ΧΘΕΣ ΣΤΗ ΝΕΑΠΟΛΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΧΟΛΑΡΓΟ ΜΕ 82-73

Ήττα… ελέω διαιτησίας για τον ΓΣΛ

* Όλα κρίθηκαν στο 35΄με λάθος απόφαση των ρέφερι και άδικο πέμπτο φάουλ στον Αγησίλαο Τσούμα που ήταν αποκάλυψη

Δημοσίευση: 02 Απρ 2017 14:30

Άδικη ήττα χθες για τον Γυμναστικό, ο οποίος προσπάθησε με όλες του τις δυνάμεις αλλά έχασε τελικά από τον Χολαργό στο κλειστό της Νεάπολης, με σκορ 83-72.

Οι «πράσινοι» εξέφρασαν πολλά παράπονα για τη διαιτησία διότι στο 35’ αποβλήθηκε άδικα με πέμπτο φάουλ ο Αγησίλαος Τσούμας και μετά σημειώθηκε, δικαιολογημένη…έκρηξη.

Τόσο ο τεχνικός Γιώργος Σκαραφίγκας όσο και διοικητικός Γιώργος Γουμενόπουλος διαμαρτυρήθηκαν και χρεώθηκαν με τεχνική ποινή, ενώ αποβλήθηκαν από τον πάγκο.

Το παιχνίδι κρίθηκε ουσιαστικά στο τελευταίο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ και τον Χολαργό εκμεταλλευόμενο το καθαρό μυαλό και την εμπειρία των παικτών του, να κερδίζει τον αγώνα.

Ο καλύτερος παίκτης των Αθηναίων ήταν ο Νίκος Αγγελόπουλος που «έχτισε» τη διαφορά για την ομάδα του στο τρίτο δεκάλεπτο με 10 σερί πόντους, ενώ σημαντικοί ήταν ο πρώτος σκόρερ για τον Χολαργό Καλλινικίδης αλλά και ο Κουτρούλιας. MVP για τον Γυμναστικό ήταν ο Κρίστιαν Κούτρας ο οποίος σημείωσε 22 πόντους, είχε 8 ασίστ και μάζεψε 6 ριμπάουντ, ενώ εντυπωσιακή εμφάνιση πραγματοποίησε ο 19χρονος Αγησίλαος Τσούμας, που πέτυχε τρία τρίποντα και έδειξε στοιχεία παίκτη που έχει ψυχή και μπορεί να φτάσει με δουλειά πολύ ψηλά.

Αρκετά χαμηλό το σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να μπαίνουν νωθρά στην έναρξη του αγώνα στο κομμάτι της αποτελεσματικότητας. Μάλιστα το σκορ άνοιξε 1,5 λεπτό μετά την έναρξη με το λέι απ του Κρίστιαν Κούτρα, ενώ στα μισά της πρώτης περιόδου (5') το ματς ήταν στο 5-5. Από εκεί και πέρα ο Γυμναστικός ανέβασε την απόδοσή του με τους Γκιουλέκα και Κούτρα να πετυχαίνουν τους περισσότερους πόντους στην επίθεση και τον Χολαργό με ένα ωραίο σουτ του Γκιζόγιαννη να κλείνει το πρώτο δεκάλεπτο στο -1(17-16).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Γυμναστικός εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των αντιπάλων του και έχοντας το 4/4 στους αιφνιδιασμούς και τον Κούτρα να οργανώνει την ομάδα έχοντας 5 ασίστ και ακόμη 2 πόντους κατάφερε να πάει με προβάδισμα στα αποδυτήρια. Ο Αναστάσιος Σπυρόπουλος βοήθησε στο σκοράρισμα όπως και ο Σωτήρης Γκιουλέκας με τον Χολαργό να κρατά τη διαφορά κοντά χάρη στην ψυχραιμία των Αγγελόπουλου, Καλλινικίδη και Τζακόπουλου, όμως οι «πράσινοι» πήγαν στα αποδυτήρια με 2 πόντους μπροστά στο σκορ(34-32). Ο Χολαργός μπήκε καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο και στο 24' βρέθηκε να προηγείται με 37-42 στο ματς για να ακολουθήσουν τα τρίποντα των Αγησίλαου Τσούμα από τη μία πλευρά και Σπύρου Μοτσενίγου από την άλλη με τις δύο ομάδες να συνεχίζουν κοντά στο σκορ και στη συνέχεια. Ο Νίκος Αγγελόπουλος επιθετικά πήρε περισσότερες προσπάθειες και ήταν πιο αποτελεσματικούς έχοντας 10 πόντους φτάνοντας το ματς στο 42-52(26’.25), με τον ΓΣΛ να βρίσκει απάντηση με τον Άγησίλαο Τσούμα και τον Κούτρα στα τελευταία δύο λεπτά, για να τελειώσει το τρίτο δεκάλεπτο 50-55.

Στο κρίσιμο και τελευταίο δεκάλεπτο και ενώ ο Γυμναστικός πάλευε φιλότιμα, υπήρξαν πολλά παράπονα για τη διαιτησία στο ματς καθώς πέντε λεπτά πριν το φινάλε αποβλήθηκε ο τεχνικός Σκαραφίγκας από το παιχνίδι για παράπονα για τη διαιτησία μετά τη συμπλήρωση των 5 φάουλ από τον Τσούμα. Στην αρχή τα πράγματα έμοιαζαν ρευστά με τον Βαγγέλη Μπέμπη με καλάθι και φάουλ να φέρνει το ματς στο 55-60 στο 32'. Παρόλα αυτά κι ενώ πίεζαν οι γηπεδούχοι στο 35' μετά από λάθος στην επίθεση, ο Χολαργός αύξησε τη διαφορά εκμεταλλευόμενος έναν επιτυχημένο αιφνιδιασμό με τη διαφορά να ξεφεύγει 57-64(33.04).

Ο Σωτήρης Γκιουλέκας με καλάθι από τα τέσσερα μέτρα μείωσε, όμως αυτό δεν ήταν αρκετό με τους έμπειρους παίκτες του Χολαργού, Αποστολίδη και Κουτρούλια να προσθέτουν πόντους στο σκοράρισμα την κρίσιμη στιγμή και τη διαφορά να φτάνει στους 11 πόντους 60-71( 36.24) και 67-78(38.50), για να μην αλλάζει στο τέλος το αποτέλεσμα και τον Χολαργό να αναδεικνύεται νικητής.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 34-32, 50-55, 73-82.

Διαιτητές: Πουρσανίδης(Θεσσαλονίκης), Λόρτος(Θεσσαλονίκης), Ταρενίδης(Πιερίας).

ΓΣΛ(Γιώργος Σκαραφίγκας): Τόζιος, Τσούμας Γ., Κούτρας 22 (2), Μπέμπης 4, Γκιουλέκας 19 (1), Τσούμας Αγ. 13 (3), Τσουράκης, Χαιρετίδης, Σπυρόπουλος 15.

ΑΕ ΧΟΛΑΡΓΟΥ (Στέργιος Κουφός): Αγγελόπουλος 15, Μιλόσεβιτς, Μποχωρίδης, Πόπαντιτς, Καλλινικίδης 16 (1), Μοτσενίγος 14 (2), Κουτρούλιας 13, Γκιζόγιαννης 4, Τζακόπουλος 8 (2), Αποστολίδης 12 (2).

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Γ.Σ.Λ.: 11/17 βολές, 22/36 διπ., 6/16 τριπ.,

31 ριμπάουντ, 16 ασίστ, 18 λάθη, 5 κοψίματα, 3 τάπες.

ΧΟΛΑΡΓΟΣ: 17/18 βολές, 22/39 διπ, 7/27 τριπ., 29 ριμπάουντ, 16 ασίστ, 8 λάθη, 9 κοψίματα.

ΔΑΣΤΑΥΡΙΔΗΣ: «Δεν μας θέλουν, γιατί δεν το λένε;»

Έξαλλος με τη διαιτησία ήταν μετά το παιχνίδι ο πρόεδρος του Γυμναστικού Κώστας Δασταυρίδης, ο οποίος αναρωτιόταν για ποιο λόγο να κατεβαίνει η ομάδα στο παρκέ αφού κάποιοι δεν την θέλουν στην κατηγορία. Συγκεκριμένα ανέφερε: «Αφού δεν μας θέλουν στην κατηγορία και θέλουν μας ρίξουν, γιατί δεν μας το λένε ξεκάθαρα. Για ποιο λόγο αγωνιζόμαστε. Ντροπή τους…»

Αξίζει να σημειωθεί πως ο ΓΣΛ είχε κάνει αίτημα να μην διαιτητεύει την ομάδα της Λάρισας ο κ. Ταρενίδης (Πιερίας), από τον οποίο και υπήρξαν πολλά παράπονα για αποφάσεις του.

Από την πλευρά του ο τεχνικός των «Πρασίνων» Γιώργος Σκαραφίγκας και εκείνος έκανε λόγο για μια πολύ άδικη απόφαση των διαιτητών, ενώ συνεχάρη τους παίκτες του που αγωνίσθηκαν με ψυχή και εάν δεν καταλογιζόταν το ανύπαρκτο φάουλ με τις δύο τεχνικές ποινές, η ομάδα θα διεκδικούσε μέχρι το τέλος τη νίκη.