ΜΕΤΑ ΤΟ ΚΥΠΕΛΛΟ ΚΕΡΔΙΣΕ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Ο ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΛΑΡΙΣΑΣ (1-0)

Περνάει με… πάσο από το Ελ Πάσο

Μοναδικός σκόρερ ο Σουλίδης στο 15ο λεπτό της αναμέτρησης

Δημοσίευση: 18 Δεκ 2017 15:38

Στο γήπεδο από το οποίο πέρασε νικηφόρα στον θεσμό του κυπέλλου, ο Απόλλωνας σημείωσε την πρώτη φετινή εκτός έδρας νίκη για το πρωτάθλημα της Football League.

Στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής οι παίκτες της λαρισινής ομάδας κέρδισαν με σκορ 1-0 στο Ελ Πάσο την Καλλιθέα και βελτίωσαν αισθητά τη βαθμολογική τους θέση. Χρυσός σκόρερ ήταν ο Σουλίδης που στο 15' έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Οι κυανόλευκοι μπήκαν δυνατά στο ματς. Στο 3' είχε μια καλή φάση όταν ο Τσιλούλης έδωσε στον Σαχινίδη, ο οποίος σούταρε αλλά ο Κουτογλίδης την έδιωξε σε κόρνερ. Οι παίκτες του Απόλλωνα ξαναπροσπάθησαν στο 6'. Ο Τσιλούλης σούταρε πάνω στον Σαχινίδη και ξανά ο μέσος με δοκίμασε νέο σουτ όμως ο Κουτογλίδης το έδιωξε εκ νέου σε κόρνερ.

Ο Σκούπρας στο 12' της αναμέτρησης έβγαλε σέντρα από δεξιά, ο Σαχινίδης πρώτος στην μπάλα πιάνει πλασέ αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Στο 15΄σημειώθηκε το γκολ. Έγινε ένα λάθος στην άμυνα των γηπεδούχων και ο Χατζής πήρε την μπάλα. Έκανε σέντρα από δεξιά η οποία βρήκε τον Σουλίδη και αυτός από κοντά έκανε το 0-1.

Η Καλλιθέα απείλησε στο 38' με σουτ του Ταλέντο το οποίο μπλόκαρε ο Παϊτέρης. Στη συνέχεια ο Σαχινίδης έκανε μακρινό σουτ αλλά μπλόκαρε ο Κουτογλίδης.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους Σκούπρας και Κουρτεσιώτης έκαναν δύο δυνατά σουτ αλλά δεν κατάφεραν να κάνουν το 0-2. Ο Τσιλούλης στο 62' έκανε διαγώνιο σουτ το οποίο έφυγε άουτ.

Στο 70' ο Χοτζάλι εκτέλεσε φάουλ που πήγαινε για τον Παπαγγελή αλλά δεν πρόλαβε να πιάσει το σουτ. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Απόλλωνας απείλησε. Ο Τσιλούλης μπήκε από πλάγια στην περιοχή της Καλλιθέας, πέρασε την μπάλα δίπλα από τον τερματοφύλακα, αλλά ο Παπαγγελής έδιωξε πάνω στη γραμμή. Δέκα λεπτά πριν την ολοκλήρωση του 90λεπτου ο Ταλέντο έπιασε καλό σουτ από τη μεγάλη περιοχή αλλά ο Παϊτέρης με δυσκολία έδιωξε. Λίγο έλειψε να γίνει το 1-1 στο 87' όταν ο Ντιακιτέ έκανε τη σέντρα από δεξιά, ο Ξιόμπλιος έπιασε το τακουνάκι όμως η μπάλα πέρασε άουτ. Το ματς έκλεισε με ένα καλό σουτ του Χατζή για τον Απόλλωνα το οποίο έδιωξε ο Κουτογλίδης.

ΚΑΛΛΙΘΕΑ (Μαρσέλο Τροΐζι): Κουτογλίδης, Βασιλείου (69' Σμυρλής), Συριόπουλος, Ντιακιτέ, Παπαγγελής, Καντέ, Μίγγος, Ταλέντο, Μήλιος (40' Γκέτσι), Χοτζάλι, Ταμπάκης (52' Ξόμπλιος).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ (Νίκος Θεοδοσιάδης): Παϊτέρης, Σκούπρα, Σάββας, Κουρτεσιώτης, Παπαζαχαρίας, Β. Ανδρέου, Χατζής, Αγρόδημος, Σαχινίδης (90' Καμπέρης), Σουλίδης (67' Μαυριάς), Τσιλούλης (89' Γ. Ανδρέου)

Διαιτητής: Ανούσος (Λακωνίας). Βοηθοί: Σταματάκος (Λακωνίας), Καρβούνης (Μεσσηνίας)

ΙΣΟΠΑΛΙΑ ΣΤΟ ΝΤΕΡΜΠΙ

Σε ένα παιχνίδι που θύμιζε Super League Αρης και ΟΦΗ έμειναν στο 0-0 στο ντέρμπι της 8ης αγωνιστικής της Football League. Οι δύο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο και οι περίπου 15.000 φίλοι του Αρη απόλαυσαν ένα μεγάλο παιχνίδι από το ένδοξο παρελθόν. Αυτή ήταν η πρώτη απώλεια βαθμών του Άρη.

Στο άλλο παιχνίδι η Παναχαϊκή εκμεταλλεύτηκε το στραβοπάτημα των "κιτρίνων" και μείωσαν στους 3 βαθμούς. Οι "ροσονέρι" επικράτησαν με 2-0 του Παναιγιάλειου με γκολ των 69' Λουμπαρδέα (69') και Φωτάκη (89').