ΚΕΡΔΙΣΕ ΧΘΕΣ ΤΗΝ ΟΜΑΔΑ ΤΗΣ ΑΕΛ ΜΕ 72-66

Ο Ερμής Αγιάς νικητής στο ντέρμπι

Δημοσίευση: 18 Φεβ 2018 16:32

Ο Ερμής Αγιάς κέρδισε στο Λαρισινό ντέρμπι της 18ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α2 εθνικής κατηγορίας την ΑΕΛ στον αγώνα που έγινε στο κλειστό της Αγιάς με 72-66 και έκανε αποφασιστικό βήμα για να ξεφύγει από τα πλέι άουτ (του στοιχίζει μέχρι τώρα ο μηδενισμός που του επιβλήθηκε για τη μη πληρωμή των διαιτητών στο παιχνίδι με τον Χολαργό) αντίθετα με την ΑΕΛ που παραμένει καθηλωμένη στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα αλλά ακόμα δεν χάθηκαν οι ελπίδες της παραμονής της. Πολλά θα κριθούν στο ερχόμενο παιχνίδι με την Καρδίτσα που πληροφορίες θέλουν να γίνεται στο κλειστό της Νεάπολης.

Το παιχνίδι είχε δύο όψεις, στο πρώτο μέρος η ΑΕΛ ήταν καλύτερη και είχε ένα προβάδισμα στο σκορ και η εικόνα αυτή κράτησε μέχρι το 30’, αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο παρότι είχε αποβληθεί ο προπονητής των γηπεδούχων Γρηγόρης Γιασσάρης, οι παίκτες των γηπεδούχων με δυνατή άμυνα(δέχθηκαν μόλις οκτώ πόντους σε ένα δεκάλεπτο) πήραν τη νίκη που πανηγύρισαν έξαλλα σε ένα γεμάτο γήπεδο.
 Δεκάλεπτα: 11-16, 33-40, 51-58, 72-66
Διαιτητές: Παγώνης - Πιτσίλκας - Μαραμής
ΕΡΜΗΣ ΑΓ. (Γιασσάρης): Βρέττας, Τσιαμπαλής 2, Δεμερτζής 15 (3), Καλλές 4, Τσούμας, Κόμματος 8 (1), Νταλός, Τριανταφύλλου 23 (3), Μιλόγεβιτς 10 (1), Παπαδόπουλος, Λόλας 9.
ΑΕΛ (Χασανίδης) : Βλαχούλης 12 (1), Σαριλμπαλίδης 7 (1), Παπαχρήστος 10 (1), Ναούμης 2, Κονδυλόπουλος 3 (1), Κνέζεβιτς, Γκιουλέκας 11 (2),Κνέζεβιτς, Φιλιπόπουλος 4, Τσιάβες 11 (1).