Πήρε βαθμό σε ένα σκληρό ματς

Ο Απόλλων Λάρισας στα Χανιά κόντρα στον Κισσαμικό

Δημοσίευση: 01 Απρ 2019 15:33

Με τον βαθμό της ισοπαλίας επέστρεψε από τα Χανιά ο Απόλλων Λάρισας, ο οποίος απέναντι στον ΑΟΧ/Κισσαμικό αγωνίστηκε δυνατά και ψυχωμένα, με το τελικό 1-1 να τον κρατά στη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα της Football League.

Ο Απόλλωνας προηγήθηκε με τέρμα του Μπραμπίγια στο 40' με απευθείας εκτέλεση φάουλ, αλλά η γρήγορη ισοφάριση με τον Κάσσο ακριβώς πριν την ανάπαυλα επηρέασε ως ήταν φυσικό τους «κυανόλευκους» οι οποίοι δεν μπόρεσαν στην επανάληψη, να φτάσουν στη νίκη.

Πάντως από την πλευρά του Απόλλωνα υποστηρίζεται πως στην φάση της ισοφάρισης των Κρητικών, πριν τη σέντρα η μπάλα είχε βγει άουτ που δεν υπέδειξε ο επόπτης κ. Παγουρτζής (ΕΠΣ Πειραιά).

ΦΑΣΕΙΣ-ΓΚΟΛ

3': Φάουλ του Παπαχρήστου, κεφαλιά του Κάσσου, η μπάλα αρκετά έξω από την εστία.

7': Σουτ του Μπραμπίγια, η μπάλα κατέληξε άουτ.

19': Κόρνερ του Παπαχρήστου, η μπάλα περνάει από όλους, σουτ του Κουσκουνά άουτ.

21': Σέντρα του Μαρκολίνο, κεφαλιά του Μπραμπίγια, ο Παπαδόπουλος μπλόκαρε την μπάλα.

23': Σουτ του Πολέτο, η μπάλα πέρασε άουτ.

33': Από βολέ του Μαντζάρη η μπάλα φτάνει στον Μπραμπίγια που κάνει το σουτ, αλλά ο Παπαδόπουλος σε ετοιμότητα αποκρούει.

40': Ο Μπραμπίγια με εκτέλεση φάουλ έκανε το 0-1 για τον Απόλλωνα.

42': Κόρνερ Αρναρέλλη, κεφαλιά του Φαζού άουτ.

45': Ο Αρναρέλλης έβγαλε τη σέντρα για το κεφάλι του επερχόμενου Κάσσου, που ισοφάρισε σε 1-1.

62': Πάσα του Σκούπρα, σουτ του Πολέτο, ο Παπαδόπουλος απέκρουσε και στη συνέχεια μπλόκαρε την μπάλα.

64': Κόρνερ του Παπαχρήστου η μπάλα από το σώμα του Μουμίν καταλήγει άουτ.

90+1': Μετά από κόρνερ του Σάλιακα ο Κάσσος κέρδισε την κεφαλιά και η μπάλα κατέληξε άουτ.

Ο διαιτητής κ. Σωτηριάδης (Λασιθίου) ήταν μεν καλός, αλλά επέτρεψε το σκληρό παιχνίδι των γηπεδούχων, χωρίς να βγάλει κάρτες. Καλός ο πρώτος επόπτης κ.

Πριόνας (Ευβοίας), ενώ δεν απέφυγε τα λάθη ο κ. Παγουρτζής (Πειραιά).

Κίτρινες κάρτες: Κουσκουνάς (33')/ Λουκάο (24', 10 κίτρινες), Σουλιώτης (55'), Χατζής (68'), Τασιούλης (76')

ΑΟΧ/ΚΙΣΣΑΜΙΚΟΣ (Αλέκος Βοσνιάδης): Παπαδόπουλος, Κάσσος, Σισέ, Σελινιωτάκης (74' λ.τ. Τόλι), Φαζός, Παπαχρήστος, Τεγούσης (57' Σάλιακας), Μουμίν, Αρναρέλλης, Ρίσκι (84' Καραγεώργης), Κουσκουνάς.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ (Αριάν Μπελά): Μαντζάρης, Σκούπρας, Σουλιώτης, Καρατάσιος, Κουρτεσιώτης, Χατζής, Πολέττο (84' λ.τ. Γκουντρουμπής), Λίταινας (90+1' Κοντοές), Μαρκολίνο (56' Τασιούλης), Μπραμπίγια, Λουκάο.

*Στο παιχνίδι με τα Τρίκαλα δηλώθηκε να εκτίσει την ποινή του ο Καρατάσιος του Απόλλωνα, ο οποίος συμπλήρωσε τέσσερις κίτρινες κάρτες στον αγώνα με τον Απόλλωνα Πόντου.

ΙΣΟΠΑΛΙΑ ΣΤΗΝ ΚΕΡΚΥΡΑ

Κέρκυρα και ΝΠΣ Βόλος αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1, αποτέλεσμα που βόλεψε τον πρωτοπόρο ΝΠΣ Βόλο καθώς έκανε ένα ακόμη βήμα για τη Super League, ενώ μείωσε τις πιθανότητες της Κέρκυρας για την κατάκτηση της 2ης θέσης. Εκεί βρίσκεται ο Απόλλων Λάρισας που έφερε στα Χανιά (1-1) με τον ΑΟΧ/Κισσαμικό και τον πλησίασε στον έναν βαθμό ο Πλατανιάς, που κέρδισε εκτός έδρας τον Ηρόδοτο          4-0.

Μεγάλες εκτός έδρας νίκες πέτυχαν Εργοτέλης και Ηρακλής.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 25ης αγωνιστικής καθώς και η βαθμολογία της Football League:

Ηρόδοτος-Πλατανιάς          0-4

(67′ πέν., 73′ Λουκίνας, 77′ Καραγκούνης, 90′ Παπουτσογιαννόπουλος)

Κέρκυρα-ΝΠΣ Βόλος          1-1