Διεθνείς διακρίσεις αθλητών του Α.Ο. Ταεκβοντό Αμπελώνα «Ευ Ζην»

ΣΤΟ 2ο MULTI EUROPEAN CHAMPIONSHIP ΣΤΗ ΣΟΦΙΑ ΤΗΣ ΒΟΥΛΓΑΡΙΑΣ

Δημοσίευση: 02 Απρ 2019 17:58

Πολύ καλή ήταν η συμμετοχή των αθλητών της σχολής Ταεκβοντό «Ευ Ζην» Αμπελώνα στο 2ο πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα συλλόγων που διεξήχθη στο στάδιο Asics Arena στη Σόφια της Βουλγαρίας με την παρουσία πάνω από 1.800 αθλητών και αθλητριών από όλη την Ευρώπη.

Από αυτό το πρωτάθλημα οι 2 πρώτοι «σφράγιζαν» το εισιτήριο για το πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα της κατηγορίας τους.
Ο σύλλογος Ταεκβοντό «Ευ Ζην» Αμπελώνα συμμετείχε με 7 αθλητές και αθλήτριες οι οποίοι πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση, κατέκτησαν 3 μετάλλια , 3 αθλητές κατέλαβαν την 5η θέση και μία ανάσα από το βάθρο. Αναλυτικά:
*Ασημένιο μετάλλιο: Τσακνάκης Γιώργος του Νικολάου και πρόκριση για το πανευρωπαϊκό.
*Χάλκινο μετάλλιο: Ντόβα Ειρήνη του Χαράλαμπου και Μπζιώτας Άγγελος του Θοδωρή.
*Στην πέμπτη θέση και μια ανάσα από τα μετάλλια έφτασαν: Πολυστήρη Μαρία του Κυριάκου, Αβδουλά Χριστίνα του Κωνσταντίνου, Μπαργιώτας Μάνος του Ηλία.
Και στην 16άδα έμεινε η Τσέτσιλα Δέσποινα του Ιωάννη.
*Το δ.σ. και η πρόεδρος του συλλόγου κ. Γκαγκανιάρα Κων/να εξέφρασαν την ικανοποίησή τους για τους αθλητές-τριες και για την εξαιρετική δουλειά των προπονητών Μπάμπη Ντόβα και Μιχάλη Λάκη, που είχαν ως αποτέλεσμα τις επιτυχίες της ομάδας, σε πανευρωπαϊκό επίπεδο.