ΕΠΙΚΡΑΤΗΣΕ ΣΤΗΝ ΕΛΑΣΣΟΝΑ ΤΟΥ ΤΟΠΙΚΟΥ Π.Ο.Ε. ΜΕ 2-0

Φιλική νίκη του Ηρακλή Λάρισας

Δημοσίευση: 04 Σεπ 2017 22:02

Μετά από ένα φιλικό γεμάτο και ανοιχτό παιχνίδι με πολλές φάσεις, γρήγορο ρυθμό και συνεχή κυκλοφορία της μπάλας, ο Ηρακλής Λάρισας επικράτησε του γηπεδούχου Π.Ο. Ελασσόνας με 2-0.

Και οι δύο ομάδες έχασαν αρκετές ευκαιρίες για να αυξήσουν τον δείκτη του σκορ, ενώ οι προπονητές Δημήτρης Μπουκουβάλας και Γιάννης Τσακμακίδης έβγαλαν τα δικά τους ιδιαίτερα χρήσιμα συμπεράσματα για την αγωνιστική κατάσταση των ποδοσφαιριστών τους.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να προηγηθούν από το 31ο λεπτό του αγώνα με 0-2 και διαχειρίστηκαν με τον καλύτερο τρόπο τη διαφορά του α’ ημιχρόνου, σε συνδυασμό και με την αστοχία στην τελική προσπάθεια των Ελασσονιτών, που ανέβασαν ρυθμούς ιδίως στο β’ ημίχρονο.

Φάσεις – γκολ

25΄: Σουτ του Μπαρλαγιάννη φεύγει μόλις άουτ από το αριστερό δοκάρι.

28΄: Ομαδική προσπάθεια των φιλοξενουμένων, δυνατό κοντινό σουτ του Μπάμη γράφει το 0-1 .

30΄: Σουτ του Μπούνα και ο γκολκίπερ πέφτει και μπλοκάρει στη δεξιά γωνία.

31΄: Ο Γκιουρσάνης κέρδισε πέναλτι στην περιοχή. Ο Ζαφειρίου δεν αστοχεί και κάνει το 0-2.

43΄: Ωραία προσπάθεια των Ελασσονιτών, η μπάλα στα πόδια του Μπούνα που σουτάρει και στέλνει την μπάλα μόλις άουτ από το αριστερό δοκάρι της εστίας του Ηρακλή.

44΄: Ευκαιρία για τον Ηρακλή Λάρισας, όταν ο Νάστας με σουτ στέλνει την μπάλα μόλις άουτ το δοκάρι του Γούπου.

59΄: Από καλή θέση, σουτ του Μπόντε και ο τερματοφύλακας μπλοκάρει χωρίς πρόβλημα.

60΄: Σουτ του Μπούνα φεύγει άουτ από το οριζόντιο δοκάρι.

62΄: Σουτ του Ματούλα μόλις άουτ από το οριζόντιο δοκάρι.

65΄: Σέντρα των παικτών του ΠΟΕ, ο Ματούλας πιάνει κεφαλιά και την τελευταία στιγμή αποκρούει ο τερματοφύλακας του Ηρακλή.

66΄: Μακρινό σουτ του Ματούλα φεύγει άουτ.

69΄: Επίθεση του Ηρακλή από τα αριστερά, σουτ του Κοντοθανάση που προχωράει και αποκρούει σωτήρια ο Γούπος.

84΄: Μεγάλη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους, όταν το επικίνδυνο σουτ του Ζαφειρίου φεύγει μόλις άουτ από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του ΠΟΕ.

Τον αγώνα διαιτήτευσαν οι κ. Ντελέζος, Νίκζας, Μίχος.

Π.Ο. ΕΛΑΣΣΟΝΑΣ (Δ. Μπουκουβάλας): Γούπος, Νταμπόσης, Τοπόσογλου, Μπούσιας, Κυρίτσης Ι., Κυρίτσης Αθ., Παναγιώτου, Ματούλας, Μπαρλαγιάννης, Μπούνα.

Στο β’ ημίχρονο αγωνίστηκαν και οι: Μπόντε, Παπαχρήστος, Γελαλής, Μπαρλαγιάννης Ι., Περτζιόνι, Γεωργούλας, Ντούμος, Κωνσταντινίδης.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΛΑΡΙΣΑΣ (Ι. Τσακμακίδης): Ντίντης, Πάτσης, Παπαμάνος, Γκιουρσάνης, Μπάμης, Κοντοθανάσης, Γιαννακόπουλος, Ζαφειρίου, Σπανός, Τόλου, Νάστας.

Στο β’ ημίχρονο αγωνίστηκαν και οι: Παπαγιαννούλης, Φώτος, Ζησόπουλος, Μόσχος, Κυριάκης, Δραγατσίκης, Αναστασίου.