ΣΕ ΧΘΕΣΙΝΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΤΗΣ FOOTBALL LEAGUE

Νίκες Aρη και ΟΦΗ

Δημοσίευση: 11 Φεβ 2018 15:44

Η αήττητη πορεία του Άρη στο φετινό πρωτάθλημα συνεχίστηκε και κατά τη 16η αγωνιστική της Football League.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης νίκησε τον Πανσερραϊκό στις Σέρρες με 3-1, στην εναρκτήρια αναμέτρηση, και αύξησε τη διαφορά από τους διώκτες της, αλλά με παιχνίδι περισσότερο. Οι τρεις βαθμοί, πάντως, κατακτήθηκαν πιο δύσκολα από όσο δείχνει το τελικό σκορ, αφού ως το 89ο λεπτό το παιχνίδι ήταν ισόπαλο 1-1. Οι «κίτρινοι» προηγήθηκαν στο 58’ με τον Ούγκο Σόουζα, ενώ οι γηπεδούχοι έφτασαν στην ισοφάριση με πέναλτι του Τσιμίκα στο 77’. Τη λύτρωση στον Άρη έφερε ο Διαμαντόπουλος, που σκόραρε επίσης από τα 11 μέτρα στο 89’, ενώ στις καθυστερήσεις ο Τζανακάκης, ξανά από την άσπρη βούλα, διαμόρφωσε το τελικό σκορ.
Η Βέροια δεν ήταν σε θέση να προβληματίσει τον ΟΦΗ στο Ηράκλειο, με τους Κρήτες να φτάνουν στο άνετο 3-0 απέναντι στη μακεδονική ομάδα, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής. Οι γηπεδούχοι «καθάρισαν» το παιχνίδι στο τελευταίο πεντάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου σκοράροντας με τους Κουτσιανικούλη (40’) και Μάνο (45’ πέναλτι), ενώ το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Βουό στο 56’, επίσης από τα 11 μέτρα. Ο ΟΦΗ προσπέρασε την Παναχαϊκή (έχει αγώνα λιγότερο) και ανέβηκε στη δεύτερη θέση, μειώνοντας τη διαφορά από τον πρωτοπόρο Άρη στους 6 βαθμούς. Βίοι αντίθετοι για τη «Βασίλισσα του Βορρά», που ταξίδεψε στο Ηράκλειο με αποστολή 15 παικτών και γνώρισε την τέταρτη συνεχή ήττα της.