ΑΕΛ

Σαν σήμερα κυπελλούχος…

Δημοσίευση: 05 Μαϊ 2019 15:31

Μια ξεχωριστή μέρα είναι η σημερινή για την ΠΑΕ ΑΕΛ καθώς σαν σήμερα πριν 12 χρόνια στο γειτονικό Πανθεσσαλικό στάδιο η Λαρισινή ομάδα κέρδισε το 2ο Κύπελλο Ελλάδας της ιστορίας της νικώντας τον Παναθηναϊκό με 2-1.

Ο τελικός ξεκίνησε με την ΑΕΛ να προηγείται στο 3ο λεπτό με κοντινή κεφαλιά του Κόζλεϊ, μετά από εκτέλεση φάουλ του Φωτάκη. Ένα λεπτό πριν τη λήξη του ημιχρόνου ο Παναθηναϊκός βρήκε την ευκαιρία να φτάσει στο 1-1 μετά από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Παπαδόπουλου.

Στο 82' ο Φωτάκης είδε τον Αντσουέ και με τη δεύτερη ασίστ του δημιούργησε το γκολ του τίτλου για την ΑΕΛ.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Εμπέντε, Νίλσον (84' Σέριτς), Βύντρα, Μόρις, Γκούμας, Λεοντίου, Τζιόλης (86' Μπίσκαν), Ιβανσιτς, Νίνης (72' Ρομέρο), Παπαδόπουλος, Μάντζιος.

ΑΕΛ: Κοτσόλης, Γκαλίτσιος, Βενετίδης, Φέρστερ, Νταμπίζας, Μπασιλά, Φωτάκης, Διγκόζης, Κλέιτον (86' Βάλλας), Αλωνεύτης (72' Καλατζής), Κόζλεϊ (60' Αντσουέ).