Ο ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΟΣ ΛΑΡΙΣΑΣ ΦΑΡΟΣ ΗΤΤΗΘΗΚΕ ΧΘΕΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΡΟΜΗΘΕΑ Π. ΜΕ 81-89

«Λύγισε» στο τελευταίο δεκάλεπτο

*Παίκτης κλειδί για τους φιλοξενούμενους ο Χρ. Σαλούστρος που πέτυχε δύο «καυτά» τρίποντα στην πιο κρίσιμη στιγμή του αγώνα

Δημοσίευση: 04 Φεβ 2018 22:18

Αν και στο προηγούμενο εντός έδρας παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ ο Γυμναστικός Λάρισας έβγαζε φωτιές, δεν επαναλήφθηκε κάτι αντίστοιχο στη χθεσινή εντός έδρας αναμέτρηση με τον Προμηθέα Πατρών με αποτέλεσμα η ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου να υποχρεωθεί σε ήττα με 81-89. Οι «πράσινοι» που ήθελαν διακαώς μία ακόμη νίκη για να αγκαλιάσουν την παραμονή στην κατηγορία δεν τα κατάφεραν και ως εκ τούτου η εβδομάδα έκλεισε με αρνητικό τρόπο σχεδόν όπως άρχισε.

Αφενός η αδυναμία στο ροτέισον, αφού όποτε οι βασικοί παίκτες του Γυμναστικού χρειάστηκε να καθίσουν στον πάγκο για να ξεκουραστούν έστω και για ελάχιστο χρονικό διάστημα, ο Προμηθέας δημιουργούσε σερί και αφετέρου τα μικρά ποσοστά ευστοχίας στα ελεύθερα σουτ δεν επέτρεψαν στους γηπεδούχους να φτάσουν στον στόχο τους. Το παιχνίδι ουσιαστικά κρίθηκε στην τελευταία περίοδο με τον Προμηθέα να φτάνει στο +11 (76-87), ένα περίπου λεπτό πριν το τέλος, έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον Σαλούστρο, που με 8 διαδοχικούς πόντους (με δύο τρίποντα) στο κρισιμότερο σημείο του αγώνα, έδωσε στην ομάδα του ένα σημαντικό προβάδισμα.

Κορυφαίος του αγώνα ο Σαλούστρος που σημείωσε 18 συνολικά πόντους με 3 τρίποντα (τους 8 οκτώ στο πρώτο δεκάλεπτο και τους 10 στην τελευταία περίοδο), ενώ μάζεψε 6 ριμπάουντ και μοίρασε 2 ασίστ. Πολύ καλοί επίσης ήταν ο Φαγέ που φάνηκε πάρα πολύ στο δεύτερο δεκάλεπτο, έχοντας συνολικά 14 (3 τρ., 4ρ., 2ασ., 2κλ.), ο Τουντζιαράκης με 12 πόντους (6ρ., 1ασ., 1κλ.) και ο Μιλόσεβιτς με επίσης 12 πόντους (7ρ., 2 ασ., 1κλ.).

Από τον Γυμναστικό ο Παπαντωνίου ήταν ο πρώτος σκόρερ με 21 πόντους (3 τρ., 3ρ., 6ασ.), ενώ για ένα ακόμα παιχνίδι παραγωγικός ήταν ο Σάφτενααρ που πέτυχε 17 πόντους με 3 τρίποντα (6ρ., 3ασ., 3κλ.).

Το παιχνίδι από την αρχή πήγαινε στον πόντο και έδειχνε ότι θα εξελιχθεί σε ντέρμπι. Οι φιλοξενούμενοι είχαν ένα οριακό προβάδισμα, για να τελειώσει το πρώτο δεκάλεπτο με 25-25 με καλάθι του Φένερ.

Κάπως έτσι κύλησε και το δεύτερο δεκάλεπτο. Ο Γυμναστικός με τους Μουράτο, Βαβάτσικο και Φένερ θέλησε να «χτίσει» διαφορά (32-27, στο 13’), όμως οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν ανατρέποντας την εις βάρος τους κατάσταση (34-38, στο 17’) με τρίποντο του Γκίκα, ενώ 40’’ πριν το ημίχρονο με τρίποντο του Φαγέ έφτασε στο +6 (39-45).

Ο Γυμναστικός είχε ωστόσο τις λύσεις με τους Μπάντερ και Φένερ να είναι εύστοχοι από τα 6.75 ισοφαρίζοντας σε 45-45 στο 20’.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ανέλαβε δράση ο Σάφτενααρ, ο οποίος έδειξε ότι μπορεί να είναι το ίδιο αποτελεσματικός και μακριά από το καλάθι. Ο ψηλός των «πρασίνων» με οκτώ διαδοχικούς πόντους (με δύο τρίποντα) έδωσε στον Γυμναστικό ένα προβάδισμα 9 πόντων (60-51, στο 26’) που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά στο παιχνίδι για τους γηπεδούχους.

Όμως η συνέχεια δεν ήταν το ίδιο καλή. Τουντζιαράκης, Χολ και Φαγέ «ροκάνισαν» τη διαφορά (64-61, στο 30’) για να ξεκινήσει η αντεπίθεση του τετάρτου δεκαλέπτου.

Γκίκας, Χολ, Σαλούστρος και Μιλόσεβιτς δεν επέτρεψαν στον Γυμναστικό να αντιδράσει.

Ένα επί μέρους σερί 9-1 έκανε το σκορ 65-70. Ο Βαβάτσικος με ένα τρίποντο μείωσε σε 71-72 (στο 35’), με τον Μιλόσεβιτς να διαμορφώνει το 71-77 (στο 36’). Κάπου εκεί ανέλαβε δράση ο Σαλούστρος, ο οποίος με δύο διαδοχικά τρίποντα ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφιο αριθμό (73-83, στο 37’), ενώ ο Χολ ήταν αυτός που 1 περίπου λεπτό πριν το τέλος έφερε την ομάδα του στο +11 (76-87) που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά στο παιχνίδι.

Ο νικητής πλέον είχε κριθεί, με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 81-89.

Τα δεκάλεπτα: 25-25, 45-45, 64-61, 81-89.

ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΟΣ ΛΑΡΙΣΑΣ ΦΑΡΟΣ (Θανάσης Σκουρτόπουλος): Μπάντερ 8 (2), Μαραγκός 6 (8 ριμπάουντ), Μουράτος 7 (5 ασίστ), Σάφτενααρ 17 (3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Παπαντωνίου 21 (3 τρίποντα, 6 ασίστ), Παπαμακάριος (0/6 τρίποντα), Διαμαντάκος, Βαβάτσικος 8 (2τρ.), Φένερ 10 (2τρ.), Κίλι 2, Μπάλογκαν 2

ΠΑΤΡΩΝ (Μάκης Γιατράς): Λίποβι 2, Σαλούστρος 18 (3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Χολ 11 (1), Έλις 4, Μιλόσεβιτς 12 (0/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Τουντζιαράκης 12 (4/4 δίποντα, 4/5 βολές, 6 ριμπάουντ), Σκούφης, Γκίκας 11 (1 τρίποντο, 10 ασίστ), Φαγιέ 16 (3), Δημάκος 3 (1), Τουρέ.

ΟΜΑΔΙΚΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΟΣ: 14/34 δίποντα, 12/35 τρίποντα, 17/20 βολές, 38 ριμπάουντ (23+15), 17 ασίστ, 12 λάθη, 6 κλεψίματα.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΩΝ: 22/32 δίποντα, 10/25 τρίποντα, 15/20 βολές, 33 ριμπάουντ (29+4), 21 ασίστ, 14 λάθη, 7 κλεψίματα, 4 τάπες.