Αποκλείστηκε ο Ερμής Αγιάς

Γνώρισε την ήττα από τον Φαίακα Κέρκυρας

Δημοσίευση: 24 Σεπ 2018 21:27

Οι Φαίακες διακρίνονταν για τη φιλοξενία τους στη μυθολογία, αλλά χθες μόνο φιλόξενοι δεν ήταν για τον Ερμή Αγιάς που γνώρισε την ήττα με 70-69 και αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Κυπέλλου Ελλάδας.

Ένας αποκλεισμός που στοίχισε στον Ερμή Αγιάς μια ιστορική στιγμή καθώς ήθελε να έρθει αντιμέτωπος με μια ομάδα της Α1 εθνικής κατηγορίας και αν κέρδιζε μεθαύριο Τετάρτη το Παγκράτι, αυτή θα ήταν ο Παναθηναϊκός.
Πάντως ο αποκλεισμός δεν πτοεί την ομάδα του Ερμή καθώς χθες ο γενικός αρχηγός Άρης Αργυρούλης μας είπε: «Θέλαμε την πρόκριση αλλά συνεχίζουμε… Βλέπουμε τα λάθη, τις αδυναμίες και θα προσπαθήσουμε να τα διορθώσουμε. Στόχος μας είναι να προετοιμαστούμε όσο το δυνατόν καλύτερα για τον πρώτο αγώνα πρωταθλήματος που μάλλον θα είναι εκτός έδρας με τον Πευκοχώρι που αναμένεται να πάρει τη θέση των Τρικάλων».
Οι δύο ομάδες μπήκαν το ίδιο δυνατά στον αγώνα χωρίς να φαίνεται η διαφορά κατηγορίας(ο Φαίακας παίζει στη Β’ εθνική και ο Ερμής στην Α2) και να συμβαδίζουν στο σκορ μέχρι το 15’ (29-31). Στη συνέχεια και μέχρι το τέλος της περιόδου οι παίκτες του Στέφανου Πέρκου βρήκαν ρυθμό στο σκοράρισμα και ανέβασαν τη διαφορά στους έξι πόντους (34-40).
Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στον αγώνα και μείωσαν σε 40-42 (24).
Από το σημείο αυτό και μετά η ομάδα της Αγιάς κάνοντας ένα 7-0 ανέβασε και πάλι τη διαφορά στους εννέα πόντους (40-49 ) στο 26’ λεπτό, με το δεκάλεπτο να κλείνει τελικά στο 48-54.
Στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι μείωσαν στο 59-61 στο 34’ και έφτασαν στην ισοφάριση 64-64 στο 36.17’’. Με ακόμα τρεις πόντους ο Φαίακας πήρε το προβάδισμα για πρώτη φορά στο παιχνίδι με 67-64, δύο λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα και με 69-64 23 δευτερόλεπτα πριν το τέλος.
Ο Ερμής το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο τελικό 70-69 αφού η ομάδα της Κέρκυρας ολοκλήρωσε την έκπληξη πανηγυρίζοντας την σπουδαία νίκη-πρόκριση.
Διαιτητές :Παφίλης-Τσιαπλής
Δεκάλεπτα: 15-17, 34-40, 48-54, 70-69.
Φαίακας Κέρκυρας (Κοντογιάννης Π.) Ψαρράς, Γρίψιος 3, Μαπενίδης 10, Νελδέκος 3, Σιώπης 9 (2), Σπιτιέρης, Πεταλωτής 20 (1), Περούλης 15, Νίκας 2, Μαγκανάς, Χατζόπουλος 6, Ταουσάνης 2
Ερμής Αγιάς (Πέρκος) : Τσιαμπαλής 3 (1), Μηλιώνης, Τσιλούλης 15 (3), Σπυρόπουλος 14, Τζόλος 17 (3), Τόζιος 3 (1), Βρέττας, Τριανταφύλλου 14 (4), Τσιούλκας, Τσούμας 3, Λόλας
*Τα αποτελέσματα των αγώνων της 3ης αγωνιστικής για την Α’ Φάση του Κυπέλλου Ελλάδος Ανδρών έχει ως εξής:
ΑΟ Τρίτων – ΑΣ Απόλλων Πάτρας      74-63
*Τα ζευγάρια της τέταρτης αγωνιστικής του Κυπέλλου Ελλάδος, μετά τα αποτελέσματα έχουν ως εξής:
Α’ Φάση – 4η Αγωνιστική
– Τετάρτη 26/09/2018
Διαγόρας Δρυοπιδέων – Τρίτων
Παγκράτι – Φαίακας Κέρκυρας
Κόροιβος Αμαλιάδας – Ανατόλια
Καβάλα – Ιπποκράτης Κω
**(Οι έδρες αναμένεται να αλλάξουν και η ομάδα της χαμηλότερης κατηγορίας να είναι γηπεδούχος).