ΧΘΕΣ ΤΟ ΣΤΡΑΤΩΝΙ ΜΕ ΣΚΟΡ 82-76 (68-68 κ.α.)

Νίκησε στην παράταση ο Γ.Σ. Φαρσάλων

• Μετά από δύο εκτός έδρας ήττες, επέστρεψε στις επιτυχίες

Δημοσίευση: 02 Απρ 2018 15:52

Επέστρεψε στις επιτυχίες χθες ο Γυμναστικός Σύλλογος Φαρσάλων μετά από δύο εκτός έδρας ήττες, κερδίζοντας το Στρατώνι με σκορ 82-76 στην παράταση, με την κανονική διάρκεια να λήγει το ματς ισόπαλο 68-68.

Το παιχνίδι διεξήχθη στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής στον 2ο όμιλο της Β’ Εθνικής κατηγορίας και οι γηπεδούχοι στο πρώτο δεκάλεπτο είχαν τον απόλυτο έλεγχο τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση, με αποτέλεσμα να βρεθούν μπροστά με εννέα πόντους (17-9).
Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να αντιδράσουν και με επιμέρους σκορ 12-21 έφεραν το παιχνίδι στην απόλυτη ισοπαλία 29-29, που ήταν και σκορ ημιχρόνου.
Στην επανάληψη οι «μπλε» του Χάρη Φόρου κατάφεραν εκ νέου να πάρουν τον έλεγχο του αγώνα και να «χτίσουν» και πάλι μια υπέρ τους διαφορά, η οποία έφτασε μέχρι και τους έξι πόντους (49-43) στη λήξη της τρίτης περιόδου.
Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν τον αγώνα, που ολοκληρώθηκε ισόπαλος 68-68.
Στην παράταση, οι δύο ομάδες συνέχισαν να πηγαίνουν πόντο-πόντο, όμως ο Γυμναστικός πέρασε μπροστά με εύστοχο τρίποντο του Χρήστου Αναγνωστόπουλου (74-72) τρία λεπτά πριν τη λήξη, ενώ με ακόμη ένα εύστοχο σουτ τριών πόντων του Νικολόπουλου και μια εύστοχη βολή του ίδιου παίκτη, έκανε ένα μίνι σερί 7-0 και πήρε προβάδισμα έξι πόντων (78-72).
Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν άμεσα σε 78-76, όμως ο Σιόλογκας πέτυχε το κρίσιμο καλάθι και έδωσε προβάδισμα τεσσάρων πόντων (80-76), λίγο πριν τη λήξη της αναμέτρησης.
Το Στρατώνι αστόχησε στην επόμενη επίθεση με αποτέλεσμα ο Γ.Σ. Φαρσάλων να πάρει τη νίκη με σκορ 82-76.
Διαιτητές: Σιμητόπουλος-Φουτζήλας
Δεκάλεπτα: 17-8, 29-29, 49-43, 68-68, 82-76
Γ.Σ.ΦΑΡΣΑΛΩΝ (Φόρος): Νικολόπουλος 18 (3), Ντίνος 4, Σαββίδης 5, Αναγνωστόπουλος Χ. 12 (2), Σιόλογκας 19, Συνετός, Αναγνωστόπουλος Γ. 17 (2), Λούτας, Λιούπης, Καραδήμας, Μακρής 5, Χαιρετίδης 2.
Στρατώνι (Χατζούλης): Σπύρας 2, Μητσάκης 5 (1), Καραμανώλης 3(1), Δελλίδης 11 (2), Φλιάτης Ι. 5, Λευκαδίτης 7, Φλιάτης Γ. 5, Πολιτόπουλος 15 (3), Δασκαλόπουλος 23 (1), Σερέτης, Στοίτης, Πανόπουλος.