ΕΧΑΣΕ ΧΘΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΜΑΡΟΥΣΙ ΜΕ 83-82

ΑΕΛ σαν... φιλοξενούμενη

*Διαμαρτυρίες για τη διαιτησία του Κοτσιμπού

Δημοσίευση: 28 Ιαν 2018 15:34

Η ΑΕΛ έπαιζε σαν... φιλοξενούμενη στην έδρα της χθες στο κλειστό της Νεάπολης αφού τον αγώνα είδαν περίπου εκατό άτομα με τους οπαδούς των φιλοξενουμένων να είναι σαφώς πιο εκδηλωτικοί. Τελικά δεν κέρδισαν μόνο στην κερκίδα αλλά και τη νίκη με 83-82 αφήνοντας για μια ακόμα αγωνιστική την ομάδα μπάσκετ της ΑΕΛ στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Το παιχνίδι στην αρχή ξεκίνησε ιδανικά για την ΑΕΛ αφού προηγήθηκε με 9-0 και 18-2 σχεδόν στα μισά του 10λέπτου, με το Μαρούσι να κάνει την αντεπίθεσή του και μ’ ένα σερί 14-0 υπέρ του να μειώσει 18-16 και την α’ περίοδο να λήγει με 22-18 για τη λαρισινή ομάδα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ΑΕΛ βρέθηκε μπροστά με 41-26 αλλά δεν μπόρεσε να κρατήσει τη διαφορά καθώς το Μαρούσι μείωσε σε 44-37.

Η ΑΕΛ στις αρχές της τρίτης περιόδου διατηρούσε το προβάδισμα στο σκορ, με το Μαρούσι να ισορροπεί και να ισοφαρίζει 53-53 και 59-59. Από το σημείο εκείνο και μετά το ματς έγινε ντέρμπι. Το 3ο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 67-64 για την ΑΕΛ.

Το ματς πήγαινε στον πόντο και οι φιλοξενούμενοι πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ 77-76 4:19’’ πριν το τέλος του.

Στα 14 δευτερόλεπτα πριν το τέλος η ομάδα του Αμαρουσίου προηγήθηκε με 83-82 και στο τέλος γίνεται επίθεση από την ΑΕΛ αλλά ο Γκιουλέκας δέχεται τρικλοποδιά και χάνει τη μπάλα.

Για τη φάση αυτή υπέβαλαν ένσταση κακής διαιτησίας οι ιθύνοντες της λαρισινής ομάδας.

Μάλιστα θεωρούν τη συγκεκριμένη φάση ως αποκορύφωμα των σφυριγμάτων του κ.Κοτσιμπού ο οποίος υποστηρίζουν ότι για τέταρτη φορά αδικεί την ομάδα τους και πιθανόν να ζητήσουν την εξαίρεσή του στα επόμενα παιχνίδια.

Αντίθετα δεν έχουν παράπονα από τους άλλους δύο διαιτητές τους: Λόρτο, Τσοκόλη.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 44-37, 67-64, 82-83.

ΑΕΛ (Χασανίδης): Βλαχούλης, Γκογκίδης, Καμάρας 10, Παπαχρήστος 4, Κατσαρές 9(2), Ναούμης 13(3), Κονδυλόπουλος, Κνέζεβιτς 8, Σαριμπαλίδης 17(4), Γκιουλέκας 13, Φιλιππόπουλος 5, Τσιαβές 3.

ΜΑΡΟΥΣΙ (Κεραμιδάς): Σεργιένκο, Στασινός, Μπάκας 6, Ξύδας 16(2), Ντακούλιας 18(2), Στούκας 11(3), Σουρλής 1, Παπαγεωργόπουλος 16, Μιχαλούτσος 13.