώστα και Μπουρονίκο.
ΠΑΟΛ ΑΒΕΡΩΦ (Δ. Κουκουλιαύκας): Παπαδημητρίου, Μπαστούνης, Μήτσιος (87’ Σεμιλιέτωφ), Μούτσα, Μιλέα (85’ Στεργίου), Λιλολάρι, Μπαρούτας, Αλατάς, Χάνι (60’ Γραμμένος), Παρλάντζας, Ντέκας (75’ Ταστεμερίδης)
ΑΜΠΕΛΩΝΙΑΚΟΣ (Ν. Κακανούλιας): Βαρσάμης, Γκιόνα (80’ Γκαλμπογκίνης), Πάνου (85’ Φετάου), Αλεξόπουλος Αχ., Δαλακώνης, Μεσημέρης, Κυρίτσης (60’ Αλεξανδρής), Χατζούλης, Κουδέρης, Βούκιας (40’ Κατσής), Αλεξόπουλος Σ.