ΧΘΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΜΕ ΣΚΟΡ 2-0

Hττα του Απόλλωνα στην Καρδίτσα

• Δέχθηκε δύο γκολ στην επανάληψη στην οποία ήταν πολύ μέτριος • Στο 40’ ο ρέφερι του αρνήθηκε πέναλτι σε ανατροπή του Σαχινίδη

Δημοσίευση: 26 Νοε 2017 22:09

Ο Απόλλων Λάρισας γνώρισε την ήττα χθες στο δημοτικό στάδιο της Καρδίτσας από την Αναγέννηση με 2-0, αποτέλεσμα που διαμορφώθηκε στο δεύτερο ημίχρονο.

Το παιχνίδι που διεξήχθη στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Football League κρίθηκε στην επανάληψη με τους γηπεδούχους να σημειώνουν δύο γκολ και τον Απόλλωνα να «φωνάζει» για ένα πέναλτι όταν το σκορ ήταν 0-0 στο 40’, σε ανατροπή του Σαχινίδη και για ένα δεύτερο στο 89’.
Από αγωνιστικής πλευράς, πολύ κακό παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο, με ελάχιστες φάσεις μπροστά και στις δύο εστίες, σε έναν κακό αγωνιστικό χώρο.
Στην επανάληψη οι «κιτρινόμαυροι» αύξησαν την πίεσή τους στα καρέ του Απόλλωνα και κατάφεραν να σκοράρουν με τον Τζέκο(76’ ) και λίγο αργότερα να «σφραγίσουν» τη νίκη με τον Χατζάρα(81’ ).
Οι «κυανόλευκοι» σε αυτό το διάστημα ήταν μετριότατοι και δεν δημιούργησαν ευκαιρίες στην εστία του Γκέκα.

ΦΑΣΕΙΣ-ΓΚΟΛ
16’ Πρώτη καλή ενέργεια στο παιχνίδι, με τον Μαυριά να κάνει το σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή, την μπάλα να κοντράρει στον Ποζατζίδη και στη συνέχεια να φεύγει άουτ.
32’ Ο Σταματάκης δοκίμασε ένα σουτ, το οποίο πέρασε πάρα πολλά μέτρα πάνω από την εστία του Παϊτέρη.
40’ Ο Σαχινίδης βρέθηκε απέναντι από τον τερματοφύλακα και πλάγια αριστερά μέσα στην περιοχή, λίγο πριν σουτάρει ανατρέπεται από τον Γκέκα με τον διαιτητή να του δείχνει λανθασμένα την κίτρινη κάρτα, αντί να δείξει την άσπρη βούλα σε μία καθαρή φάση πέναλτι υπέρ του Απόλλωνα.
50’ Σουτ του Ποζατζίδη μέσα από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε σε αμυντικούς, επέστρεψε στα πόδια του και έφυγε πάλι άουτ.
59’ Σέντρα του Σταματάκη, ο Θεοδωρακάκης έπιασε την κεφαλιά και μπλόκαρε την μπάλα, ο τερματοφύλακας του Απόλλωνα.
70’ Ο Πλαβούκος έκανε το γέμισμα, ο Σουντουράς δοκίμασε το σουτ και η μπάλα κόντραρε στον Παπαζαχαρία.
75’ Ο Καρρίκι έκανε τη σέντρα, ο Τζέκος έπιασε την κεφαλιά και ο τερματοφύλακας του Απόλλωνα έδιωξε εντυπωσιακά την μπάλα σε κόρνερ.
76’ Με διαγώνιο σουτ ο Τζέκος έστειλε την μπάλα στο «παραθυράκι» της εστίας του Παϊτέρη και έκανε το 1-0.
78’ Σουτ του Σουντουρά, έδιωξε την μπάλα ο τερματοφύλακας του Απόλλωνα.
81’ Ο Χαντζάρας με σουτ μέσα από την περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα μετά από σέντρα του Ποζατζίδη (2-0).
89’ Νέο πέναλτι ζήτησαν από την πλευρά του Απόλλωνα, υποστηρίζοντας πως μετά από κεφαλιά η μπάλα χτύπησε στο χέρι του Κισκαμπάνη.
*Η Αναγέννηση δείχνει πως αξιοποιεί την έδρα της, όπου σε τρεις αγώνες συγκέντρωσε συνολικά επτά βαθμούς και κράτησε ανέπαφη την εστία της(3-0 τέρματα).
Όσον αφορά στον Απόλλωνα, εκτός έδρας έχει ως απολογισμό τρεις ήττες (0-5 τέρματα).

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ
Ο διαιτητής κ. Σιδηρόπουλος (Πέλλας), θα μπορούσε να δώσει τουλάχιστον το πρώτο πέναλτι στην ανατροπή του Σαχινίδη, στο 40’.
Συνεργάτες του ήταν οι κ. Δεμερτζής (Πέλλας), Καλύβας (Φθιώτιδας).
Κίτρινες: 34’ Μπιτέλης, 76’ Τζέκος– 40’ Σαχινίδης, 65’ Αγρόδημος, Τσιλούλης 82’
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ (Γιώργος Βαζάκας): Γκέκας, Καρρίκι, Ποζατζίδης, Θεοδωράκης, Κισκαμπάνης, Σουντουρά, Σταματάκης (79’ Ρουσσάκης), Μπιτέλης, Πλαβούκος, Τζέκος (89’ Μπούσδρας), Κονέ (65’ Χαντζάρας).
ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ (Νίκος Θεοδοσιάδης): Παϊτέρης, Σκούπρας, Κουρτσεσιώτης, Παπαζαχαρίας, Ανδρέου Β., Αγρόδημος, Μαυριάς, Τσιλούλης, Σαχινίδης, Σουλίδης (57’ Λαμπρόπουλος), Βουτσιάς (74’ Ανδρέου Γ.).
*Αποκαρδιωτική η εικόνα στις κερκίδες, καθώς οι φίλαθλοι δεν ξεπερνούσαν συνολικά τους 300. Κάποτε σε αυτό το γήπεδο, ήταν χιλιάδες φίλαθλοι…

ΕΚΑΝΕ ΤΟ «5 ΣΤΑ 5» Ο ΑΡΗΣ
Με τέσσερις αγώνες άνοιξε χθες η αυλαία της 5ης αγωνιστικής της Football League εκεί που ο Άρης ήταν ο νικητής του ντέρμπι κόντρα στην Παναχαϊκή με 2-1 φτάνοντας στο 5/5.
Στις νίκες επανήλθε ο ΟΦΗ που νίκησε 2-1 την Καλλιθέα, ενώ πρώτη νίκη για τον Πανσερραϊκό κόντρα στην ΑΕ Καραϊσκάκης με 2-0. Με το ίδιο σκορ νίκησε και η Αναγέννηση Καρδίτσας τον Απόλλωνα Λάρισας.