ΕΧΑΣΕ ΣΤΟ 90'+4' ΤΗΝ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΜΙΑ ΠΟΛΥΤΙΜΗ ΝΙΚΗ

Σκωτσέζικο ντους για τον Αχιλλέα Φ.

*Υποχρεώθηκε σε εντός έδρας ισοπαλία από τον ΑΟ Σελλάνων *Σφίγγει επικίνδυνα ο κλοιός για τους «κιτρινόμαυρους»

Δημοσίευση: 18 Δεκ 2017 15:40

Την ευκαιρία να πάρει μία πολύτιμη νίκη και να διεκδικήσει υπό διαφορετικές προϋποθέσεις στον β' γύρο την παραμονή στη Γ' Εθνική έχασε χθες ο Αχιλλέας Φαρσάλων ο οποίος αν και προηγήθηκε στο σκορ στο 18ο λεπτό, δέχθηκε την ισοφάριση από τον ΑΟ Σελλάνων στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων (90'+4').

Έτσι η ομάδα των Φαρσάλων ολοκλήρωσε τον α' γύρο στον 4ο όμιλο στην 11η θέση με συγκομιδή 9 βαθμών γεγονός που σημαίνει ότι σφίγγει επικίνδυνα ο κλοιός για την ομάδα του Τάκη Παραφέστα. Από την άλλη πλευρά για τους φιλοξενούμενους του Λαρισαίου και πρώην προπονητή του Αχιλλέα, Γιάννη Μπουρνάκα, ήταν ένας ακόμα πολύτιμος εκτός έδρας βαθμός για τη δύσκολη συνέχεια του πρωταθλήματος.

Οι δύο ομάδες διεκδίκησαν με δύναμη και πάθος τη νίκη όπως άλλωστε ήταν αναμενόμενο αφού το παιχνίδι είχε τον χαρακτήρα του ντέρμπι.

Ο Αχιλλέας στάθηκε άτυχος στο 5ο λεπτό όταν ο τερματοφύλακας Κουτσοκέρας τραυματίστηκε σοβαρά σε μία σύγκρουση με τον Μαρούδα και αντικαταστάθηκε από τον Χάμο. Ο άτυχος παίκτης διεκομίσθη στο ΓΝΛ όπου διεγνώσθη τετραπλό κάταγμα στο ζυγωματικό.

Στο 18ο λεπτό ο Αχιλλέας ευτύχησε να ανοίξει το σκορ όταν ο Βούλγαρης έβγαλε τη σέντρα από τα αριστερά και ο Νεμπεγλέρας με ωραίο πλασέ στην κίνηση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα (1-0).

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν στη συνέχεια έχοντας μία καλή ευκαιρία με την κεφαλιά του Μαρούδα, για να διατηρηθεί τελικά το 1-0 με την ολοκλήρωση του πρώτου 45λέπτου.

Στην επανάληψη οι δύο ομάδες ενέτειναν τις προσπάθειές τους για να πετύχουν τον στόχο τους, οι μεν γηπεδούχοι για να διασφαλίσουν το αποτέλεσμα οι δε φιλοξενούμενοι για να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση, ωστόσο μέχρι και λίγο πριν το σφύριγμα της λήξης οι όποιες ευκαιρίες πέρασαν ανεκμετάλλευτες.

Κι ενώ όλα έδειχναν ότι ο Αχιλλέας ήταν αγκαλιά με μία σημαντική νίκη στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων (90'+4') ο Παπαδημητρίου εκτέλεσε πλάγιο και ο Παπαδημητρόπουλος εκμεταλλεύτηκε τη σύγχυση στην περιοχή του Αχιλλέα και διαμόρφωσε το τελικό 1-1.

ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΦΑΡΣΑΛΩΝ (Τάκης Παραφέστας): Κουτσουκέρας (8′ λ.τ. Χάμος), Οικονόμου, Κούλπας, Αναγνώστης, Καραμπούζης, Νεμπεγλέρας, Μανιώτης, Τλούπας (71' Μάρκου), Συράκος (83' Κόλα), Χατζής, Βούλγαρης (60' Καραγκούνης).

ΑΟ ΣΕΛΛΑΝΩΝ (Γιάννης Μπουρνάκας): Κουτσόπουλος, Τζάνης (90'+2' Γιαγιάκος), Αρχοντής, Κούρκουλας (80' Παπαδημητρίου), Μάττας, Θεοδωρόπουλος (59' Καραγκούνης), Χάδιαρης, Κοντός, Υφαντής, Βουκομάνοβιτς, Μαρούδας (67' Παπαδημητρόπουλος).

Αχιλλέας Φαρσάλων - ΑΟ Σελλάνων          1-1

ΓΣ Αλμυρός - Ολυμπιακός Βόλου               1-0

Θήβα - Ρήγας Φεραίος   3-0

ΑΠΟΚ Βελούχι - Αμβρυσσέας Διστόμου   0-3

Νίκη Βόλου - Αστέρας Ιτέας         2-1

ΝΠΣ Βόλος - Διγενής Νεοχωρίου               5-0