ΣΤΟ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΤΟΥΡΝΟΥΑ ΒΟΛΕΪ ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ ΠΟΥ ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΗΚΕ ΧΘΕΣ ΣΤΗ ΛΑΡΙΣΑ

Τρίτη θέση για την ΑΕΛ

Δημοσίευση: 05 Ιουλ 2017 17:06

Έπεσε χθες η αυλαία του διήμερου Πανελληνίου τουρνουά βόλεϊ παγκορασίδων που συνδιοργάνωσαν η ΑΕΛ και η Περιφέρεια Θεσσαλίας, στα κλειστά γυμναστήρια της Νεάπολης και του Αλκαζάρ.

Τα παιχνίδια παρουσίασαν μεγάλο ενδιαφέρον, το αγωνιστικό επίπεδο ήταν αρκετά υψηλό από τις μικρές αθλήτριες που χάρηκαν το βόλεϊ και έδειξαν ότι το μέλλον τους ανήκει.
Η οικοδέσποινα ΑΕΛ νίκησε χθες το βράδυ στο κλειστό του Αλκαζάρ (στον αγώνα μεταξύ των ομάδων που τερμάτισαν στη 2η θέση των ομίλων τους) τη Γαία Δράμας με 3-0 σετ (25-15, 25-18, 25-17) και κατέλαβε την 3η θέση στην τελική κατάταξη του τουρνουά.
Τα κορίτσια της ΑΕΛ δεν αντιμετώπισαν κάποιο πρόβλημα, μπήκαν από το πρώτο σετ δυνατά στο παιχνίδι, πήραν διαφορά στο σκορ την οποία διατήρησαν μέχρι τέλους και παίζοντας πολύ καλό βόλεϊ δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης στον αντίπαλό τους.
Στον πρώτο χρονικά αγώνα της χθεσινής ημέρας η ΑΕΛ κέρδισε εύκολα τον ΦΟΚ Χίου με 2-0 σετ (25-12, 25-16) και τερμάτισε στην 2η θέση του ομίλου της.
Νικητής της διοργάνωσης αναδείχθηκε ο Ηρακλής Ιωαννίνων ο οποίος επικράτησε 3-1 σετ (27-25, 18-25, 17-25, 24-26) του Ναυάρχου Βότση στην αναμέτρηση των ομάδων που κατέλαβαν την η θέση των ομίλων τους.
Αμέσως μετά τους αγώνες έγιναν οι απονομές από τον περιφερειάρχη Θεσσαλίας Κώστα Αγοραστό, τον πρόεδρο της Ερασ. ΑΕΛ Αντώνη Τσαγκάλη, ενώ το «παρών» έδωσαν από την επιτροπή ανάπτυξης της Ομοσπονδίας ο κ. Καρασαρλίδης και από την ΕΣΠΕΚΕΛ ο κ. Χρυσόπουλος.