Μεγάλο «διπλό» για τον Γ.Σ. Φαρσάλων

Νίκησε στην Κέρκυρα τον Φαίακα με 75-70 στην παράταση (62-62 κ.α.) σ’ ένα παιχνίδι για γερά νεύρα

Δημοσίευση: 05 Νοε 2018 16:33

Σε ένα παιχνίδι για πολύ γερά νεύρα ο Γυμναστικός Σύλλογος Φαρσάλων κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του Φαίακα Κέρκυρας και να πανηγυρίσει την πρώτη του εκτός έδρας νίκη στο φετινό πρωτάθλημα, με σκορ 70-75 (62-62κ.α.), στην τέταρτη αγωνιστική του πρώτου γύρου του βορείου ομίλου της Β’ Εθνικής κατηγορίας.

Οι μπλε μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και στην πρώτη περίοδο πήραν προβάδισμα τεσσάρων πόντων, ενώ στη δεύτερη περίοδο οι Κερκυραίοι ισορρόπησαν την αναμέτρηση και κατάφεραν να πάρουν αυτοί διαφορά τεσσάρων πόντων στην ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Στη συνέχεια το παιχνίδι πήρε φωτιά, με την τρίτη και τέταρτη περίοδο να είναι για σκληρά νεύρα, όπου στη λήξη της αναμέτρησης βρήκε ισόπαλες τις δύο ομάδες, οδηγώντας το παιχνίδι στην παράταση.

Εν τέλει, ο Γ.Σ. Φαρσάλων στο τελευταίο καθοριστικό πεντάλεπτο είχε καθαρό μυαλό, το οποίο τον οδήγησε σε πολύ μεγάλη εκτός έδρας νίκη στην Κέρκυρα. Να σημειωθεί οτι ο Γυμναστικός είχε να σημειώσει θετικό αποτέλεσμα μακριά από την έδρα του από την “έξοδο” στον Παλαμά, στις 28 Ιανουαρίου 2018, όπου είχε επικρατήσει με σκορ 65-66.

Τα δεκάλεπτα:12 – 16, 36 – 32, 46 – 47, 62 – 62 κ.α. , 70-75

ΦΑΙΑΚΑΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ (Κοντογιάννης): Γρίψιος , Ματενίδης 9(1), Νεδέλκος 2, Σιώπης 11(1), Σπιτιέρης 7(1), Πεταλωτής 18(2), Χατζόπουλος 5, Νίκας 2, Περούλης 10(1), Ταουσάνης 6, Ψάρας, Μαγκανάς.

Γ.Σ. ΦΑΡΣΑΛΩΝ (Φόρος): Λεπενιώτης 12, Χαιρετίδης 7(1), Αναγνωστόπουλος Χρ. 11(1), Τσιώγκας 3(1), Τοπουζίδης 6(1), Συνετός, Φιλιππόπουλος 1, Γκιουλέκας 17(1), Δέσπος 18, Λιούπης, Λούτας, Φαρμάκης.

Ερμής Λαγκαδά – ΧΑΝΘ    64-52

Χαλκηδόνα – Γέφυρα         71-62

Εσπερος Λαμιας – Φίλιππος Βέροιας     81-75

Στρατώνι – Αγρίνιο   77-71 (παρ.)

Φαίακας Κέρκυρας – Φάρσαλα    70-75 (παρ.)