ΣΤΟΝ ΤΕΛΙΚΟ ΤΗΣ FOOTBALL LEAGUE ΝΕΩΝ

Ο ΟΦΗ αντίπαλος του Άρη

Κέρδισαν στους ημιτελικούς τα Τρίκαλα και την Καλλιθέα

Δημοσίευση: 19 Ιουν 2017 15:44

Πέρυσι έφτασε στον τελικό και ηττήθηκε στα πέναλτι. Φέτος η Κ19 του ΑΟΤ λύγισε στον ημιτελικό, αυτή τη φορά από τον ΟΦΗ και αποκλείστηκε με 4-1 με την κανονική διάρκεια και την παράταση να λήγουν με 1-1.

Στο γήπεδο του Αγίου Δημητρίου η κανονική διάρκεια βρήκε τις δύο ομάδες στο ισόπαλο 1-1, με τους Θεσσαλούς να κερδίζουν πέναλτι στο 50’ σε ανατροπή του Παρθένη από τον Ξενοκτιστάκη και με τον Καρίκι να ευστοχεί από την άσπρη βούλα ένα λεπτό αργότερα. Η απάντηση της Κ19 των Ηρακλειωτών ήρθε στο 73’ και με σκόρερ τον Κοντογιάννη, ο οποίος σούταρε εκτός περιοχής και ο γκολκίπερ Βουτσελάς αιφνιδιάστηκε, αφού και η μπάλα βρήκε σε… λακούβα στη μεγάλη περιοχή για να καταλήξει τελικά στα δίχτυα. Στην παράταση δεν άλλαξε κάτι και στην ψυχοφθόρο διαδικασία των πέναλτι ο γκολκίπερ Παπαδάκης σταμάτησε τις εκτελέσεις των Καρίκι και Σκίλα, για να πανηγυρίσει ο ΟΦΗ τη νίκη και την πρόκριση. ΤΡΙΚΑΛΑ (Δημήτρης Ζήκος): Βουτσελάς, Μανώλης (110′ Τσομπανίδης), Δράμπαλης, Παπουτσάκης, Τσιμπούκας, Καρίκι, Τοπτίδης, Σκίλα, Παρθένης (89′ Παπανικολάου), Κατσαντώνης, Βαγενάς (82′ Σικόλας). ΟΦΗ (Βασίλης Πλεσίτης): Παπαδάκης, Κοκολογιάννης, Λαγουδάκης, Νηστικάκης, Ξενοκτιστάκης (63′ Ρουσσάκης), Κοντογιάννης, Κομνηνός (92′ Λαμπριανίδης), Κουράκης (70′ Σταυρακάκης), Σουρνάκης, Ρεμούνδος, Περδίκης. *Τον Άρη θα συναντήσει ο ΟΦΗ στον φετινό τελικό της Football League Νέων, καθώς η ομάδα της Θεσσαλονίκης επικράτησε με 3-2 της Καλλιθέας στον 2ο ημιτελικό που πραγματοποιήθηκε χθες το απόγευμα στο ΔΑΚ της Καρδίτσας. Η ομάδα του Πασχάλη Μελισσά ήταν καλύτερη στο ματς, προηγήθηκε με 3-0 στο 35’ και απειλήθηκε κυρίως από στημένες μπάλες από τον αντίπαλο που κατάφερε να μειώσει λίγο πριν τη λήξη του α’ ημιχρόνου σε 3-1 και να δώσει νέο ενδιαφέρον στα τελευταία λεπτά του αγώνα, μειώνοντας με τον Γκέσι στο 83’ για το τελικό 3-2. Υπό το βλέμμα του προέδρου της ΠΑΕ Αναγέννησης Βασίλη Μπούρμπου, του γενικού διευθυντή Κώστα Ραχαβέλια, του προπονητή της ομάδας Νέων, Τάκη Δρόσου και του προέδρου του Συνδέσμου Προπονητών Ποδοσφαίρου Ν. Καρδίτσας κ. Βασίλειου Τσιαμούλη, οι 200 -περίπου- θεατές είδαν ένα ανοιχτό ματς με καλό ρυθμό, χωρίς όμως αποφευχθούν τα επιπόλαια λάθη εκατέρωθεν. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους «Κιτρινόμαυρους» ήταν ο Ηλίας Μπουλγκουρίδης. Ο νεαρός μεσοεπιθετικός άνοιξε το σκορ με πέναλτι στο 21’ και δύο λεπτά αργότερα έκανε το 2-0 με απευθείας εκτέλεση φάουλ. Στο 35’ ο Πατσιαβάς πέτυχε το τρίτο γκολ του Άρη, για να ακολουθήσει η απάντηση της Καλλιθεάς. Η ομάδα του «Ελ Πάσο» μείωσε σε 3-1 με τον Σχίζα στο 39’ και στην επανάληψη αύξησε την πίεσή της με αποτέλεσμα να πετύχει κι άλλο γκολ, αυτή τη φορά στο 83’ με τον Γκέσι. Παρόλα αυτά η ανατροπή δεν ήρθε για τους τυπικά φιλοξενούμενους, με τον Άρη να παίρνει τη νίκη με 3-2 και μαζί το δεύτερο εισιτήριο για τον τελικό. Τα γκολ: 21’, 23’ Μπουλγκουρίδης, 35’ Πατσιάβας – 39’ Σχίζας, 83’ Γκέσι Τον αγώνα διηύθυναν οι κ.Μπεκιάρης, Στεφανής, Παπαλίτσας (Καρδίτσας) ΑΡΗΣ (Πασχάλης Μελισσάς): Μάντζαρης, Πολυχρόνου, Καραΐσκος, Λιάτσης, Γιάντσιος, Πότσι Άνιο, Μπουλγκουρίδης, Κλιγγόπουλος, Καλούδης, Πατσιάβας (Ανδρεάκος), Ιγνατιάδης. ΚΑΛΛΙΘΕΑ (Σωτήρης Τζουμερκιώτης): Κορωνάκης, Χαλίλι (87’ Μαχμούτας), Βαλοτάσιος, Σχίζας, Ζεζάι, Κατσίκας (76’ Οικονόμου), Μιχαλακόπουλος, Κόττας, Γκέσι, Τουρούκης, Ξένος (69’ Λαζαρίδης).