Το πίστεψε αλλά... ηττήθηκε ο ΓΣ Φαρσάλων

Χθες στα Φάρσαλα από το Ανατόλια με 76-83

Δημοσίευση: 21 Ιαν 2019 22:03

Την ήττα με σκορ 76 - 83 γνώρισε ο Γ.Σ. Φαρσάλων από τον πρωτοπόρο του Βορείου ομίλου της Β’ Εθνικής Ανατόλια.

Οι μπλε βρέθηκαν πίσω στο σκορ μέχρι και με 19 πόντους (16 - 35), τα έδωσαν όλα, μείωσαν, μέχρι και στον πόντο (59 - 60), όμως στο τέλος με κάποιες κακές επιλογές και ένα μοιραίο, όπως αποδείχθηκε, λάθος από τη γραμματεία του αγώνα, δέχθηκαν την ήττα.
Στο πρώτο δεκάλεπτο και με το άγχος να τους κυριεύει, οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο - πόντο στο σκορ. Ενδεικτικό της κατάστασης αυτής είναι το γεγονός ότι στα πρώτα 4 λεπτά το σκορ ήταν 5 – 6, με το πρώτο δεκάλεπτο να λήγει σε 14-19.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Θεσσαλονικείς μπήκαν πολύ πιο δυνατά και πήραν κεφάλι στο σκορ, σημειώνοντας 19 πόντους με ένα επί μέρους σερί 2 – 16 και ανέβασαν τη διαφορά στο +19 (16 – 35). Σε αυτό το σημείο ο Γυμναστικός “ξεκόλλησε” επιθετικά. Με τον Δέσπο να σκοράρει 6 πόντους και τους Συνετό, Χαιρετίδη να πετυχαίνουν δύο μεγάλα τρίποντα σε κομβικό σημείο, απάντησε με δικό του σερί 11 – 6 αρχικά και μείωσε σε 27 – 43 για να λήξει το ημίχρονο με 33 – 45.
Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Φαρσαλινοί μπήκαν με το «μαχαίρι στα δόντια» και κατάφεραν να μειώσουν στους 4 πόντους (50 – 54), με «μπροστάρηδες» επιθετικά τους Συνετό, Γκιουλέκα και Λεπενιώτη. Μετέπειτα το παιχνίδι έγινε ντέρμπι με τις δύο ομάδες να σκοράρουν εναλλάξ και τους Φαρσαλινούς να μειώνουν στους 2 πόντους τη διαφορά με την ολοκλήρωση του 30λεπτου (56 – 58).
Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο ΓΣ Φαρσάλων κρατήθηκε κοντά στο σκορ (64 – 68), ωστόσο εκείνη τη χρονική στιγμή ένα λάθος της γραμματείας δημιούργησε αναστάτωση στην ομάδα των Φαρσάλων που διαμαρτυρήθηκε έντονα. Πιο συγκεκριμένα έπειτα από πολύ καλή άμυνα των γηπεδούχων απέμενε ένα δευτερόλεπτο στο Ανατόλια για να ολοκληρώσει την επίθεση. Οι φιλοξενούμενοι επιχείρησαν τρίποντο, η κόρνα της γραμματείας δεν ακούστηκε ποτέ και μάλιστα μετά από «airball», στη συνέχεια η μπάλα κατέληξε στα χέρια του Γαλανίδη, ο οποίος με σουτ από τη γωνία αύξησε τη διαφορά. Μάλιστα για τη συγκεκριμένη φάση ο κόουτς του Γυμναστικού δέχθηκε τεχνική ποινή, διότι ζήτησε την εξήγηση της φάσης σε πολύ ήρεμο ύφος, όμως οι διαιτητές είχαν άλλη άποψη. Έτσι η διαφορά έφτασε στο +7 (66 – 73). Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να κάνουν μια τελευταία αντεπίθεση όμως δεν κατάφεραν να επανέλθουν και έτσι γνώρισαν την ήττα με σκορ 76 – 83. Μετά το παιχνίδι οι άνθρωποι του Γυμναστικού εξέφρασαν πολλά παράπονα για την απόφαση της γραμματείας στη συγκεκριμένη φάση καθώς θεωρούν ότι ήταν σε καθοριστικό σημείο.
Δεκάλεπτα: 14-19, 33-45, 56-58, 76-83
Διαιτητές: Ταρενίδης Στ. - Παπαγερίδης
Γ.Σ. Φαρσάλων (Φόρος): Λεπενιώτης 16(1), Χαιρετίδης 5(1), Αναγνωστόπουλος 8(2), Τσιώγκας, Συνετός 11(1), Τοπουζίδης 8(2), Γκιουλέκας 14(1), Δέσπος 12, Φιλιππόπουλος 2
Ανατόλια (Γκαϊτατζής) : Νικολαΐδης 6, Στεφανίδης, Αμπατζάς 17(1),Αράπης, Γαλανίδης 14(2),Κάτανος, Κωνσταντινίδης 2, Ξενιτίδης 6(2) Ζώτος 14, Μπρόζος 11,Καραποστόλου 13(1)

Φίλιππος Βέροιας – ΧΑΝΘ    65-61
Γέφυρα – Ίκαροι Σερρών    69-66
Αγρίνιο – Ελευθερούπολη    71-55
Φάρσαλα – Ανατόλια    76-83