Έκανε τα εύκολα δύσκολα ο Ερμής

ΤΟ ΚΑΚΟ Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΤΟΥ ΜΙΧΑΛΟΥ ΠΑΡΑΛΙΓΟ ΝΑ ΣΤΟΙΧΙΣΟΥΝ ΣΤΟΥΣ «ΚΥΑΝΟΛΕΥΚΟΥΣ» ΠΟΥ ΠΗΡΑΝ ΑΓΧΩΤΙΚΗ ΝΙΚΗ ΜΕ 97-93 ΕΠΙ ΤΟΥ ΟΥΡΑΓΟΥ ΕΘΝΙΚΟΥ

Δημοσίευση: 24 Φεβ 2019 22:05

Ό,τι έχτισε στα δύο πρώτα δεκάλεπτα το γκρέμισε στο β’ ημίχρονο. Ο Ερμής Αγιάς ήταν το απόλυτο φαβορί στο χθεσινό παιχνίδι με τον ουραγό Εθνικό, ωστόσο η νίκη που πέτυχε με 97-93 δεν αποδείχθηκε εύκολη υπόθεση όπως διαφαινόταν εκ προοιμίου.

Η ομάδα του Γιάννη Λίβανου είχε ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο, έφτασε τη διαφορά στο +18 (46-28, στο 15’) και έκλεισε το 20λεπτο στο +16 (61-45), ωστόσο η συνέχεια δεν ήταν η αναμενόμενη, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι, που είχαν σε εξαιρετική ημέρα τον Μίχαλο ο οποίος πέτυχε 46 πόντους (14/15 β., 7/11 δίπ., 6/14 τρίπ.), να φτάσουν στην ανατροπή και να προηγηθούν με 6 πόντους (81-87, στο 33’) δίνοντας δραματικό φινάλε στην αναμέτρηση. Ευτυχώς η ψυχραιμία και η ευστοχία του Τζόλου στα τελευταία λεπτά έδωσε τη νίκη στον Ερμή και απέτρεψε το βατερλό.

Ο Νέστορας Κόμματος για μία ακόμα φορά ήταν ο κορυφαίος του Ερμή πετυχαίνοντας ένα ακόμα νταμπλ-νταμπλ με 22 πόντους (4τρ.) και 13 ριμπάουντ, ενώ μοίρασε 6 ασίστ και είχε 4 κλεψίματα και 1 κόψιμο. Ο Τζόλος τον ακολούθησε με 20 πόντους (2τρ.), ο Τριανταφύλλου πρόσθεσε άλλους 17 πόντους (4τρ.), ενώ ο Λόλας μαζί με τον Σπυρόπουλο πέτυχαν από 13 πόντους έκαστος.

Για τον Εθνικό εκτός από τον Μίχαλο (ήταν ο κορυφαίος του αγώνα), πολύ καλό παιχνίδι έκανε και ο Ν. Μαραγγίδης που πέτυχε νταμπλ-νταμπλ με 16 πόντους (1τρ.) και 12 ριμπάουντ.

Όπως προαναφέρθηκε, ο Ερμής μπήκε ζεστός στο παιχνίδι και έδειξε ότι αυτός θα ήταν το αφεντικό. Από πολύ νωρίς πήρε διψήφιο προβάδισμα στο σκορ, αυξάνοντας σταδιακά τη διαφορά του. Η ομάδα του Γιάννη Λίβανου έτρεξε στο ανοικτό γήπεδο, έκλεψε μπάλες, ήταν εύστοχη από τα 6.75, ιδιαίτερα δημιουργική στο παιχνίδι της (15-1 στις ασίστ στο ημίχρονο) και δυνατή μέσα στη ρακέτα. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα το ταμπλό να δείχνει στο 15ο λεπτό 46-28 (+18) που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά στο παιχνίδι. Ένα σερί 11-2 του Εθνικού μείωσε τη διαφορά στους 9 πόντους (48-39, στο 17’), ωστόσο η αντίδραση των γηπεδούχων με τους Κόμματο, Τζόλο και Λόλα ήταν άμεση για να λήξει το ημίχρονο στο +16 (61-45).

Κι ενώ όλα έδειχνα ότι η νίκη θα αποτελούσε διαδικαστική υπόθεση, στο β’ ημίχρονο ανατράπηκαν τα πάντα. Η αστοχία των παικτών του Ερμή στα τρίποντα (0/9 στο τρίτο δεκάλεπτο και 3/10 στο τέταρτο) και τα λάθη σε επίθεση και άμυνα, σε συνάρτηση με την εξαιρετική ευστοχία του Μίχαλου από τα 6.75 έβαλαν τον Εθνικό μέσα στο παιχνίδι. Οι φιλοξενούμενοι από το -16 του α’ ημιχρόνου έφτασαν στο +6 (81-87, στο 33). Η συνέχεια ήταν δραματική. Ο Ερμής πέρασε οριακά μπροστά (89-87, στο 36’), αλλά ο Εθνικός ισοφάρισε σε 92-92, 1’30’’ πριν το τέλος. Ο Τζόλος ωστόσο ήταν εύστοχος σε τέσσερις διαδοχικές βολές (96-92, 30’’ πριν το τέλος) και αυτό αποδείχθηκε σωτήριο για τους γηπεδούχους. Ο Ν. Μαραγγίδης ευστόχησε σε μία βολή (96-93, στα 22’’), το ίδιο έγινε και από τον Ζιβάνοβιτς (97-93, στα 16’’), όμως η καλή άμυνα του Ερμή ανάγκασε τον Κωτσόπουλο να κάνει λάθος στα 11’’, η κατοχή πέρασε στους γηπεδούχους για να τελειώσει ουσιαστικά εκεί το παιχνίδι.

Στα αξιοσημείωτα της αναμέτρησης η αποβολή του τεχνικού του Ερμή, Γιάννη Λίβανου στο 36’ (κι ενώ το ταμπλό έδειχνε 89-87), ενδεικτικό του εκνευρισμού που επικρατούσε στους γηπεδούχους βλέποντας την απρόσμενη γι' αυτούς εξέλιξη του ματς.

Τα δεκάλεπτα: 29-19, 61-45, 75-74, 97-93.

ΕΡΜΗΣ ΑΓΙΑΣ (Λίβανος): Τσιαμπαλής, Τσιλούλης 6, Σπυρόπουλος 13, Τζόλος 20 (2), Κόμματος 22 (4), Νταλός, Τριανταφύλλου 17 (4), Ζιβάνοβιτς 4, Λάππας, Βρεττάς 2, Τσούμας, Λόλας 13.

ΕΘΝΙΚΟΣ (Μανδραγός): Γιατρούδης 2, Κωτσόπουλος 11, Βουρλιωτάκης-Περδικάρης 4, Ασημακόπουλος 1, Μίχαλος 46 (6), Λεκάκης, Μαραγκίδης Ν. 16 (1), Κυρίτσης, Κοκκορόγιαννης 11, Χουγκάζ 2.

Πευκοχώρι-Καβάλα 76-66

Καστοριά-Κόροιβος 60-53

Καρδίτσα-Διαγόρας Δρ.     79-77

Ερμής Αγιάς-Εθνικός         97-93

Χαρ. Τρικούπης-Ιωνικός Ν. 53-70