«Λύγισε» στο τέλος ο Ερμής Αγιάς

ΗΤΤΗΘΗΚΕ ΣΤΟ ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ ΜΕ 76-73 Σ’ ΕΝΑ ΜΑΤΣ-ΘΡΙΛΕΡ ΣΤΟ 4ο ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ

Δημοσίευση: 11 Οκτ 2018 15:48

Η φετινή χρονιά δεν άρχισε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο για τον Ερμή Αγιάς. Η ομάδα του Στέφανου Πέρκου ηττήθηκε χθες στο Πευκοχώρι από την τοπική ομάδα με 76-73 σ’ ένα παιχνίδι που εξελίχθηκε σε θρίλερ στο 4ο δεκάλεπτο και κρίθηκε στο τελευταίο 1,5 λεπτό.

Ο Ερμής είχε το προβάδισμα στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα (από το 15’ μέχρι το 38’), φτάνοντας στη μεγαλύτερη διαφορά (+7) στις αρχές του 4ου δεκαλέπτου (56-63 στο 32’), ωστόσο η αποτελεσματικότητα του Γκάτζια σε συνάρτηση με την αστοχία των «κυανολεύκων» σε κρίσιμα σουτ έδωσαν τη δυνατότητα στο Πευκοχώρι να πανηγυρίσει την πρώτη του νίκη στη φετινή Α2, στην οποία συμπεριλήφθηκε την τελευταία στιγμή μετά την αποχώρηση των Τρικάλων.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΜΑΤΣ
Το Πευκοχώρι πήρε μία διαφορά έξι πόντων (17-11, στο 7’) η οποία ήταν η μεγαλύτερη στο ματς για τους γηπεδούχους, ωστόσο οι Κούκσικς και Τόζιος μάζεψαν την κατάσταση λίγο πριν το τέλος του δεκαλέπτου (19-16).
Σαφώς πιο βελτιωμένη η εικόνα του Ερμή Αγιάς στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την ομάδα του Στέφανου Πέρκου να παίζει καλή άμυνα και να «φορτώνει» το αντίπαλο καλάθι από τα 6.75. Ο Κόμματος με ένα τρίποντο και μία βολή ισοφάρισε σε 26-26 (στο 12’40’’), ενώ στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Τσιαμπαλής ο οποίος με δύο τρίποντα και ένα δίποντο, έδωσε για πρώτη φορά προβάδισμα 6 πόντων στον Ερμή (30-36, στο 17’20’’). Οι γηπεδούχοι απάντησαν με τον Ελευθεριάδη (ένα τρίποντο και ένα έμμεσο τρίποντο), όμως ο Τσιλούλης ήταν επίσης εύστοχος από τα 6.75 και σε συνάρτηση με τις δύο εύστοχες βολές του Κούκσικς το παιχνίδι πήγε στο ημίχρονο με 36-41 και τον Ερμή Αγιάς να διατηρεί ένα προβάδισμα 5 πόντων.
Με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου το Πευκοχώρι με τους Μανούσο και Ελευθεριάδη πλησίασε στον πόντο, όμως και πάλι ο Κόμματος με εύστοχο τρίποντο κράτησε τη διαφορά στους 4 πόντους (40-44, στο 22’). Οι γηπεδούχοι πίεσαν και δεν επέτρεψαν στον Ερμή να αυξήσει τη διαφορά του. Αντίθετα πλησίασαν ξανά στον πόντο στο 27’20’’ με το τρίποντο του Ακεψιμαΐδη. Ένα δίποντο του Νταλού και ένα τρίποντο του Τσιλούλη έδωσαν αέρα 6 πόντων στην ομάδα της Αγιάς (50-56, στο 28’15’’), αλλά τίποτε περισσότερο. Οι άστοχες επιλογές των παικτών του Ερμή στην επίθεση λίγο πριν την ολοκλήρωση του τρίτου δεκαλέπτου έδωσαν τη δυνατότητα στο Πευκοχώρι να φέρει το παιχνίδι στα ίσια (56-56).
Όλα έδειχναν ότι το ματς θα εξελισσόταν σε ντέρμπι και πράγματι αυτό επιβεβαιώθηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο.
Παρά το ενθαρρυντικό ξεκίνημα για τον Ερμή που με ένα έμμεσο τρίποντο του Λόλα και δύο δίποντα των Κούκσικς και Τσιαμπαλή έφτασε ξανά στο +7 (56-63, στο 32’). Η συνέχεια ωστόσο δεν ήταν η αναμενόμενη. Το Πευκοχώρι με τους Γκάτζια και Ελευθεριάδη άρχισε να «ροκανίζει» τη διαφορά και σε συνάρτηση με δύο αντιαθλητικά φάουλ των Τσιλούλη και Κόμματου πήρε μετά από μεγάλο χρονικό διάστημα οριακό προβάδισμα με 66-65, στο 36’. Ο Τριανταφύλλου έβαλε ξανά μπροστά τον Ερμή στο θρίλερ που ακολούθησε (68-69 στο 38’), όμως ο Ελευθεριάδης με ένα κρίσιμο τρίποντο 1’13’’ πριν το τέλος έγραψε το 71-69. Ο Τριανταφύλλου ήταν άστοχος σε τρίποντο 1’ πριν το τέλος, σε αντίθεση με τον Γκάτζια που ευστόχησε σε σουτ δύο πόντων 36’’ πριν το τέλος κάνοντας το 73-69.
Ο Τριανταφύλλου μείωσε σε 73-71 στα 30’’, ο Γκάτζιας ήταν εύστοχος σε μία βολή (74-71, στα 11’’), ενώ ο Τζιόλος με δύο βολές στα 8’’ μείωσε για τον Ερμή σε 74-73. Ο κορυφαίος των γηπεδούχων Γκάτζιας ευστόχησε σε δύο βολές στα 6’’ γράφοντας το 76-73 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα καθώς ο Τριανταφύλλου δεν βρήκε στόχο στο τελευταίο τρίποντο.
Τα δεκάλεπτα: 19-16, 36-41, 56-56, 76-73.
ΕΥΡΩΠΗ ΠΕΥΚΟΧΩΡΙΟΥ (Μελετιάδης): Τζουβάρας 5, Βελισσαρίου 1, Ακεψιμαΐδης 13 (3), Ελευθεριάδης 22 (3), Κιτσούλης 8, Γκάτζιας 11, Μανουσος 12, Καμπουριδης 4.
ΕΡΜΗΣ ΑΓΙΑΣ (Πέρκος): Τσιαμπαλής 12 (2), Τσιλούλης 9 (2), Σπυρόπουλος 6, Τζόλος 4, Τόζιος 6, Τριανταφύλλου 8, Νταλός 2, Κούκσικς 9 (1), Τσούμας, Λόλας 5, Κόμματος 12 (3).