Ο Γ.Σ. Φαρσάλων πήρε το θεσσαλικό ντέρμπι

Δημοσίευση: 10 Μαρ 2019 15:37

Ο Γ.Σ. Φαρσάλων παίζοντας εξαιρετικά σε άμυνα και επίθεση σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης έκανε… “σκόνη” τη Νίκη Βόλου και πήρε το σπουδαίο ροζ φύλλο αγώνα με σκορ 92 - 76, κερδίζοντας έτσι το ντέρμπι της ουσίας και των εντυπώσεων.

Οι Φαρσαλινοί ξεκίνησαν την αναμέτρηση όντας με το πόδι στο “γκάζι” και στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ήταν μπροστά με σκορ 19 - 12. Η Νίκη με δικό της σερί 0 - 10 πέρασε μπροστά με 19 - 22 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του κ. Χάρη Φόρου με κύριο… “όπλο” τους την ευστοχία στα τρίποντα και με κύριο εκφραστή τον Βασίλη Τσιώγκα, ο οποίος ευστόχησε σε 4 τρίποντα… έτρεξε ένα σερί 16 - 6, πέρασαν μπροστά με 35 - 28 στα μισά της περιόδου, ενώ συνεχίζοντας με τον ίδιο φρενήρη ρυθμό και με μίνι σερί 10 - 7, η λήξη του ημιχρόνου τούς βρήκε μπροστά με δέκα πόντους 45 - 35.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Φαρσαλινοί έβαλαν τη Νίκη για τα καλά στο παιχνίδι και τον ρυθμό τους, “πυροβολούσαν” τόσο από τη γραμμή των 6,75μ., ενώ κυριάρχησαν και κάτω από το καλάθι και στο 25’ με το σκορ 58 - 47.

Η Νίκη όσο και να προσπαθούσε να βρει λύσεις ήταν “εγκλωβισμένη” από τον ρυθμό των Φαρσαλινών οι οποίοι… “έτρεξαν” ένα σερί 12 - 1 και άνοιξαν την ψαλίδα της διαφοράς στο +21 (70 - 49) με το δεκάλεπτο να λήγει με σκορ 72 - 51 υπέρ των γηπεδούχων.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Φαρσαλινοί έπρεπε απλά να συνεχίσουν το απόλυτα δουλεμένο πλάνο τους και να απαντήσουν στην αντεπίθεση της Νίκης Βόλου.

Οι Βολιώτες μείωσαν μέχρι και τους 15 (70 - 58), όμως οι Φαρσαλινοί με σωστές επιλογές σε άμυνα και επίθεση διατήρησαν μέχρι το τέλος την υπέρ τους διαφορά και πήραν την τεράστια βαθμολογική και ψυχολογική νίκη με σκορ 92-76.

Δεκάλεπτα:19-22, 48-37, 72-51, 92-76

Γ.Σ. ΦΑΡΣΑΛΩΝ (Φόρος): Λεπενιώτης 18(1), Φιλιππόπουλος 8, Αλεξόπουλος, Λιούπης, Αναγνωστόπουλος 9(2), Τσιόγκας 22(6), Συνετός 6, Τοπουζίδης 3, Λούτας, Γκιουλέκας 13(1), Φαρμάκης, Δέσπος 11

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Στρατίκης): Καραγεώργος 7(1), Βερτζάγιας, Γιωτόπουλος 2, Κουτίνας 19, Τσαβές, Τασιούδης 10, Τσώλης 3, Τάσσος 6, Φρουσκλιάς 29(4), Διγενής

ΧΑΝΘ-Έσπερος Λαμίας     83-53

Γέφυρα-Στρατώνι     101-72

Φίλιππος Βέροιας-Φαίακας          71-57

Αγρίνιο-Μακεδονικός          78-64

ΓΣ Φαρσάλων-Νίκη Βόλου  92-76

Ίκαροι Σερρών-Μαχητές    74-80 παρ. (68-68 κ.α.)