ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΟΠΙΚΟ ΑΣΤΕΡΑ ΜΕ 2-0 ΣΤΟ ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΩΝ ΤΗΣ ΕΠΟ

Ηττήθηκε στην Ιτέα ο Οικονόμος

*Στις καθυστερήσεις του α’ και του β’ ημιχρόνου σκόραραν οι γηπεδούχοι *Έχασαν πέναλτι στο 19’ οι φιλοξενούμενοι

Δημοσίευση: 26 Απρ 2018 15:52

Η παρουσία του Οικονόμου Τσαριτσάνης στο φετινό (και τελευταίο) Κύπελλο Ερασιτεχνικών ομάδων της ΕΠΟ ολοκληρώθηκε χθες. Ο εκπρόσωπος του νομού Λάρισας ηττήθηκε στην Ιτέα από τον τοπικό Αστέρα με 2-0 στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του 4ου ομίλου και αποκλείστηκε από τη συνέχεια της διοργάνωσης.

Ο Οικονόμος Τσαριτσάνης που πλέον επικεντρώσει το ενδιαφέρον του στο πρωτάθλημα της Α’ ΕΠΣΛ, θα δώσει τη νέα χρονιά το «παρών» στο κύπελλο Ελλάδος, μετά τις αλλαγές που έγιναν φέτος στον συγκεκριμένο θεσμό και την κατάργηση του κυπέλλου ερασιτεχνών.

Αξιοσημείωτο του αγώνα είναι ότι οι γηπεδούχοι σκόραραν στις καθυστερήσεις του α’ και του β’ ημιχρόνου.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Οικονόμο να χάνει πολύ μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ όταν στο 19’ ο Γκαμπέτας ανετράπη μέσα στη μεγάλη περιοχή από τον τερματοφύλακα Λίβα, κερδίζοντας πέναλτι, αλλά ο Χάμος που κλήθηκε να το εκτελέσει έστειλε την μπάλα άουτ.

Στο 45’+3’ ο Αρκουμάνης σούταρε έξω από τη μεγάλη περιοχή, η μπάλα κόντραρε στο κεφάλι του Πανάκη, άλλαξε πορεία και ξεγέλασε τον Νούσια, για να γίνει έτσι το 1-0.

Στην επανάληψη η αναμέτρηση διεξήχθη στην κόψη του ξυραφιού με τους γηπεδούχους να αναζητούν το δεύτερο γκολ για να σιγουρέψουν το αποτέλεσμα και τους φιλοξενούμενους να εντείνουν τις προσπάθειές τους για την ισοφάριση. Το σκηνικό αυτό διατηρήθηκε μέχρι και το 90’+4’ οπότε μετά από κόρνερ του Γκούρα, η μπάλα κατέληξε στον Γεωργουσόπουλο, ο οποίος με δυνατό διαγώνιο σουτ σημάδεψε το δεξί «παραθυράκι» της εστίας του Νούσια διαμορφώνοντας έτσι το τελικό 2-0.

Η ομάδα του Αστέρα στη συνέχεια της φετινής διοργάνωσης θα υποδεχθεί στην Ιτέα, τη Νίκη Βόλου στις 9 Μαΐου, στην αναμέτρηση που θα αναδείξει τον νικητή του 4ου ομίλου.

Τον αγώνα διηύθυνε ο κ. Πόγκας (Εύβοιας) με βοηθούς τους κ. Χατζηκαμαγιάννη και Κελεπούρη (από την ίδια Ένωση). Την κίτρινη κάρτα αντίκρισαν ο Πανάκης από τους γηπεδούχους και οι Κουμπούρας, Κολιός από τους φιλοξενούμενους.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΙΤΕΑΣ (Κ. Λίβας): Λίβας, Αρκουμάνης (90’+4’ Γκούρα), Δρίβας, Μπογκντάνι, Πανάκης, Αντωνόπουλος, Μαλισσόβας (88’ Κουτσούμπας), Χαραλαμπίδης, Αλεξίου, Αντωνίου (67’ Γεωργουσόπουλος), Σεΐτη (74’ Τοπούζι).

ΟΙΚΟΝΟΜΟΣ ΤΣΑΡΙΤΣΑΝΗΣ (Κ. Κατσάρας): Νούσιας, Νάνος (21’ λ.τ. Σαπάκος), Πούτας (62’ Λεβέντης), Κολιός, Κουμπούρας, Μιφτάρι, Χάμος, Καραλούλης, Ζηρδέλης (74’ Δραχλίβας), Τόλιος (57’ Ντούφας), Γκαμπέτας.