ΧΘΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΜΩΝΥΜΗ ΟΜΑΔΑ ΜΕ 84-68

Ήττα του ΓΣ Φαρσάλων στην Καβάλα

Δημοσίευση: 05 Φεβ 2018 15:22

Δεν κατάφερε να κάνει το «2 στα 2» κόντρα στην Καβάλα ο ΓΣ Φαρσάλων, ο οποίος στην πρεμιέρα του β’ γύρου της Β’ Εθνικής στον 2ο όμιλο ηττήθηκε εκτός έδρας με 84-68.

Το συγκεκριμένο αποτέλεσμα σε συνδυασμό με την ήττα-σοκ του Χαρίλαου Τρικούπη από το Πευκοχώρι (62-56) έφερε την ομάδα της Καβάλας στην κορυφή της βαθμολογίας (αφού υπερτερεί στην ισοβαθμία).

Στο πρώτο δεκάλεπτο το παιχνίδι εξελίχθηκε σε ντέρμπι (23-22), ωστόσο στη συνέχεια οι γηπεδούχοι άρχισαν να «χτίζουν» διαφορά στο σκορ, για να ολοκληρωθεί έτσι το ημίχρονο με 43-32.

Ο ΓΣ Φαρσάλων αντέδρασε στα πρώτα λεπτά της 3ης περιόδου, μείωσε στους 6 πόντους, αλλά αυτό από μόνο του δεν ήταν αρκετό.

Η Καβάλα ανέβασε ρυθμούς αυξάνοντας ακόμα περισσότερο τη διαφορά στο σκορ (67-48 στο 30’).

Οι γηπεδούχοι στη συνέχεια διαχειρίστηκαν το σκορ και τον χρόνο και έφτασαν έτσι στη νίκη με 84-68.

Δεκάλεπτα: 23-22, 43-32, 67-48, 84-68.

ΚΑΒΑΛΑ (Καραπιπερίδης): Ερεβμπενάζιε Μπεναγκιέ 16, Μιχάλογλου, Καπινιάρης 10, Τάταρης 12, Χονδρόπουλος 8 (2), Αθανασιάδης 8 (2), Κουμλέλης 10 (1), Πιεβάλιτσα 5 (1), Καραθανάσης 2, Παπάς 15 (1), Παντόπουλος

Γ.Σ. ΦΑΡΣΑΛΩΝ (Πέρκος): Νικολόπουλος 16 (2), Σαββίδης 5 (1), Αναγνωστόπουλος Χρ. 15 (3), Σιόλογκας 7, Αναγνωστόπουλος Γ. 14 (1), Καραδήμας 3, Μακρής 8, Λιούπης, Λιούτας, Χαιρετίδης, Αλεξόπουλος.

Πευκοχώρι-Χαρίλαος Τρικούπης   62-56

Ελίμεια-Χαλκηδόνα  69-65

Τιτάνες Παλαμά-Στρατώνι  70-80

Καβάλα-Φάρσαλα   84-68

Ασπίς Ξάνθης-Ίκαροι Σερρών       58-65