«Λευκή» ισοπαλία στην Τσαριτσάνη

*Οικονόμος και Ηρακλής Λάρισας έμειναν στο 0-0 στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής στον 3ο όμιλο *Οριζόντιο δοκάρι είχαν οι γηπεδούχοι στο 2ο λεπτό

Δημοσίευση: 23 Σεπ 2019 22:36

«Άσφαιρο» αποδείχθηκε το λαρισινό ντέρμπι της πρεμιέρας του 3ου ομίλου της Γ’ Εθνικής στο γήπεδο Τσαριτσάνης ανάμεσα στον τοπικό Οικονόμο και τον Ηρακλή Λάρισας. Οι δύο ομάδες έμειναν στο 0-0 και πρόσθεσαν από έναν βαθμό στο

ενεργητικό τους. Σε γενικές γραμμές το παιχνίδι χάρισε αρκετές συγκινήσεις στους 500 και πλέον θεατές που βρέθηκαν χθες στο «Γ. Μητσιμπόνας» της Τσαριτσάνης, με τους δύο αντιπάλους να διεκδικούν τη νίκη με δύναμη και πάθος, στην προσπάθειά τους να ξεκινήσουν με το δεξί τις αγωνιστικές τους υποχρεώσεις στη φετινή διοργάνωση. Ο Οικονόμος παρουσίασε καλύτερη εικόνα, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο. Είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, ήλεγξε τον χώρο της μεσαίας γραμμής, πίεσε τον αντίπαλό του, αλλά δεν μπόρεσε να αξιοποιήσει τις ευκαιρίες που δημιούργησε. Από την άλλη πλευρά ο Ηρακλής, αν και ανέβασε στροφές στην επανάληψη, δεν φάνηκε επιθετικά (η απουσία του Κακαβίτση συνέβαλε σε μεγάλο βαθμό προς αυτήν την κατεύθυνση) και επί της ουσίας δεν μπόρεσε να γίνει απειλητικός. ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ Ο Οικονόμος έκανε φανερές τις προθέσεις του από την αρχή του αγώνα, καθώς μόλις στο 2ο λεπτό ο Μπαλογιάννης ελίχθηκε στο ύψος της μεγάλης περιοχής και σούταρε σημαδεύοντας το οριζόντιο δοκάρι. Τρία λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι έφτασαν πάλι πολύ κοντά στο γκολ όταν ο Μουλτσιάς «έσπασε» την μπάλα στον Μπαλογιάννη, ο τελευταίος σούταρε από καλή θέση, αλλά ο Παπαγιάννης απέκρουσε. Η επιθετική δραστηριότητα των γηπεδούχων συνεχίστηκε και στο 20’ ο Αργύρης έκλεψε την μπάλα, σούταρε αλλά ο αντίπαλος τερματοφύλακας έδιωξε σε κόρνερ, ενώ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Μπαλογιάννης επιχείρησε δυνατό σουτ για να διώξει και πάλι σε κόρνερ ο Παπαγιάννης. Στο 50’ σημειώθηκε μία ακόμα καλή στιγμή για τον Οικονόμο με τον Μπαλογιάννη, όπως επίσης στο 55’ με τον Μουλτσιά. Η αναγκαστική αποχώρηση (λόγω τραυματισμού) του Καραλούλη στο 63’ επηρέασε αρνητικά τη λειτουργία του Οικονόμου στον χώρο της μεσαίας γραμμής και στην ανάπτυξη του παιχνιδιού. Ο Ηρακλής προσπάθησε να το εκμεταλλευτεί και στο 72’ δημιούργησε μία επικίνδυνη κατάσταση στα αντίπαλα καρέ, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Φώτος δεν μπόρεσε να πιάσει την κεφαλιά, η μπάλα κατέληξε στον Μανιώτη, ο οποίος επιχείρησε σουτ από το ύψος του πέναλτι, αλλά η μπάλα κόντραρε και κατέληξε κόρνερ. Η τελευταία καλή στιγμή του παιχνιδιού σημειώθηκε στο 84’ με τον Οικονόμο να χάνει μία ακόμα σημαντική ευκαιρία για γκολ. Αργύρης και Μπαλογιάννης συνδυάστηκαν πολύ ωραία, ο τελευταίος μπήκε στη μεγάλη περιοχή και από πλεονεκτική θέση με σουτ δεν μπόρεσε να νικήσει τον Παπαγιάννη που απέκρουσε με τα πόδια. Μ’ αυτά και μ’ αυτά το 0-0 διατηρήθηκε μέχρι το τέλος του παιχνιδιού με τις ομάδες να προσθέτουν από έναν βαθμό στο ενεργητικό τους. Η ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ Τον αγώνα διηύθυνε ο κ. Τσακαλίδης (ήταν καλός) με βοηθούς τους κ. Μαλανδρή και Χρυσαΐδη (όλοι από την ΕΠΣ Χαλκιδικής). Στο 65’ οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι σε μαρκάρισμα του Μπαλογιάννη μέσα στη μεγάλη περιοχή, αλλά ο κ. Τσακαλίδης που ήταν κοντά στη φάση είχε αντίθετη άποψη. Ακολούθησε ένα μαρκάρισμα του Δραγατσίκη στον Νεμπεγλέρα που στάθηκε η αφορμή για να δημιουργηθεί ένταση, η οποία εκτονώθηκε γρήγορα, ωστόσο αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα ο γεν. αρχηγός του Οικονόμου Δ. Νταρής. Την κίτρινη κάρτα αντίκρισαν από τον Οικονόμο οι Μουλτσιάς (27’), Νούσιας (66’), Δραγατσίκης (66’), Μάρκο (89’) και από τον Ηρακλή οι Ναρίνογλου (15’), Αλεξανδρής (29’), Νάστας (32’), Τσαπατόρης (58’), Νεμπεγλέρας (66’) και Μουξιός (89’). ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ ΟΙΚΟΝΟΜΟΣ ΤΣΑΡΙΤΣΑΝΗΣ (Ι. Τσακμακίδης): Νούσιας, Ντούφας, Φραγατσίκης, Καρλιάμπας, Μάρκο, Μπάμης, Τσιούτσιας (11’ λ.τ. Αργύρης), Καραλούλης (63’ λ.τ. Χρυσοστόμου), Μουλτσιάς, Μπαλογιάννης, Τόλιος (68’ Δραχαλίβας). ΗΡΑΚΛΗΣ ΛΑΡΙΣΑΣ (Χρ. Χατζηλιάδης): Παπαγιάννης, Ναρίνογλου (18’ λ.τ. Τσαπατόρης), Γιαννακόπουλος, Ψωμολιάς, Τσακάλι, Νεμπεγλέρας, Χρηστίδης (79’ Κοντοθανάσης), Αλεξανδρής (60’ Μανιώτης), Φώτος (88’ Μουξιός), Ζαφειρίου, Νάστας. ΤΑ ΠΛΗΡΗ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ Ατρομητός Παλαμά- Αλμυρός 2-0 Θησέας Αγριάς-Πιερικός 0-1 Οικονόμος -Ηρακλής Λάρ. 0-0 Μετέωρα- Στεφανοβίκειο 1-1 Αταλάντη-ΑΟ Ποταμιάς 1-0 ΑΕ Καρίτσας-Δίας Δίου 4-0 Διγενής -ΑΟ Σελλάνων 1-2 Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ Καρίτσα 4-0 3 Ατρόμητος Παλαμά 2-0 3 Σέλλανα 2-1 3 Αταλάντη 1-0 3 Πιερικός 1-0 3 Μετέωρα 1-1 1 Στεφανοβίκειο 1-1 1 Ηρακλής Λάρ. 0-0 1 Οικονόμος 0-0 1 Διγενής Νεοχωρίου 1-2 0 Ποταμιά 0-1 0 Θησέας Αγριάς 0-1 0 Αλμυρός 0-2 0 Δίας Δίου 0-4 0 Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (29/9, 16:30) Αταλάντη- Μετέωρα Διαγόρας Στεφ.-ΑΕ Καρίτσας Ποταμιά-Διγενής Νεοχωρίου Δίας Δίου-Ατρόμητος Παλαμά ΑΟ Σελλάνων-Θησέας Αγριάς Αλμυρός-Οικονόμος Τσαριτσάνης Πιερικός-Ηρακλής Λάρισας