Μεγάλη εκτός έδρας νίκη για τον Φιλοκτήτη

*Επικράτησε στο γήπεδο Ελευθερών της τοπικής ομάδας με 1-0 και ξέφυγε από τη ζώνη του υποβιβασμού *Με «τρίποντα» προχώρησαν οι πρωτοπόροι της Α1 ΕΠΣΛ

Δημοσίευση: 25 Φεβ 2019 22:02

Τη νίκη της ημέρας πέτυχε ο Φιλοκτήτης Μελιβοίας, ο οποίος στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α1 ΕΠΣΛ επικράτησε στο γήπεδο Ελευθερών της τοπικής ομάδας με 1-0.

«Δράστης» για τους φιλοξενούμενους -που μετά από αυτό το αποτέλεσμα ξέφυγαν από τη ζώνη του υποβιβασμού- ο Τσιρογιάννης στο 43’. Αξίζει να σημειωθεί ότι οι φιλοξενούμενοι αγωνίζονταν από το 55’ με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Πασιά.

Η πρωτοπόρος Αμπελιά έκαμψε την αντίσταση του μαχητικού Αστέρα Μελισσοχωρίου με 2-1 μετά από ανατροπή, χάρη στο εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Κ. Κολοβού στις καθυστερήσεις του αγώνα (το πέναλτι αμφισβητήθηκε έντονα από τους ανθρώπους του Αστέρα). Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 34’ με τον Ζαφειρίου και είχαν δοκάρι με τον Χαρούλη. Η ισοφάριση για τους γηπεδούχους ήρθε στο 81’ με τον Γαρουφαλιά για να γίνει το 2-1 στις καθυστερήσεις με το πέναλτι του Κ. Κολοβού.

Ο έτερος συγκάτοικος της κορυφής ΠΑΟΛ Αβέρωφ ξεπέρασε δύσκολα το εμπόδιο της Αστραπής Ν. Πολιτείας, με τον Γιώργο Ελευθέρογλου (είχε μπει ως αλλαγή στην επανάληψη) να είναι για μία ακόμα φορά ο παίκτης - κλειδί για τους γηπεδούχους καθώς στο 88’ με το γκολ που πέτυχε έδωσε τη νίκη στην ομάδα του (1-0).

Με συνοπτικές διαδικασίες τα Βούναινα επικράτησαν στο Μεσοχώρι της τοπικής Ελπίδας με 2-0. Σκόρερ για τους νικητές χρίστηκαν οι Κατσιώτης (45’) και Τζατζάκης (86’).

Ζωντανός στη μάχη της ανόδου παρέμεινε ο ΑΣ Βορειοηπειρωτών, ο οποίος επικράτησε της Νεάπολης με 2-0, χάρη στα γκολ του Νικούλη (61’, 80’) που ήταν για μία ακόμα φορά ο κορυφαίος από την ομάδα του. Οι φιλοξενούμενοι που προσπάθησαν για το καλύτερο είχαν ένα δοκάρι στο 25’ με τον Μέκρα.

Εύκολο απόγευμα όπως αποδείχθηκε είχε στη Νίκαια το Μαυροβούνι το οποίο επιβλήθηκε του Παναγροτικού με το ευρύ 5-1. Το παιχνίδι ουσιαστικά κρίθηκε στο πρώτο μέρος αφού οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πετύχουν τέσσερα γκολ. Ο Βούκουτος έκανε το 0-1 μόλις στο 1ο λεπτό, ο Τριάντης διπλασίασε τα τέρματα στο 17’, ο Αρσένης έγραψε το 1-3 στο 28’, ενώ ο σκόρερ του πρώτου τέρματος στο 36’ ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 0-4.

Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 1-4 στο 54’ με τον Βλαχάκη, ενώ το τελικό 1-5 διαμόρφωσε στο 86’ ο Α. Μπάγκας.

Ισόπαλο 2-2 έληξε το ντέρμπι της Ανάβρας με τους Αγ. Αναργύρους. Οι γηπεδούχοι, αν και πήραν προβάδισμα δύο τερμάτων χάρη στα γκολ των Γκαραλιάκου (43′) και Καραντώνη (57’), δεν μπόρεσαν να εξασφαλίσουν τη νίκη αφού οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν στροφές στη συνέχεια και έφτασαν στην ισοφάριση μέσα σε 2 λεπτά με τα γκολ των Τσιρβούλη (73’) και Νούσιου (75’).

Τέλος, στο «Γ. Μητσιμπόνας» ο Προμηθέας ξεπέρασε το εμπόδιο της Δήμητρας Γιάννουλης με 2-0. Για τους γηπεδούχους σκόραραν οι Δολμές (40’) και Πρισακάρου (69’).

στη Β’ Ερασιτεχνική

Με νίκες προχώρησαν οι ισχυροί στον 2ο και τον 5ο όμιλο της Β’ ΕΠΣΛ, τα παιχνίδια των οποίων διεξήχθησαν χθες. Στον 2ο όμιλο (14η αγωνιστική) η Βαμβακού επιβλήθηκε 4-0 της Ακαδ. Αχιλλέως και ανέβηκε στην κορυφή καθώς το παιχνίδι του πρωτοπόρου ΑΟ Ναρθακίου με την Κρήνη αναβλήθηκε. Σε ό,τι αφορά στο ντέρμπι της Υπέρειας με την Αναγέννηση Φαρσάλων, έληξε χωρίς τέρματα.

Στον 5ο όμιλο (15η αγωνιστική) η Πελασγιώτιδα επέστρεψε στον δρόμο των επιτυχιών κερδίζοντας με το εμφατικό 5-1 το Ν. Περιβόλι και μαζί με τη Γλαύκη που νίκησε 2-1 τον Τοξότη επέστρεψαν στην κορυφή καθώς η πρωτοπόρος Γαλήνη είχε το ρεπό της.