ΠΕΤΥΧΕ ΜΕΓΑΛΗ ΝΙΚΗ ΕΠΙ ΤΟΥ ΠΑΠΑΓΟΥ ΜΕ 75-68

Ακάθεκτος ο Ερμής Αγιάς

*Δεν βρήκε τις λύσεις απέναντι στην Καστοριά η ΑΕΛ και ηττήθηκε με 71-63

Δημοσίευση: 26 Νοε 2017 22:20

Ολοένα «ψηλώνει» ο Ερμής Αγιάς. Η ομάδα του Γρηγόρη Γιασάρη πέτυχε χθες μεγάλη νίκη με 75-68 επί του Παπάγου και εδραιώνει τη θέση της στο γκρουπ των πρωτοπόρων της Α2 Εθνικής μετά από επτά αγωνιστικές.

Με κορυφαίους για πολλοστή φορά τους Κόμματο (24 πόντους με 3 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 τάπες) και Λόλα (18 πόντους με 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα) ο Ερμής Αγιάς διατήρησε το απόλυτο της έδρας του και πέτυχε τη δεύτερη συνεχόμενη και τέταρτη συνολικά νίκη στο πρωτάθλημα.
Λίγο το άγχος της αρχής δεν επέτρεψε τις δύο ομάδες να βρουν τον δρόμο προς το καλάθι στα δύο πρώτα λεπτά. Με πιεστική ωστόσο άμυνα στη συνέχεια, οι παίκτες του Ερμή έκλεψαν μπάλες και έφτασαν σε εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό παίρνοντας μία διαφορά 6 πόντων (19-13) με την ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου.
Η είσοδος του Λόλα στο 2ο δεκάλεπτο έκανε πιο αποτελεσματικό το σχήμα, με τον Ερμή να πετυχαίνει καλάθια μέσα στη ρακέτα. Το αποτελεσματικό παιχνίδι στο ανοικτό γήπεδο αλλά και τα εύστοχα τρίποντα των Κόμματου και Τσιαμπάλη έδωσαν τη δυνατότητα στον Ερμή να φτάσει, με τη συμπλήρωση του 20λέπτου, στο +12 (44-32), που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά στο σκορ σ’ ολόκληρο το παιχνίδι.
Λίγο ο εφησυχασμός των παικτών του Γρηγόρη Γιασάρη και λίγο η πίεση του Παπάγου έκαναν το παιχνίδι ντέρμπι στο 3ο δεκάλεπτο. Οι φιλοξενούμενοι μ’ ένα σερί 10-2 πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ (48-51, στο 25’). Στον πάγκο του Ερμή σήμανε συναγερμός, η ομάδα επανέκτησε τη συγκέντρωσή της, βελτιώθηκε στην άμυνα και κατάφερε να πάρει εκ νέου τα ηνία του παιχνιδιού.
Η έναρξη του 4ου δεκαλέπτου βρήκε τον Ερμή να προηγείται με 58-53. Η πίεση στην άμυνα που έδινε τη δυνατότητα στους παίκτες του Ερμή να κλέβουν μπάλες και να βγαίνουν στο ανοικτό γήπεδο, σε συνδυασμό με κάποια κρίσιμα καλάθια του Λόλα δεν επέτρεψαν στον Παπάγου να «γυρίσει» το παιχνίδι.
Το μόνο που κατάφεραν να κάνουν οι φιλοξενούμενοι ήταν να πλησιάσουν στους 4 πόντους αλλά μέχρι εκεί, με τον Ερμή να οδηγείται πανάξια σε μία ακόμα σημαντική νίκη (75-68).
Τα δεκάλεπτα: 19-13, 44-32, 58-53, 75-68.
ΕΡΜΗΣ ΑΓΙΑΣ (Γιασάρης): Τσιαμπαλής 12 (2), Χρυσόπουλος 4, Δεμερτζής 6, Καλλές 6, Κόμματος 24 (3), Τσούμας, Τριανταφύλλου 5 (1), Λόλας 18.
ΠΑΠΑΓΟΥ (Σορώτος): Μελισσαράτος 11, Γκάτζο, Κιαπέκος, Αποστολίδης, Δέδες 12 (1), Ζώρζος 9, Φακοπουλίδης 15, Φιλιππάκος 16 (1), Μουρίκης 5.
ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕ Η ΑΕΛ
Η ΑΕΛ το πάλεψε κόντρα στην Καστοριά αλλά τα λάθη, τα μικρά ποσοστά ευστοχίας στα ελεύθερα σουτ και κυρίως έξω από τα 6.75μ. (7/31), η απουσία κλασικού σέντερ και η αδυναμία να ανακόψει τους αιφνιδιασμούς του αντιπάλου την υποχρέωσαν σε ήττα με 63-71. Πολύ καλό παιχνίδι από τον Παπαχρήστο που πέτυχε νταμπλ νταμπλ με 20 πόντους (2τρ.) και 14 ριμπάουντ (ενώ μοίρασε 4 ασίστ, είχε 2 κλεψίματα και 2 τάπες), καλή δουλειά έκανε και ο Καμάρας που πέτυχε επίσης 20 πόντους (2τρ.), αλλά αυτοί οι δύο δεν αποδείχθηκαν αρκετοί για να οδηγήσουν τους «βυσσινί» εκεί που έπρεπε.
Από την άλλη πλευρά ο Κακλαμάνος ήταν ο κορυφαίος για την Καστοριά με 26 πόντους (2τρ.), ενώ πολύ καλός ήταν και ο Ελευθεριάδης 14 (3τρ.).
Η ΑΕΛ ξεκίνησε το παιχνίδι με 2-0 και 4-2 όμως από τα μέσα του πρώτου δεκαλέπτου η Καστοριά άρχισε να παίρνει διαφορά στο σκορ (9-19) στο 10’.
Η αδυναμία των παικτών της ΑΕΛ να βάζουν καλάθια από ελεύθερα σουτ αλλά κυρίως να σταματήσουν τον αιφνιδιασμό των φιλοξενουμένων (είχαν μόλις 5 φάουλ σε ολόκληρο το α’ ημίχρονο), έδωσε τη δυνατότητα στην Καστοριά να πετύχει εύκολα καλάθια (6/7 στον αιφνιδιασμό) και σταδιακά να ανεβάζει τη διαφορά στο σκορ, για να οδηγηθεί το παιχνίδι στο 25-39 στο 20’.
Στο 3ο δεκάλεπτο η ΑΕΛ μπήκε δυνατά, έπαιξε καλά στην άμυνα περιόρισε τον γρήγορο ρυθμό του αντιπάλου και με κορυφαίους τους Παπαχρήστο και Καμάρα έδειξε ότι μπορεί να φτάσει στην ανατροπή. Με ένα επιμέρους σερί 17-7 οι «βυσσινί» μείωσαν στους 4 πόντους (42-46) στο 29’ για να λήξει η 3η περίοδο με 44-50.
Το 4ο δεκάλεπτο ανήκει στον Κακλαμάνο που έδωσε στην Καστοριά αυτό που της έλειπε. Συγκεκριμένα πέτυχε 15 πόντους και δεν επέτρεψε την ΑΕΛ όποτε προσπάθησε να κάνει την ανατροπή να το πετύχει. Έτσι οι φιλοξενούμενοι πήγαν ξανά στο +14 (51-65) στο 36’.
Ο Καμάρας με 6 πόντους, ο Κνέζεβιτς με 2 και ο Παπαχρήστος με άλλους δύο μείωσαν για την ΑΕΛ σε 61-66, 46’’ πριν το τέλος. Ο Κνέζεβιτς ήταν εύστοχος σε δύο ακόμη βολές, 25’’ πριν το τέλος κάνοντας το 63-67.
Η τύχη όμως δεν ευνόησε την ομάδα της Λάρισας στα τελευταία δραματικά δευτερόλεπτα. Ο Καμάρας επιχείρησε τρίποντο 10’’ πριν το τέλος, όμως η μπάλα χτύπησε στο σίδερο. Το ριμπάουντ χάθηκε και ο Κακλαμάνος πήγε στις βολές, κάνοντας το 63-69, 4.5’’ πριν το τέλος. Η ΑΕΛ έχασε την μπάλα στην επίθεση που προσπάθησε να εκδηλώσει, με τον Γκιουλέκα να κάνει αντιαθλητικό φάουλ στον Κακλαμάνο (στα 3’’), ο οποίος με δύο εύστοχες βολές διαμόρφωσε το τελικό 63-71.
Τα δεκάλεπτα 9-19, 25-39, 44-50, 63-71.
Διαιτητές: Μπήτης-Τσιαπλής-Ελευθεριάδης
ΑΕΛ (Χασανίδης): Βλαχούλης 6 (2), Καμάρας 20 (2), Παπαχρήστος 20 (2), Κατσαρές, Τσιαβές 3 (1), Κνέζεβιτς 4, Σαριμπαλίδης, Γκιουλέκας 8, Φιλιππόπουλος 2.
ΑΣ ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ (Σούλιος): Κυριακόπουλος 3, Μπρόζος 5, Απιδόπουλος 3, Ελευθεριάδης 14 (3), Ναούμης 9, Κακαλάμανος 26 (2), Τερσενίδης, Καραμαλέγκος 5 (1), Χαρισμίδης 2, Μπένας 2, Λυμπάρης.